iltihaplar.com https://www.iltihaplar.com İltihap, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, iltihaplar.com Wed, 18 May 2016 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/kulak-iltihabi.html Sat, 20 Oct 2018 11:56:30 +0000 Kulak iltihabı, Genelde kulağın orta kulak dediğimizde bölümünde oluşan ve küçük çocuklarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen bu iltihap yetişkinlerde de olur. Önemli b Kulak iltihabı, Genelde kulağın orta kulak dediğimizde bölümünde oluşan ve küçük çocuklarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen bu iltihap yetişkinlerde de olur. Önemli bir sağlık sorunudur ve ciddi kulak ağrılarına, kulağın içerisindeki iltihabın iyileştirilmemesi yada bekletilmesi kulağın bağlı olduğu burun boğaz şeklinde yayılma gösterebilir. 

Orta kulak bezelye kadar büyüklüğü olan içi hava dolu bir boşluktan ibarettir. Kulak zarı sayesinde dış kulak dediğimiz bölgeden ayrılır. Kulak zarına ve birbirisine yapışık üç kemikçik, titreşen zardan ses dalgalarını iç kulağa iletir. Bu olay sonucunda oluşan uyarıları beyine gönderir. Sağlıklı her bireyde kulakları sağlam olan herkeste dış kulak ve orta kulakta dış hava basıncı eşittir. kulak zarı ancak bu şekilde titreşimi serbestçe gerçekleştirebilir. Hava kulağın içerisine östaki borusu dediğimiz dar bir tüp şeklinde olan yolla girer. Östaki borusu genzimiz ile orta kulak arasında köprü niteliği görür ve birbirine bağlar. Kulağımızdaki çıtırtılar orta kulağa giren hava sayesinde gerçekleşir. Bu hava basıncının eşitlenmesi bir günde bin defadan fazla gerçekleşir. 

Kulak iltihabı, boğaz ve burunda oluşan enfeksiyonların östaki borusu ile kulağa bağlanmasından ötürü birbirine bulaştırabilir. Bakteri ve virüsler boğazda yada burunda oluştuğunda dikkat edilmezse orta kulağa kadar yayılır ve kişi tam bir acı ve ağrı içinde kalır. 

Kulak iltihabının nedenleri;
 • Soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonlar,
 • Alerjik nedenlerle,
 • Sinüzit,
 • Boğaz enfeksiyonları 
Kulak iltihabının belirtileri;
 • Kulakta başlayan ağrı en belirgin özelliğidir.
 • Çocuklarda ateşlenme,
 • İşitmede azalma,
 • Kulak zarında kızarıklık,
 • Geniz akıntısını burun yolu ile içeri çekmeden kaynaklanan mukus ve cerahat oluşumu,
 • Yutkunmada güçlük gibi belirtileri vardır.
Kulak İltihabıKulak iltihabının tedavisi;

Küçük çocuklarda genelde ilk yapılan ailesi fertlerinin kulağı ovalayıp çekmesi ile başlar. bazen çocuklarda ateşlenmede yapar. iltihabın iyileşebilmesi için hekim tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Kulak ağrıları çabuk geçse de verilen antibiyotikler ile iltihabın kuruması ve iyileşmesi zaman alır. Bu süre ortalama 15 gün civarındadır. Soğuk algınlığı ve alerji ile beraber bir kulak iltihaplanması var ise dekonjestan ilaçlar, ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar ve burun damlası da tedavi sürecinde kullanılır. Bazı kulak iltihabı vakalarında kulak zarı delinebilir ve içerisindeki sıvı boşaltılarak ağrı azaltılabilir. Delinen kulak zarı birkaç gün içerisinde kendini yenileyerek yeniden eski halini alır. Bu arada kulak iltihabı henüz iyileşmemiştir bile, ama kulak zarında herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz. Bu anlattığımız genel olarak iç kulak iltihaplanmasıdır. 

Birde dış kulak iltihabı vardır ki oda dış kulağın derisinde ve kulak zarında meydana gelir. Dış kulak yolu karanlık, nemli ve sıcaktır. Bu durumu itibarı ile bakterilerin üremesinde etkili olur. Kolaylıkla hastalanmasına ve iltihaplanmasına sebep olur. Kulağın içerisine giren bu su kulağın kendisini korumak için ürettiği koruyucu mumu yok eder ve böylelikle bakterilerin üremesine neden olur. 

Dış kulak iltihabının nedenleri; Çok sık yıkanma ve çok fazla havuza girmekten kaynaklı kulağa sıvı girmesi le oluşan bu iltihap bakterilerin orada kalarak kendilerini çoğaltmasına olanak verir. Hekimimizin belirttiği kulak damlaları ve hekim gözetiminde yapılan su boşaltma işlemiyle içerideki suyun boşaltılması sağlanarak tedavi edilir. Bir daha tekerrür etmemesi için banyo yada havuza girerken kulak koruyucular takılması yada su geçirmeyen boneler kullanılması gerekir]]> Bebeklerde Orta Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/bebeklerde-orta-kulak-iltihabi.html Sat, 20 Oct 2018 18:06:58 +0000 Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Bebeklerde orta kulak iltihabı sık görülen bir rahatsızlıktır, genelde geçirilen bir soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkar, bazen bu oluşan orta kulak iltihabı kalıtsal da olabilir. Orta ku Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Bebeklerde orta kulak iltihabı sık görülen bir rahatsızlıktır, genelde geçirilen bir soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkar, bazen bu oluşan orta kulak iltihabı kalıtsal da olabilir. Orta kulak iltihabının oluşumu, kulak ile burun arasındaki yol herhangi bir gribal enfeksiyondan dolayı tıkanır ve orta kulak havasız kalır, bu tıkanma ve havasızlık sonucunda çeşitli mikroplar ve bakteriler buraya yerleşmeye başlar, bu şekilde orta kulak iltihabı oluşmuş olur. Orta kulak iltihabı genellikle gribal enfeksiyonlara bağlı olarak genelde kış aylarında yaşanır. Orta kulak iltihabının bebeklerde belirtileri de şunlardır; Kulakta zonklama, kulakta ağrı, mide bulantısı, kusma, kendini rahatsız ve huzursuz hissetme, işitme kaybı ve iştahsızlık görülür. Orta kulak iltihabının ilerleme durumuna göre bebeklerde ateş gözlenebilir, bebek ağrısını kulağını ovuşturarak ve ağlayarak belli etmeye çalışır. Orta kulak iltihabının tedavisinin bir an önce geciktirmeden yapılması gerekmektedir, geciken tedaviler sonucunda kulak zarı yırtılması ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabının Nedenleri Ve Tedavisi
Bebeklerde orta kulak iltihabına, genelde çeşitli virüsler ve bakteriler yol açar, bazen alerjik etkenlerde orta kulak iltihabına yol açabilir, bebek sırt üstü yatarken yedirilen yemek de orta kulak iltihabına neden olabilir, bunların yanı sıra üst solunum yolları ve gribal enfeksiyonlar da orta kulak iltihabının sebeplerindendir. Tedavisinde ise, orta kulak iltihabı aniden ortaya çıkar, 7-10 gün süren bir tedaviyle geçebilir. Mikrobik veya bakteriyel bir rahatsızlık olduğu için mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanır, bunun yanı sıra tıkanıklığın daha rahat açılması için çeşitli kulak damlaları ve ağrısını dindirmek için ağrı kesici ilaçlarda kullanılır. Orta kulak iltihabı bebekte çok sık görülüyorsa eğer alerjik olup olmadığı da kontrol edilir, bütün bu tedaviler işe yaramıyorsa eğer, ileride daha kötü sonuçlar doğurmaması için bebek küçük, korkulmayacak bir operasyon geçirebilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabıBebeklerde Orta Kulak İltihabından Korunma Yolları
 • Bebeğin mutlaka ilk altı ay anne sütü alması gerekmektedir
 • Bebeğin tıbbi bakımının iyi yapılması ve dinlendirilmesi gerekmektedir
 • Bebeğin sigaralı ortamlarda kesinlikle durmaması gerekmektedir
 • Bebeğin kulağına su kaçmamasına ve soğuk almamasına dikkat edilmelidir
 • Özellikle soğuk havalarda bebeğin başının sıcak tutulması gerekmektedir
 • Soğuk algınlığı varsa ilaç ve çeşitli spreyler kullanılıyorsa bunlarının zamanının geçirilmemesi gerekmektedir
]]>
Dış Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/dis-kulak-iltihabi.html Sun, 21 Oct 2018 05:30:11 +0000 Dış kulak iltihabı, kulak zarı ve kulağın görünür kısmı arasında meydana gelen iltihaplar dış kulak iltihabı olarak tanımlanır. Yüzücü kulağı olarak da isimlendirilen rahatsızlık enfeksiyon nedeniyle meydan Dış kulak iltihabı, kulak zarı ve kulağın görünür kısmı arasında meydana gelen iltihaplar dış kulak iltihabı olarak tanımlanır. Yüzücü kulağı olarak da isimlendirilen rahatsızlık enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Tedavisi için genellikle kulak damlası, yeterli olmadığında takviye amaçlı antibiyotik kullanılır.

Dış kulak iltihabı neden olur

Dış kulak iltihabı toplumda çok sık karşılaşılan bir tür deri hastalığıdır. Dış kulak iltihabı riskini arttıran etkenler oldukça fazladır. Ancak bazı durumlarda dış kulak iltihabına neden olan etken tespit edilemeyebilir. Dış kulak iltihabına neden olan etkenler;

Tahriş: Dış kulak iltihabı genellikle maya, egzama ya da bakteriler nedeniyle oluşum gösterir. Beraberinde kulak derisinin tahriş olmasına yol açan etkenler de deriye temas ederek iltihaba yol açabilir. Sabun, şampuan, saç spreyi gibi ürünler kulağa temas ettiğinde kaşıntıya yol açabilir. Kaşıntı nedeniyle kulak derisinde çizilme ve iltihap gelişebilir. Kaşıntıyla beraber iltihap yayılabilir. Kulak kirini temizlemek amacıyla kullanılan kulak çöpleri dış kulak iltihabına yol açabilir.

Nem: Yüzücü kulak hastalığı olarak da tanımlanan dış kulak iltihabı yüzmeyle uğraşan kişilerde kat kat daha fazla görülebilir. Yüzmek için tercih edilen havuz suyu kirliyse ve bu su kulağa kaçmışsa dış kulak iltihabına yol açabilir. Kulağa kaçan su bölgede zararlı mikroorganizmaların üremesi için zemin hazırlayabilir.

Diğer nedenler: Orta kulakta gelişen iltihap kulak zarını aşarak dış dokuları etkileyebilir. Bu durumda dış kulak iltihabı oluşabilir. 

Dış Kulak İltihabıDış kulak iltihabı belirtileri

 • Şiddetli ağrı
 • Kulak kaşıntısı
 • Kulak akıntısı
 • Kalıcı olmayan işitme kaybı
 • Kulak etrafında ve lenf bezlerinde şişme olarak sıralanabilir.

Dış kulak iltihabı tanısı nasıl yapılır

Kulak içinde pullanma, kulak ağrısı ve kaşıntı dış kulak iltihabında yaşanan ve en sık görülen belirtiler arasındadır. Bazı vakalarda kulakta sarı bir akıntı oluşabilir. Kulak akıntısından sonra yaşanan ağrı hissi hafifleyebilir ya da tamamen geçebilir. Kulak çevresi ve lenf bezlerinde gelişen şişme kanalın tıkanmasına yol açarak duyma kaybına sebep olabilir. Bu tür şikayetler nedeniyle hekime başvurulduğunda hekim şikayetleri dinledikten sonra hastayı muayene eder. Kulak kanalına otoskop adlı bir aletle bakılarak dış kulak iltihabı tanısı konuşabilir. Kulakta iltihap tespit edilmişse örnek alınarak incelenebilir.

Dış kulak iltihabı tedavisi

İlaç tedavisi: Dış kulak iltihabında genellikle antibiyotik içerikli damlalar kullanılır. Kullanılan damlalar iltihap haricinde kaşıntı içinde faydalı olur. Deksametazon spreyler dış kulak iltihabı tedavisinde faydalı olur. Yine %2 oranında asetik asit içeren damlalar reçete edilebilir. İltihap kulak ağrısına yol açmışsa ağrı kesiciler kullanılır. Parasetamol ve ibuprofen etken madde içerek ağrı kesiciler dış kulak iltihabında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Kulak damlaları sorun olmayan kulak üzerine yatılarak iltihaplı kulağa doktorun önerdiği ölçülerde damlatılarak kullanılmalıdır.

Evde tedavi: Dış kulak iltihabında evde bazı yöntemler kullanılarak tedavi uygulanabilir. Sarımsak dış kulak iltihabında yaygın bir şekilde kullanılan bitkisel bir reçetedir. Antibiyotik etkisi sayesinde kulak iltihabına karşı iyi gelir. Birkaç damla sarımsak suyu iltihaplı kulağa damlatılarak tedavi yapılabilir. Ayrıca kulağa sıcak havlu uygulamak yaşanan ağrıların hafiflemesini sağlayabilir. Banyo yaparken kulak için pamuk kullanılmalı ve kulağa su kaçmasına izin verilmemelidir. İltihaplı kulak için ısıtılmış zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı ısıtılarak 1-2 damla sorunlu kulağa damlatılır. Zeytinyağı kulak kirlerinin yumuşamasını ve dışarı atılmasını kolayl]]> Çocuklarda Orta Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/cocuklarda-orta-kulak-iltihabi.html Sun, 21 Oct 2018 09:14:21 +0000 Çocuklarda Orta Kulak İltihabı, kulak zarından sonra orta kulak gelmektedir. Kulağın en önemli bölgesidir. Sesin iletilmesini sağlayan örs, çekiç ve üzengi burada yer alır. Orta kulakta geniz boşluğuna giden bir kanal bulunur. Çocuklarda Orta Kulak İltihabı, kulak zarından sonra orta kulak gelmektedir. Kulağın en önemli bölgesidir. Sesin iletilmesini sağlayan örs, çekiç ve üzengi burada yer alır. Orta kulakta geniz boşluğuna giden bir kanal bulunur. Östaki borusu denilen bu kanal, orta kulağa giden hava basıncını dengeler. Bu borunun enfeksiyon veya bakteriler tarafından kapanması sonucu orta kulak iltihabı meydana gelir.

Çocuklarda sıkça görülen bu hastalık, akut ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere ikiye ayrılır. Akut orta kulak iltihabı;soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan hemen sonra, östaki borusunun şişerek kapanması sonucu orta kulakta bakterilerin birikmesi sonucunda meydana gelir. Kronik orta kulak iltihabı ise sürekli olarak tekrarlayan bir rahatsızlıktır. 
Çocuklarda orta kulak iltihabının sıkça görülmesinin nedeni, çocuklarda bulunan östaki borusunun kısa ve yatay bir şekilde olmasıdır. Bu şekil bakterilerin orta kulağa geçişini kolaylaştırır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri

Çocuklarda orta kulak iltihabında yetişkinlere göre daha fazla ağrı olduğu söylenmektedir. Bunun yanında işitme kaybı, yüksek ateş, basınç nedeniyle kulakta dolgunluk hissi, beslenme zorluğu da hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Çocuklarda orta kulak iltihabının teşhisi

İlk yapılan muayenede hemen teşhis konulabilir. Otoskop adlı bir aletle kulak incelenir ve tanı konulabilir. Orta kulak iltihabında tiplere göre değişen belirtiler görülmektedir. Örneğin, bakteri sonucunda oluşan iltihaplanmada kulak zarı kızarmıştır. Kulak zarı delinmiştir ve yeşilimsi akıntı görülebilir. Eğer bakteri enfeksiyonu dışında bir nedenle orta kulak iltihabı meydana gelmişse zar, içe doğru ve çökmüş bir şekildedir.
Kronik orta kulak iltihabında ise bazı işitme testleri uygulanarak tanı konulabilir.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabıÇocuklarda orta kulak iltihabının tedavisi

Tedavide verilen ilaçlar ile  östaki borusunu açmak amaçlanır. Ağrı kesiciler, antibiyotikler, burun açan spreyler iyileşmeye yardımcı olur. Eğer ilaç tedavisi yeterli olmazsa cerrahi yöntemler uygulanır.

Çocuklarda orta kulak iltihabından korunma yöntemleri
 • Çocukları sigara dumanına kesinlikle maruz bırakmayın.
 • Enfeksiyon dönemlerinde yeterli bir şekilde çocuğun rahatını ve dinlenmesini sağlayın.
 • Soğuk havalardan ve hava kirliliği yüksek olan yerlerden mümkün olduğunca uzak tutun.
 • Bebekleri yatar pozisyonda meme veya biberonla emzirmeyin. Çünkü östaki borusunun yatay şekli sütün kulağa kaçmasına ve orta kulak iltihabına sebep olabilir.
 • Bebekler uyurken yalancı memeyi kesinlikle vermeyin. Bunun nedeni, soğuk algınlığı olan bir bebeğin yalancı meme emmesi ile östaki borusunun açılarak burunda bulunan enfeksiyonların östaki borusuna kaçmasına ve böylece orta kulak iltihabına sebep olmasıdır.
]]>
Bebeklerde Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/bebeklerde-kulak-iltihabi.html Sun, 21 Oct 2018 20:59:48 +0000 Bebeklerde Kulak İltihabı, kulak ağrısı birçok bebeğimizin başına gelebilecek bir hastalıktır. Kulak iltihabı tıbbı olarak orta kulak iltihabı ismiyle de bilinir. Kulak iltihaplarında kulağı döşeyen mukoza adı verilen dö Bebeklerde Kulak İltihabı, kulak ağrısı birçok bebeğimizin başına gelebilecek bir hastalıktır. Kulak iltihabı tıbbı olarak orta kulak iltihabı ismiyle de bilinir. Kulak iltihaplarında kulağı döşeyen mukoza adı verilen döşeyici örtünün iltihabı görülür. Burun ve genizde ki iltihabın orta kulağa ulaşmasıyla gerçekleşir. Hastalık fark edilip tedavi edilmezse kalıtsal olabilir. Genellikle geçirilen bir soğuk algınlığından sonra meydana gelir. Kulak iltihabında burun ve kulak arkasında ki yol kapanır ve orta kulak hava almaz. Bakteriler buraya yerleşmeye başladıkça hava alamadığı için mikrop kapar ve iltihaba neden olur. Genelde kış aylarında görülen bir hastalıktır. Bebeklerde genellikle aniden başlayan kulak iltihabı şiddetli ağlama ve huzursuzluk ile başlar. Orta kulağın da tıkanması halinde duyma azalır. 


Bebeklerde Kulak İltihabıBebeklerde Kulak İltihabı Neden Olur,
bebeklerde kulak iltihabına genellikle çeşitli virüsler ve bakteriler yol açar. Alerjik durumlar da kulak iltihabı görülür. Bebeklerde kulak iltihabı kulak arkasındaki oluşan sıvının enfekte olması sonucunda ortaya çıkar. Kulak ağrılarında görülen neden orta kulak iltihabıdır. Diğer sebep ise dış kulak iltihabıdır. Kulak ağrıları kulağa alınan bir darbede sebep olabilir. Nedenleri arasında yüzde 95 nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu da görülür. Emzik kullanımı da bebeklerde orta kulak iltihabı riskini artırıyor. Akut otisis media gibi bir hastalıktan da kaynaklana bilir.

Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir, bebeklerde kulak iltihabının olup olmamasını anlamanın en kolay yolu bebeğin ruh halinde bir değişiklik olup olmadığıdır. Bebek telaşla sağa sola döner veya normalden fazla ağlamaya başlar. Uykudan uyandıracak şiddette kulak ağrıları olur. Fakat bebeğimiz bunu dile getiremeyeceği için anne ve babalarımıza büyük rol düşer. Kulak zarında şişlikler görülür. Gece huzursuzluğu, kulak akıntısı, iştahta azalma, akıntının pis kokusu, iştahta azalma, işitme azlığı, gastrointestinal sistemi etkileneceği için kusma ve kulağı çekiştirme de hastalığın belirtileri arasındadır.  Bu dönemde tedavi yoluna gidilmezse kulak zarı iltihabın baskısıyla delinir ve kulak yolunda kanlı kulan iltihabı akmaya başlar.

Bebeklerde Kulak İltihabı Tedavisi, kulak ağrısına bağlı olarak uzman bir doktoru ziyaret etmeliyiz. Tedavi 7-10 gün arası sürebilir. Sık sık bu iltihap gerçekleşiyorsa alerji tedavisi de uygulanır. Bebeklerde görülen kulak ağrısı her ne kadar kendi kendine geçebilen bir hastalık olsa da daha fazla bebeğin ağrı çekmemesi için bir an önce doktorumuza başvurmalıyız. Genellikle ilk olarak antibiyotik, burun içi ve orta kulaktaki ödemi çözücü ilaçla beraber bir reçete yazılabilir. Bunların yanı sıra ağrı kesiminde yardımcı olmak için ibuprofen ve asetaminofen ağrı kesicileri ve kulak damlası da reçeteye yazılır. Ağrının şiddetli olduğu dönemlerde cerrahi olarak kulak zarının çizilmesi kulak zarı deliklerini önler. ]]>
İç Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/ic-kulak-iltihabi.html Mon, 22 Oct 2018 05:45:23 +0000 İç Kulak İltihabı, İç kulak iltihabında öncelikle dikkat edilmesi gereken, iltihabın oluşmasına yol açan hastalığın kaldırılmasıdır. İç kulak iltihabının meydana gelmesine neden olan, uzamış bir orta kulak iltihabı i İç Kulak İltihabı, İç kulak iltihabında öncelikle dikkat edilmesi gereken, iltihabın oluşmasına yol açan hastalığın kaldırılmasıdır. İç kulak iltihabının meydana gelmesine neden olan, uzamış bir orta kulak iltihabı ise, orta kulak iltihabının tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavinin kısa sürede planlanmalı ve tedavi iltihabın tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik olmalıdır. Bu iltihaplı dokuların iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir.

İç kulak iltihabı kan yoluyla ilerlemiş ya da menenjit ile meydana gelmişse, bu da ilaçla tedavi edilmelidir. Bu süreçte ilaç tedavisi de hastanede olur ve uzun süren bir tedavi şeklidir. Çünkü iç kulak bölgesindeki iltihap beyin apselerine yol açabilir, bu da hasta açısından pek çok olumsuz nedenlere sebep olmaktadır.

İç kulak iltihabı, labirent gibi olan vücudumuzun dengede durmasını sağlayan ve işitme duyumuzu kontrol altında tutan kulağın en iç kısmında bulunan dokuların iltihaplanmasıdır. Bu hastalığı frengi ve verem etkenlerine bağlı olarak gelişen biçimlerinden başka farklı nedenleri bulunmaktadır. Kronik bir gidişatının olmasına rağmen, akut şekilde olabilir. İrinli orta kulak iltihabının iç kulağa doğru ilerlemesiyle gelişmektedir. Menenjit hastalığında ise, iltihap kafa tasından iç kulağa doğru ilerleme gösterir. Az görülen bir iltihap ilerlemesinde, aslında kan dolaşımıyla olan doğrudan yayılmadır. Bu yayılma kabakulak, tifo ve kızıl gibi enfeksiyonel hastalıklarda görülmektedir. Ayrıca şakak kemiğinde meydana gelen kırıklarında da, hastalığın görülme ihtimali fazladır.  

İç Kulak İltihabıİç kulak iltihabının belirtileri nedir

İç kulağa doğru iltihabın ulaşması ile mikrobun üreme hızına bağlı olarak hastalık kronik ya da akut, irinli veya serumlu  gelişme gösterebilir. Bu iltihaplanmanın akut olanları daha geniş bir yayılım göstermektedir. Kronik olanlar ise yaygın veya sınırlı tarzdadır. Akut serumlu olan iç kulak iltihabı üreme hızı az olan mikropların iç bölgelere ulaşıp orada tahrip yaratmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte orta kulakta olan iltihaptan da, oluşabilmektedir. İç kulak iltihabı, irinli iç kulak iltihabı ile ani olarak başlamaktadır. Bu olumsuz durum salyangozun zedelenmesi belirtilerinin de aniden ortaya çıkmasına neden olur. İlk başlarda uğultu şeklinde görülen belirtiler, ilerleyen zamanlarda işitme kaybına kadar gider. Bunun dışında denge bozuklukları görülür, aşırı kusma, baş dönmeleri, bulantı şikayetleri de görülebilir. Takip edilen iyi bir antibiyotik tedavisi ile bu belirtiler 2-3 hafta içerisinde ortadan kaldırılabilir. Hastalarda kimi durumlarda hafif bir işitme kaybı kalabilir. Fakat akut irinli iltihaplar daha ağır ilerlemeler gösterir. Bu da şiddetli baş dönmesi, ayakta durmakta güçlük çekme, aşırı derecede bulantı ve kusma görülür. Hastalarda tam anlamıyla bir sağırlık gözlenir. İyileşmeden sonra ise çoğu zaman kalıcı bir sağırlık görülebilir. Serumlu olanda işitme kısmi olsa da, bu durumda kalıcı bir sağırlık söz konusudur.   

İç kulak iltihabı tedavisi

Hastalığın türüne ve hastanın başka rahatsızlıklarının olup olmadığına göre tedavi uygulanmalıdır. Aniden başlayan hastalıkta öncelikle hastalığın ilerlemesi durdurulmalıdır. Bu rahatsızlık hastada ağrıya neden olduğundan, iltihaba ve iç kulak dokusuna uygun bir antibiyotik ile tedavi edilmelidir. Başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra, durumun yeniden oluşmaması için gereken önlemler alınır.

]]>
Orta Kulak İltihabı Ameliyatı https://www.iltihaplar.com/orta-kulak-iltihabi-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 15:07:24 +0000 Orta Kulak İltihabı Ameliyatı, orta kulakta uygulanan ameliyatlar çoğunlukla iltihaplanma durumlarında yapılmaktadır. Kişide meydana gelen akut orta kulak iltihaplanmasının tedavisinde ilaçlar kullanılsa da kronik olan orta kulak Orta Kulak İltihabı Ameliyatı, orta kulakta uygulanan ameliyatlar çoğunlukla iltihaplanma durumlarında yapılmaktadır. Kişide meydana gelen akut orta kulak iltihaplanmasının tedavisinde ilaçlar kullanılsa da kronik olan orta kulak iltihabında en sık olarak ameliyata başvurulmaktadır. Orta kulak iltihabından başka kulak yapısında meydana gelen tümör ya da travmalara bağlı olan durumlarda çoğunlukla ameliyat gerekebilmektedir. 

Orta Kulak İltihabı Hangi Durumlarda Ameliyat Gerektirmektedir, orta kulakta meydana gelen iltihap bazen hastaya hiç bir sorun yaratmadan pasif olarak kalmaktadır ve bu durumda hastaya herhangi bir cerrahi girişime ihtiyaç duyulmaz. Fakat hastanın orta kulağında oluşan iltihap işitme kaybının ilerlemesine, çevresinde bulunan dokulara yayılmasına hatta komplikasyonlar oluşmasına sebep olan durumlarda tedavi mutlaka ameliyat olmalıdır. Özellikle orta kulak iltihabı durumunda kesin olarak ameliyat edilmesi gereken problem "kolesteatom" olayıdır. Kolesteatom genellikle orta kulakta kendini kümeler şeklinde büyür ve kulak kemiğinin eritirken, aynı zamanda çevrede bulunan diğer dokulara yayılım gösteren epitel ve cilt birikimidir.  Bu durum çok nadirde olsa doğuştan olabileceği gibi orta kulaktaki iltihaptan kaynaklı olarak ya da östaki borusunun görevini yerine getiremediği negatif basınçlara bağlı olarak veya kulak zarı ameliyatları sonrasında meydana gelmektedir. Kişide oluşan kolesteatom iltihaba bağlı meydana gelen komplikasyonların en sık görülen sebeplerinden birisidir. 

Orta Kulak İltihabı AmeliyatıOrta Kulak İltihabında Ne Tür Ameliyatlar Uygulanır, orta kulakta oluşan iltihap için kişiye bazen küçük bazende büyük girişimlerde bulunulması gerekmektedir. 
 • Kulak Zarının Çizilmesi, bu durum çoğunlukla kişinin orta kulağında gelişen seröz ya da akut iltihaplanma için kullanılmaktadır.
 • Mirengoplasti, bu teknik ise, kulak zarının tamiri anlamına gelmektedir.
 • Timpanoplasti, hastanın orta kulaktaki oluşan iltihabının temizlenerek hasar görmüş olan küçük kemikçiklerin işitmesini sağlayacak hale getirilmesinde kullanılmaktadır. 
 • Mastoidektomi, bu teknik özellikle orta kulaktaki boşluk kısmının hemen arkasında mevcut olan kemiğin içerine yayılmış olduğu durumlarda genellikle kemiğin içinin açılması ve oluşan iltihabın temizlenmesinde kullanılan işlemdir. İltihabın temizlenmesi için açılan kemiğin boyutuna göre "radikal masroidektomi" ya da "modifiye radikal" şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Ancak radikal mastoidektomi tekniğinde hastanın işitme durumu feda edilerek mevcut olan iltihabın temizlenmesi için yapılan işlemdir. 
Orta Kulak İltihabı Ameliyatı Nasıl Yapılır, bu ameliyat genellikle hastalara genel anestezi verilerek yapılmaktadır. Orta kulağa ulaşılması için çoğunlukla kulak kepçesinin ön tarafından yapılsa bile genel olarak kulağın arka kısmından yapılmaktadır. Orta kulak iltihabı ameliyatında  mirengoplasti ile timponoplasti ameliyatlarında kulak zarındaki meydana gelen deliğin kapatılması için kulağın arka kısmında bulunan kaslardan zar alınmaktadır. 
]]>
Kulak Zarı İltihabı https://www.iltihaplar.com/kulak-zari-iltihabi.html Mon, 22 Oct 2018 16:35:08 +0000 Kulak zarı iltihabı, tıbbi adı otitis media olan fakat halk arasında orta kulak iltihabı olarak bilinen bu iltihap, kulak zarı ile kemikçiklerden oluşan orta kulak bölümünün mikrobik iltihabına verilen isimdir. Her iki kulakta bi Kulak zarı iltihabı, tıbbi adı otitis media olan fakat halk arasında orta kulak iltihabı olarak bilinen bu iltihap, kulak zarı ile kemikçiklerden oluşan orta kulak bölümünün mikrobik iltihabına verilen isimdir. Her iki kulakta birden görülebilir. Orta kulak, kulak zarının arkasındaki bölümdür. İçerisinde, sesi kulak zarına taşıyan ve ses ulaştığında hareketlenen 3 minik kemik bulunur. İçi genellikle hava dolu olan orta kulağın iltihaplanma durumunda bu boşluk sümüksü (mukus) sıvı ile dolar. Yetişkinlerde de görülebilen bu rahatsızlık daha çok çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Orta kulak iltihabı genellikle, gribal enfeksiyon, sinüzit, yada üst solunum yollu rahatsızlıklarına takiben ortaya çıkar. Orta kulak iltihabı; kronik orta kulak iltihabı, akut orta kulak iltihabı ve orta kulak nezlesi olmak üzere 3 bölümde incelenir:

Kulak Zarı İltihabıKronik orta kulak iltihabı:
Çoğunlukla kendi kendine iyileşmeyen veya kafaya alınan bir darbeye bağlı kulak zarı delinmesi sonucu ile kronik orta kulak görülme riski yüksektir. Çok ağrı yapmayabilir fakat iyileşme süreci uzayabilir ve enfeksiyon sıkça tekrar edebilir. 

Akut orta kulak iltihabı:
Akut kelimesi ile burada belirtilmek istenen iltihabın önemi değil ne kadar sürdüğüdür. Çünkü bu iltihab aniden gelişse de çoğunlukla birkaç gün içerisinde iyileşme gösterir. Akut orta kulak iltihabındaki enfenksiyon, boğaz ağrısı veya soğuk algınlığı ile ilişkili bakterilerden dolayı meydana gelmektedir. Daha çok bağışıklılık sistemi henüz gelişmemiş bebeklerde yaşanır. Bu enfeksiyon bazen kulak zarının basınç sonucu patlamasına ve kanamaya neden olabilir. Fakat vakaların çoğunda kulak zarının zamanla kendini iyileştirdiği de görülmüştür.

Orta kulak nezlesi:
Kulakta bulunan östaki borusu, orta kulağı boğaza bağlayan ve yutkunduğumuzda açılan kanaldır. Bu kanalın tıkanması durumunda orta kulak nezlesi ortaya çıkar. Östaki borusundaki tıkanma, herhangi bir enfeksiyon yada lenf bezlerinin büyümesi sonucu ile oluşabilir. Enfeksiyonla savaşma güçleri daha düşük olduğundan daha çok çocuklarda görülür.

Orta kulak iltihaplarının belirtileri:
Kulakta akıntı ve şiddetli ağrılar, kıvamı yoğunlaşan ve sarımsı burun akıntısı, ateş, kulak çınlaması, baş dönmesi ve ishal başlıca belirtiler arasındadır. Eğer bebeğiniz, sürekli kulaklarını çekiştirip huzursuz oluyorsa ve uykusunda sık sık ağlayarak uyanıyorsa orta kulak iltihabı yaşıyor olabilir. Çocuk hastalarda sese karşı olan reaksiyonun azalması ile televizyonu yakından izleme ve iletişim kurarken duyma zorluğu yaşaması, iltihabın olup olmadığını araştırmak için yeterli bilgilerdir.

Teşhis ve tedavi:
Muayene ile teşhis edilebilen akut orta kulak iltihabı, genelde başka bir tetkik gerektirmez. Fakat orta kulak iltihabı ve orta kulak nezlesi iltihaplanmalarında, işitme testi ve orta kulak basınç ölçümü gerekir. Tedaviye başlarken, rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiği ve sıkıntıların şiddeti önemlidir. Tüm KBB doktorları tarafından yapılabilen muayene sonrası, tedaviye ilaçla mı yoksa cerrahi bir müdahale ile devam edilip edilemeyeceği belirlenir. Burun açıcı spreyler, ağrı kesiciler, orta kulaktaki ödem çözücü ilaçlar ve antibiyotiklerle kontrol altına alınabilecek orta kulak iltihapları, hiç istemesek te cerrahi bir işlem gerektirebilir.
]]>
Tırnak İltihabı https://www.iltihaplar.com/tirnak-iltihabi.html Tue, 23 Oct 2018 16:05:00 +0000 Tırnak iltihabı, çoğu kişide meydana gelen ve genellikle insanlarda günlük aktivitelerin yapılmasını engelleyen bir durumdur. Kişilerde meydana gelirmiş olduğu şiddetli ağrılar nedeniyle tırnak iltihabı büyük bir sorun Tırnak iltihabı, çoğu kişide meydana gelen ve genellikle insanlarda günlük aktivitelerin yapılmasını engelleyen bir durumdur. Kişilerde meydana gelirmiş olduğu şiddetli ağrılar nedeniyle tırnak iltihabı büyük bir sorundur. Tırnak iltihabı, en çok ayak baş parmağında meydana gelmektedir. Bunun yanında diğer tırnaklarda iltihaplanmanın oluşması oldukça nadir görülen bir durumdur. Tırnak iltihabı, tedavi edilmediği zaman kendiliğinden iyileşmeyen bir durumdur. Bu nedenle her tedavi edilmeyen gün bu sorun daha da artarak sorunlara neden olmaktadır. Kesinlikle tırnak iltihabının tedavisi geciktirilmemelidir. Aksi durumda artan iltihapların yanı sıra çok şiddetli ağrılarda meydana gelebilmektedir. İltihabın oluştuğu tırnağın uzamasıyla bu durum çok daha fazla artacaktır. Tırnak iltihabı olan parmak, sürekli olarak derinin altına batmaya devam edecek ve deri tırnak üzerini kapatacaktır. Bu durum iltihabın çok daha fazla artmasına neden olacaktır. Tırnak iltihabından dikkat edilmesi gereken birçok kural vardır. Bu kuralların uygulanması, hem iltihaplanmanın azalmasını hemde hastalığın daha hızlı bir şekilde azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yapılan tıbbi tedavilerin yanında dikkat edilecek hususlara dikkat ederek birçok sorundan daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. 

Tırnak İltihabıTırnak iltihabında dikkat edilecek hususlar
 • İnsanlarda tırnak iltihabı meydana geldiği zaman kişilerin kesinlikle sık sık yıkanmalıdır. Aksi durumlarda oluşan iltihaplar, direk olarak bakterilere neden olmaktadır. Bu bakteriler ise direk olarak iltihabın artmasına neden olacaktır. Bunun işin gün içerisinde sık sık ayaklarınızı yıkayarak hem iltihaplı bölgenin yumuşamasını hemde bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Dikkat edilecek bir diğer husus ise tırnak iltihabı olan bölgenin kesinlikle nemli ya da ıslak bırakılmamasıdır. Bu nedenle ayaklar yıkandığında kurutulması gerekmektedir. Bunun yanında çorabı ıslanan kişilerin de kesinlikle ıslak ıslak kalmamaları gerekmektedir. Bilindiği gibi ıslak bölgelerde bakteri ve enfeksiyon çok fazla görülmektedir. 
 • Son olarak ayak tırnaklarında iltihap bulunan kişilerin kesinlikle doğru ayakkabıları tercih etmeleri gerekmektedir. Yanlış ayakkabılar ayaklarda tırnakların batmasına ve buna bağlı olarak iltihapların oluşmasına neden olabilmektedir.
Tırnak iltihabı nedenleri

Tırnaklardaki yapısal bozukluk: İnsanlarda tırnakların yapısal olarak bozuk olmaları durumunda iltihaplanma görülmesi çok büyük bir ihtimaldir. Özellikle genetik olarak bu gibi durumlar aile içerisinde bulunduğu zaman tırnak iltihabı kişilerde görülebilmektedir. 

Yanlış ayakkabı kullanımı: Uzun süreli olarak kişilerin yanlış kalıptaki ayakkabıları kullanmaları durumunda tırnaklar hasar görerek iltihaplanmalara neden olabilir. Bu durum özellikle ayak yapısı pençeli olan insanlarda meydana gelmektedir. Sizlerde bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ayakkabı seçiminizi iyi yapmalısınız. 

Tırnak kırılmaları: Herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan tırnak hasarları, meydana gelen enfeksiyon sorunları nedeniyle iltihaplanmalara neden olabilir. Bunları önlemek için tırnak kırılması durumunda gerekli bakımın ve tedavinin yapılması gerekmektedir. 

Tırnakta ve tırnak bölgelerinde oluşan hastalıklar: Egzama, sedef hastalığı ve mantar hastalıkları, ilerlediği zaman insanlarda iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Bunun için ayak bölgelerinde farklı hastalıkları olan insanların kesinlikle gerekli olan önlemleri almaları gerekmektedir. 

Kanda iltihap: Son olarak kişilerde kanda iltihap bulunması durumunda ayak parmaklarında ve el parmaklarında tırnak bölgesin iltihap sorunu meydana gelebilir Bu]]> Akciğer İltihabı https://www.iltihaplar.com/akciger-iltihabi.html Tue, 23 Oct 2018 21:56:08 +0000 Akciğer iltihabı, akciğer bölgesinde meydana gelen mikroorganizmaların yol açtığı bir iltihap türüdür. Akciğer enfeksiyonu hava keselerinin ve akciğerde bulunan ufak hava yollarının iltihaplanmasıdır. İltihaplan Akciğer iltihabı, akciğer bölgesinde meydana gelen mikroorganizmaların yol açtığı bir iltihap türüdür. Akciğer enfeksiyonu hava keselerinin ve akciğerde bulunan ufak hava yollarının iltihaplanmasıdır. İltihaplanma nedeniyle akciğerler fonksiyon olarak düzenli çalışmaz. Hava yoluyla alınan oksijen kana yeteri kadar ulaşmaz hale gelir. Akciğer iltihabına yol açan enfeksiyonlar virüs, bakteri ya da mantar nedeniyle oluşabilir. Enfeksiyonlar genelde sonbahar ve kışın daha yoğun oluşur.

Akciğer iltihabı belirtileri

 • Ateşlenme, hararet
 • Göğüs kafesinde ağrı
 • İştah kaybı
 • Kas ağrısı
 • Öksürük (başlangıçta kuru, zaman geçtikçe balgamlı)
 • Gece terlemesi ve titreme
 • İleri yaşlarda sersemlik hissi ve denge kaybı
 • Solunum problemleri

Akciğer iltihabı belirtisi olarak sayılan bu belirtiler farklı hastalıklar nedeniyle de yaşanabilir. Şayet yukarıda sayılan belirtilerden biri ya da bir kaçı yaşanıyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Akciğer iltihabı bazı durumlarda oksijen almayı zorlaştırarak çok ciddi problemlere yol açabilir. Böyle bir durum karşısında dudak ve parmaklarda morarma görülebilir.

Akciğer iltihabı nedenleri

Akciğer iltihabına hangi mikroorganizmanın neden olduğunu tespit etmek çoğu zaman mümkün değildir. Hastalık belirtileri başlamadan önce de mikrop vücutta olabilir. Akciğer iltihabına yol açan en yaygın bakteri ''S.pnemoniae''dir. İltihaba yol açan bir diğer bakteri ise ''B-tipi Haemophilus influenze''dir.

Hastanelerde yaygın olarak Staphylococcus adlı bir bakteri bulunur ve bu bakteri hastanede yatan hastalarda akciğer iltihabına yol açabilir. Her dört yılda bir özellikle çocuklarda salgın şeklinde hastalıkların gelişmesine yol açan bir bakteride ''Mycoplasma pneumoniae''dir.

Akciğer iltihabının diğer nedenleri ise su çiçeği virüsü, grip, kirli hava, zararlı maddelerin solunması, zararlı kimyasal gazlar ve sigara dumanı olarak sıralanabilir.

Akciğer iltihabı için risk altında olan kişiler

 • 65 yaşını geçmiş kişiler
 • Zayıf olanlar
 • Aşırı sigara ve alkol kullananlar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
 • Lösemi ya da kanser hastaları
 • Kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlar olarak sıralanabilir.

Akciğer İltihabıAkciğer iltihabı tanısı

Şikayetler doğrultusunda doktora başvuran hastalara, doktor belirtiler hakkında sorular yönelterek muayene gerçekleştirir. Steteskop adlı aletle göğüs kafesi üzerinden nefes sesleri dinlenir ve beraberinde idrar testi ve kan testi istenir. Enfeksiyonun yeri ve şiddetini tespit etmek için röntgen çekilir. Parmak ucuna bağlanan bir alet sayesinde kanda oksijen oranı ölçülür, Balgam örneği alınarak incelenir ve sonuçlar değerlendirilerek tanı konulabilir.

Akciğer iltihabı tedavisi

İlaç tedavisi: Akciğer iltihabında iltihabın türüne bağlı olarak farklı antibiyotik tedavileri uygulanabilir. Şayet iltihaba yol açan bakterinin türü tespit edilememişse bakteriler için en etkili antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik tedavisi 5-7 gün devam eder. Tedavi başladıktan sonra ilk 2 gün içinde hasta kendini kötü hissederse tekrar doktora danışılması gerekir. Hastanın kendini kötü hissetmesi bakterinin enfeksiyona karşı göstermiş olduğu dirençten kaynaklanır. Bu gibi durumlarda antibiyotik değişimi yapılır. Akciğer iltihabı bir virüs nedeniyle oluşmuşsa antibiyotik kullanımı faydasız olur.

Hastanede tedavi: Hastalığın şiddetine bağlı olarak hastanın hastane ortamında tedavi edilmesi gerekebilir. Hastanede hastaya damar yolu açılarak antibiyotik tedavisine başlanır. Solunum güçlüğü olan hastalarda yapay oksijen aletleriyle hastaya oksijen verilir.

Kişisel bakım: Hastanın akciğer iltihabıyla mücadele edebilmesi için sigara ve]]> Göz İltihabı https://www.iltihaplar.com/goz-iltihabi.html Tue, 23 Oct 2018 23:16:11 +0000 Göz iltihabı, gözümüzde oluşan sarımsı renkteki topaklaşma ile oluşan enfeksiyon çeşididir. Göz iltihabı, kendisini göz çevresinde yada içerisinde kızarıklık ve kaşıntı şeklinde gösterir ve bu durum neticesinde Göz iltihabı, gözümüzde oluşan sarımsı renkteki topaklaşma ile oluşan enfeksiyon çeşididir. Göz iltihabı, kendisini göz çevresinde yada içerisinde kızarıklık ve kaşıntı şeklinde gösterir ve bu durum neticesinde de halk dilinde göz nezlesi olarak da bilinir. Göz iltihabı gözün yapısında kızarıklık şişlik, ağrı, yanma gibi durumlarla kendini gösterir. Virüs menşeli enfeksiyonu ise bulaşıcı olma özelliği verir. Bu tür enfeksiyonlar soğuk algınlığı gibi kısa sürede iyileşebilir.  


Göz iltihabının nedenleri;
 • Mevsim değişikliklerinde havada uçuşan polenler,
 • Tozlar,
 • Dumanlar,
 • Alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan bir enfeksiyondur. bu gibi oluşumların neticesinde göz mikrop kapar ve göz iltihabı oluşur.
Göz iltihabının belirtileri, ara ara sizlerle paylaştım ama özellikle gözün beyaz kısmında olan kızarıklıklara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bazı kişilerde gözde çapaklanma sıklıkla görülebilen ve sadece yorgunluk az yada çok uykudan da kaynaklanabilir. Burada gözün içerisinde beyaz tabakada kızarıklık var ve geçmiyorsa göz iltihabı olma olasılığının çok yüksek olması demektir. Genelde belirtiler iki gözde birden oluşmuşsa bu alerjik durumdur. Bu tür vakalarda güneş ışığından rüzgardan kimyasal ürünlerden bir süreliğine gözlerimizi uzak tutarak düzelmesini sağlayabiliriz. Ayrıca kum kıl ve saç girmesi sonucu oluşan alerjik tepkimelerde olabilir. 

Göz İltihabıGöz iltihabı olan kişilerin yapmaları gerekenler;
 • Gözlerinin temizliğine dikkat edip, gözlerine elleri ile temas etmemeleri gerekir.
 • Tozdan, polenden  ve duman olan ortamlardan uzak durmaları gerekir.
 • Aşırı uyumaktan kaçınması gerekir.
 • Gözleriniz için kullandığınız kişisel eşyalarınızı belirli aralıklarla yenilemeniz gerekir.
Göz enfeksiyonunun belirtileri, öncelikle kızarıklık yanma kaşıntı ağrı sabahları gözde sarı renkli çapaklanma bazende şişme şeklinde olabilir. Hepsi bir arda olacak diyede bir şey yoktur. Bu rahatsızlık tıp dilinde kırmızı göz olarak geçer. bu tür rahatsızlıklar alerjik reaksiyonlardan ötürüde olabilir. Buda kişini vücuduna virüs yada bakterilerin girmesi ile olur. Gözlerimizin gözyaşı salgılama potansiyelinde düşme olduğu durumlarda da görülebilir. Göz iltihabında en önemli etken erken teşhis konmasıdır. Ne kadar erken fark edilirse o kadar da çabuk iyileşir. Yoksa farkedilmeyipte dikkat edilmezse gözde daha büyük sorunlara yol açabilir. bunun başında görme yetisinin kaybı gelir. 

Göz iltihabı, nasıl geçer derseniz, bunun için yapmanız gereken gözdeki enfeksiyonun neden kaynaklandığını belirleyip ona göre hekiminizin vereceği anti alerjik göz damlalarını kullanmak, bakterilerden dolayı olmuş ise antibiyotik damlalar kullanılmalıdır. Ayrıca gözdeki iltihabın başka yerlere yayılmaması için gözlerimize ellerimizle çok fazla temastan kaçınmalı sık sık yıkamalısınız. Bu arada kuru göze bağlı olarak oluşan göz iltihabında gözler gözyaşları ile nemlendirilir. Kimyasal maddeler göze temas etmiş ise hemen yıkanarak temizlenmelidir. Göz yıkama damlaları ile yapılır.

Göz iltihaplarından korunmanın yolu hijyen temizliğine önem vermek en başta gelir. Yazın girdiğiniz havuzlardan tutunda umumi ortamlarda kullanılan peçete kağıt havlu gibi ürünler kullanılırken gözünüze temas etmemesine dikkat etmelisiniz. 
]]>
Böbrek İltihabı https://www.iltihaplar.com/bobrek-iltihabi.html Wed, 24 Oct 2018 05:44:36 +0000 Böbrek iltihabı, böbrekte belli bir kısımda sistemik bir hastalığa ya da herhangi bir etkenin aracılığıyla ya da bir etken gösterilmeden vücuttaki savuna hücreleri tarafından işgal edilmesiyle meydana gelen rahatsızlıklardır Böbrek iltihabı, böbrekte belli bir kısımda sistemik bir hastalığa ya da herhangi bir etkenin aracılığıyla ya da bir etken gösterilmeden vücuttaki savuna hücreleri tarafından işgal edilmesiyle meydana gelen rahatsızlıklardır. Böbreğin hangi bölgesinin tutulduğuna bağlı olarak üç farklı şekilde incelenir. Bunlar; 
 • Glomerülonefritler (Buna halk arasında nefrit denir), 
 • Pyelonefrit (Böbreklerin tutulduğu idrar yolu enfeksiyonu) 
 • Tubulointertisyel nefrit (Genellikle antibiyotikler, ağrı kesiciler gibi ilaçlarla gelişen ve kendiliğinden iyileşme gösteren böbrek iltihaplarıdır) 
Böbrek iltihabı belirtileri

Böbrek iltihabı akut ve kronik şekilde etkili olabilir. Bunların belirtileri farklı şekilde ortaya çıkabilir.

Akut böbrek iltihabı belirtileri; Titreme, yüksek ateş, üşüme, iştahsızlık, kusma, nefes darlığı çekilmesi, yüksek tansiyon sorunları, ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme, kalp yakınmaları, böbrek etrafında ağrı ve kasılma hissi, idrar yapma sırasında yanma ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kronik böbrek iltihabı belirtileri: Kansızlık, iştahsızlık, idrarda kan olması ve idrar yaparken ağrı olması, sürekli bel ağrısı çekilmesi, idrarda iltihap hücrelerinin olması

Böbrek iltihabı neden olur

Böbrekte oluşan iltihap üç farklı türde olması nedenlerinin de farklı olmasına yol açar. Buna göre;

Glomerülonefritler: Bu tür böbrek iltihapları bazen besin, polen alerjisi gibi etkenlerle, enfeksiyonlar, ilaçlar, romatolojik hastalıklar, kanserler nedeniyle gelişirken, bazen de belirli bir sebebi olmadan ortaya çıkabilir.

Pyelonefrit: Bu türde böbrek iltihabı idrar yollarından gide E. Coli gibi bakterilerin böbreği etkilemesiyle ya da bakterilerin kan yoluyla böbreğe ulaşmasıyla ortaya çıkabilir.

Tubulointertisyel nefritler:Bu türdeki böbrek iltihabı antibiyotikli ilaçlarla, ağrı kesici ilaçlarla oluşmaktadır. Bazen de pyelonefrit atakları sonucunda ortaya çıkabilir.

Böbrek İltihabıBöbrek iltihabı tedavisi nasıl yapılır

Böbrek iltihabı tedavisi oldukça zorludur. Tedavi uzun bir zaman alır. Kullanılan tedavi yöntemleri böbrek iltihabının akut ve kronik olmasına göre, seyrine göre, böbrekteki hasara göre farklılık gösterir.

Akut böbrek iltihabı tedavisinde öncelikle sıvı kaybının azaltılmasına çalışılır. Hastalarda tuzsuz diyet programı uygulanır. Tedavide iltihaba neden olan bakterilere karşı ilaç tedavisi yapılır. Belirli süre sonra idrar tahlili yapılarak, tedavinin etkinliği kontrol edilir. Hastanın tedavi süresince yatak istirahati yapması da sağlanır.

Kronik böbrek iltihabı tedavisinde ise, daha uzun bir zamana ihtiyaç duyulur. Böbrekteki hasar durumuna göre, hastanın tedaviye vereceği yanıtta farklı olur. Hastaların tedavi olabilme olasılığı yaklaşık % 10 kadardır. İlk aşamada hastanın vücudundaki azot miktarı azaltılmaya çalışılır. Bu uygun bir diyetle yapılır. Bu arada kan basıncı düşürülmeye çalışılır, bakteriler içinde ilaç tedavisi uygulanır. Tuz ve su kaybının azaltılması içinde diyet programı düzenlenir.
]]>
Pankreas İltihabı https://www.iltihaplar.com/pankreas-iltihabi.html Wed, 24 Oct 2018 15:27:34 +0000 Pankreas İltihabı: çok sık görülen bir hastalıktır. Karın bölgesinin tam arka kısmında, ince bağırsağın ise üstünde bulunan ve düz bir beze benzeyen pankreasın asıl görevi yağların ve karbonhidratların sindirilme Pankreas İltihabı: çok sık görülen bir hastalıktır. Karın bölgesinin tam arka kısmında, ince bağırsağın ise üstünde bulunan ve düz bir beze benzeyen pankreasın asıl görevi yağların ve karbonhidratların sindirilmesi için önemli olan enzimlerin oluşumunu sağlamaktır. Bu enzimler sindirim sistemi açısından da önemlidir. Bunun yanı sıra insülin ile glukagon hormonlarının üretimini de pankreas yapmaktadır.

Pankreas İltihabı Sebepleri

Farklı sebeplere bağlı olarak pankreas iltihabı oluşabilmektedir. Pankreas iltihabının kronik ya da akut olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Akut pankreas iltihabı bir anda ortaya çıkmakta ve kısa sürmektedir. Bu iltihap çeşidinin nedeni genellikle uzun süreli ve fazla alkol alımı veya safra kesesinde taş olmasıdır. Akut pankreas iltihabı sık olarak görülmektedir. Ve bunun başka bir sebebi de safra taşlarının pankreas kanalını tıkaması sonucunda buradan geçmekte olan sindirim enzimlerinin pankreasa geri dönmesidir.

Pankreas İltihabı

Akut Pankreas Sebepleri

Akut pankreas hastalığının asıl sebepleri safrada taş oluşumu, safra kesesi ile ilgili rahatsızlıklar ve uzun süreli olarak alkol alımıdır. Ayrıca, pankreas yapısının normal olmaması, kanda fazlaca lipit olması, travmayla sonuçlanan yaralanmalar, östrojenler ya da bazı ilaçlar, viral ile bakteriyal enfeksiyonların bir kısmı akut pankreasa sebep olan etkenlerdir. Çocuklarda ise bu rahatsızlık çoğunlukla kistik fibrozis, hemolitik ürem, kabakulak rahatsızlığı, Kawasaki rahatsızlığı ve abdominal sarsıntı sebebi ile olmaktadır.

Uzun süre devam eden akut pankreas bir süre sonra kronikleşmektedir. Kronik pankreas, pankreasın dokusunda yara ile iltihap oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca, hastanın sindirim sisteminde sorun oluşturmakta ve insülin düzeylerinin farklılaşmasına sebep olmaktadır. Kronik pankreas ile akut pankreasın sebepleri aynı olmaktadır. Bunun yanı sıra, kronik pankreas hiperraratiroidizm ile hiperlipidemi sebebiyle pankreastaki kanallarda tıkanma olması ile de görülebilmektedir.

Pankreas İltihabı belirtileri

Pankreas iltihabının asıl belirtisi karın üstünden başlayıp, zaman içinde artan ağrılardır. Akut ve kronik pankreas iltihabının belirtileri ise şunlardır;

Akut pankreas belirtileri, mide bulantısı kusma, yüksek ateş, nabzın hızlanması, terleme, karında şişlik hissi, hazımsızlık, gaz, böbrek ya da kalp yetmezliği, deride dökülmeler, kan basıncının düşmesi, yorgunluk hissi ve hıçkırıktır.

Kronik pankreas belirtileri, mide bulantısı, kusma, zayıflama, kötü kokan yağlı dışkı ve sindirim ile ilgili problemlerdir. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin zayıflamasının sebebi sindirim enzimlerinin eksik olması sonucunda gıdaların daha az işlenmesidir.

Pankreas İltihabı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas iltihabı fiziksel muayene, röntgen ve benzeri görüntüleme yöntemleri, kan ve dışkıda yapılan testler sonucunda teşhis edilebilmektedir. Rahatsızlığın akut mu yoksa kronik mi olduğunu anlamak amacı ile farklı muayene ve tetkikler yapılabilmektedir.

Pankreas iltihabı acil müdahale isteyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisinde hastanın sindirim sistemindeki sıkıntıları gibi sıkıntılar en aza indirilerek hazımsızlığın önüne geçilmektedir. Hastaya sıvı kaybından dolayı sıvı verilmekte ve iltihabı kontrol altına almak amacı ile ilk müdahale yapılmaktadır. Duruma göre hastaya cerrahi müdahale de yapılabilmektedir.

]]>
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir https://www.iltihaplar.com/bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Wed, 24 Oct 2018 23:56:34 +0000 Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir, bademciklerde meydana gelen iltihap durumu her kişinin en sık olarak yaşadığı sorunlardan birsidir. Ağzın arka kısmında yer alan bademcikler, çoğunlukla vücudun kendi savunma mekanizmasına dah Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir, bademciklerde meydana gelen iltihap durumu her kişinin en sık olarak yaşadığı sorunlardan birsidir. Ağzın arka kısmında yer alan bademcikler, çoğunlukla vücudun kendi savunma mekanizmasına dahil olmaktadır. Bademciklerin en önemli görevlerinden birisi virüslerin ve bakterilerin solunum yolundan içeri kaçmasını engellemektir. Ayrıca bademciklerde rotaya çıkan iltihaplanma durumu olduğu zaman enfeksiyon riski daha fazla artmaktadır. 

Tuzlu Gargara, özellikle tuzlu gargara bademciklerde meydana gelen iltihabın rahatlaması açısından oldukça faydalıdır. Tuzlu gargarayı hazırlamak için, öncelikle kaynamış bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar tuz ilave edilerek karıştırılır. Hazırladığınız tuzlu karışım gargara yapılır ve daha sonra tükürülür. Tuzlu karışım gargara yapıldıktan sonra kesinlikle yutulmamalıdır. Eğer yutulur ise, mide bulantısına sebep olmaktadır. Tuzlu gargara çoğunlukla boğazdaki ağrıyı hafifletir ve bademciklerde meydana gelen iltihabı yatıştırmaktadır.

Bademcik İltihabı İçin Elma Sirkesi, bademcik iltihabında sıklıkla kullanılan diğer bir bitkisel yöntemde elma sirkesidir. Bir miktar elma sirkesi bir bardak ılık suyun içerisinde açıldıktan sonra gün içerisinde bir kaç defa gargara yapılabilir. Boğazdaki şişlik ve ağrının hafiflemesinde çok faydalıdır. Genellikle elma sirkesi boğazdaki enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Papatya Çayı, bademciklerde oluşan iltihabın yatışmasında papatya çayı faydalıdır. Hazırladığınız papatya çayından bir bardak alın ve içerisine limon suyu ile bal karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Balın içerdiği antiseptik özelliği sayesinde bademciklerde mevcut olan enfeksiyonu temizler, hatta boğazın büyük ölçüde yumuşamasına yardımcı olmaktadır. 

Zencefil Kökü, taze zencefil kökünden bir çorba kaşığı ayıklanır. Daha sonra içerisine bir çorba kaşığı kadar bal ve iki yemek kaşığı sıcak su eklenerek karışım hazırlanır. Hazırlanan zencefilli karışım gargara yapmak için kullanılmalıdır, kesinlikle yutulmamalıdır.

Bademcik İltihabına Ne İyi GelirSoğan İle Gargara, soğan çoğunlukla içermiş olduğu bileşenler sayesinde iltihabın kurumasında oldukça etkilidir. Bir bardak ılık suyun içine iki çorba kaşığı kadar soğan suyu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan soğanlı su ile gün içinde bir kaç defa gargara yapılabilir. 

Limon Suyu, bademcik iltihabında en etkili çözümlerden biriside limon suyudur. Bir adet limonun suyu sıkılır ve ardından bir bardak ılık suyun içerisine dökülerek karıştırılır. Daha sonra bir tutam tuz ve bir yemek kaşığı bal eklendikten sonra bu karışım gün içerisinde bir kaç kere yudumlanır. Limon suyu eklenerek hazırlanan karışım boğazda meydana gelen rahatsızlık ve ağrının hafiflemesinde faydalıdır. Ayrıca C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon enfeksiyon ile mücadele etme konusunda çok başarılıdır.

Taze İncir, mevsiminde alınan taze incir suyun içerisinde kaynatılır, daha sonra çatal ile ezilerek hamur kıvamına getirilir. İltihaplanmış olan bademciklerin üzerine direkt olarak hamur kıvamındaki incirler yapıştırılır. İncir boğazda oluşan kızarıklıkların yatışmasını sağlarken, aynı zamanda ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Nane Çayı, hazırlanan naneli çayda meydana gelen bademcik iltihabı için etkili olan diğer bir bitkisel çözümdür. Nane çayı içildikten sonra boğazdaki şişlikler inmeye başlar ve boğazdaki ağrının yatışmasını da sağlamaktadır. Ayrıca nane çayının içerisine isteğe göre bir miktar bal eklenebilir. Çünkü bal antibakteriyel özelliğinden dolayı anne çayına eklendiğinde daha etkili bir sonuç alınmaktadır.
]]>
Orta Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/orta-kulak-iltihabi.html Thu, 25 Oct 2018 11:03:15 +0000 Orta kulak iltihabı, insanlar arasında özellikle çocuklarda görülmektedir. Orta kulak, insanlarda kulak zarından sonra gelen bölgedir. Bu nedenle kulağın en dipleri denilebilir. Orta kulakta meydana gelen belirtiler, net bir şekilde Orta kulak iltihabı, insanlar arasında özellikle çocuklarda görülmektedir. Orta kulak, insanlarda kulak zarından sonra gelen bölgedir. Bu nedenle kulağın en dipleri denilebilir. Orta kulakta meydana gelen belirtiler, net bir şekilde ortaya çıkarak kişinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları olan insanlarda ve bununla birlikte boğaz enfeksiyonları olan insanlarda orta kulak iltihabı görülmektedir. Bağışıklık sistemi son derece zayıf olan çocuklar ise orta kulak iltihabından etkilenen en önemli gruptur. Orta kulaktan geniz boşluğuna açılan küçük bir bölüm bulunmaktadır. Bu nedenle üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde insanların orta kulaklarına bulaşmaktadır. Orta kulağa bulaşan enfeksiyonlar ise direk olarak orta kulak enfeksiyonuna neden olarak birçok problemin meydana gelmesine neden olur. Orta kulak iltihabı, aslında birçok kişinin bildiği östaki borusunda meydana gelmektedir. Bu nedenle gelişmiş olan orta kulak iltihabı sorunlarında kişiler işitme sorunları yaşayabilmektedir. Bu sorunlar kontrol altında tutulduğunda tabi ki kısa bir sürelidir. 

Orta kulak iltihabı, insanlarda akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde görülmektedir. Akut orta kulak iltihabında genellikle sorun ağır ama geçici bir özellik gösterir. Akut orta kulak iltihabı olan kişilerde bu sorun ayda yılda bir kez görülür. Bu nedenle ciddi bir tedavi ihtiyacı doğar. Bu sorun doğru tedavi edildiğinde birçok problem daha ortaya çıkmadan kaybolur. Fakat kronik orta kulak iltihabında durum çok daha farklıdır. Kronik olan orta kulak iltihabında bu iltihaplanma oldukça düşük seviyede devam ederken sık sık ortadan kaybolur ve tekrar ortaya çıkar. Bu durum direk olarak kişinin birçok işinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Kronik orta kulak iltihabının da ciddi bir tedaviye ihtiyacı vardır. Bu durum tedavi edilmedikçe sık sık ortadan kaybolup tekrar ortaya çıkacaktır. Orta kulak iltihabı sorunlarının her ikisinde de östaki borusunun uç kısmı şişer ve aynı zamanda iltihaplanır. Bu iltihaplanma sonrasında kulağı içerisine genizden hava alınamaz ve iç kısımda küçükte olsa basınç oluşur. Oluşan bu basınç, insanlarda işitmenin azalmasına neden olur. Oluşmuş olan iltihap eğer tedavi edilmemişse geceleri kişinin yastığına bakıldığında kulaktan iltihap aktığı anlaşılabilir. Bunun için hiç beklenmeden, gerekli olan tedaviler yapılmalıdır.

Orta kulak iltihabı ne gibi belirtiler gösterir
 • Orta kulak iltihabı olan insanlarda meydana gelen en büyük belirti tabi ki kişinin yerinde bile duramamasına neden olan ağrılardır. Bu ağrılar, özellikle kişinin esnemesi durumunda ve aynı zamanda yürümesi durumunda daha da artmaktadır. Birçok kişi bu ağrılar nedeniyle işlerine konsantre olamadığı için iş hayatında olumsuzluklar yaşayabilmektedir. 
 • Bu hastalığın bir diğer önemli belirtisi ise daha önceden de belirttiğimiz gibi kulaklarda işitme kayıplarının görülmesidir. Meydana gelen işitme kayıpları, birçok zaman şiddetli bir hal alarak yüzde ellilere kadar çıkabilmektedir. Bu durumlarda orta kulak iltihabı sorunun giderilmesi için tedaviler şarttır. 
 • Kulaktan iltihap akar. Kulaktan akan iltihap genellikle geceleri aksa bile bazen gündüz vakitlerinde de hissedilebilir. Bu nedenle her an akıntılara hazırlıklı olunmalıdır. 
Orta Kulak İltihabıOrta kulak iltihabı tedavisi:
Orta kulak iltihabının tedavi edilebilmesi için öncelikle teşhis edilmesi gerekmektedir. Çünkü yapılacak olan tedaviler için kulak içerisindeki iltihabın net olarak görülmesi gerekmektedir. Bunun için ışıklı özel cihazlarla kulak içerisi bir mercek ile incelenir. Bazen kameralar ile kulak içerisine girilir ve orta kulağa kadar gidilir. Bu şekilde kulak içerisindeki iltihap tamamen görülür. Tedavi aşamasında ise hasta için bazı kulak damlaları ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Bu ilaçlar kişinin]]> Bağırsak İltihabı https://www.iltihaplar.com/bagirsak-iltihabi.html Thu, 25 Oct 2018 23:23:02 +0000 Bağırsak İltihabı: Tıp dünyasında görülen en karmaşık sağlık sorunları arasında yer alan bağırsak iltihabının sebebi bağırsakta yer alan ince zarın birden fazla olumsuz etken sebebi ile özelliğini kaybetmesi sonuc Bağırsak İltihabı: Tıp dünyasında görülen en karmaşık sağlık sorunları arasında yer alan bağırsak iltihabının sebebi bağırsakta yer alan ince zarın birden fazla olumsuz etken sebebi ile özelliğini kaybetmesi sonucunda bozulmasıdır. Bağırsak iltihabı oluşumunun başlıca sebebi mikrop ve zararlı maddeleri vücuda girmesidir. Hiçbir sağlık sorunu olmayan insanların bağırsağında yaşam için havaya ihtiyacı olan ve hava olmayan ortamlarda yaşamını sürdürebilen bakteriler mevcuttur. Normalde bu bakterilerin arasında bir geçim sorunu olmamaktadır. Ancak bir takım sebeplerden nedeni ile bu bakterilerden bazıları bağırsağın iç zarına zarar verebilmekte ve bunun sonucunda da bağırsak iltihabı oluşumuna sebep olabilmektedir. Çocuklarda erişkinlere oranla daha fazla görülen bağırsak iltihabına, özellikle de yaz ve sonbahar aylarında daha fazla rastlanılmaktadır.

Bağırsak İltihabı

Bağırsak İltihabı Rahatsızlığının Oluşma Sebepleri

Bağırsak iltihabının tam olarak hangi sebep ile oluştuğu bulunabilmiş değildir. Ancak bu rahatsızlığı bir takım bozuk gıdaların tetiklediği düşünülmektedir. Genetik etkenlerden bazılarının, çevresel etkenlerin ve psikolojik etkenlerin de bağırsak iltihabı oluşumunda etkili olduğu ile ilgili araştırmalar mevcut olmaktadır. Bozuk olan bu gıdaların içinde bulunan mikropların bağırsağa yerleşmesi sonucunda bağırsak iltihabı oluşumundan söz edilmektedir. Yalnızca bu sebeplerden dolayı bağırsak iltihabı rahatsızlığına tifo, kolera, kızamık ya da grip ve benzeri rahatsızlıkların oluşmasına sebep olan mikrop ya da zahir içeren maddeler de sebep olabilmektedir.

Bağırsak İltihabının belirtileri

 • Bağırsak iltihabının belirtileri şunlardır;
 • Karın kısmında kramp gibi giren ağrıların olması
 • Dışkıda kan olması ya da ishalin kanlı gelmesi durumu
 • Dışkıda mukus olması (bağırsak iltihabından dolayı olan mukus, emilim sorunlarının olmasına sebep olmaktadır.)
 • Kilo kaybı (kilo kaybı olmasının sebebi, bağırsak iltihabının bağırsakta var olan emilim ile ilgili sıkıntılar sebebi ile besinlerde bulunan faydalı maddelerin emilimini ve kan ile karışmasını önlemesidir.)
 • Kansızlık (bağırsak iltihabının bağırsakta kanamaya ve B 12 vitamini emilimine mani olması sonucunda oluşur.)
 • Yüksek ateş
 • Terleme
 • Mide bulantısı ve/veya kusma
 • Eklem ağrıları

Bağırsak İltihabı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak iltihabının teşhisinde hasta olan kişinin anlattığı belirtiler önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra, doktor tam olarak bir teşhis koyabilmek için hastadan bir takım testler yaptırmasını istemektedir. Yapılması gerekli olan bu testler, klonoskopi, endoskopi ve tam kan testidir.

Bağırsak iltihabının tedavisinin yapılabilmesi için hangi sebepten dolayı oluştuğunu bilmek gerekmektedir, çünkü hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemi de buna göre değişiklik göstermektedir. Hastaya ilaç tedavisi uygulanmasının asıl amacı iltihap oluşumuna sebep olan durumların baskı altında tutulmasıdır. Örnek vermek gerekirse, ishal oluşumunu önlemek demek daha az mineral kaybı olması anlamına gelmektedir. Hastaya uygulanan İlaç tedavisinde ilk olarak bağırsak iltihabı rahatsızlığı için en az yan etkisi bulunan ilaç kullanılmaktadır. Bağırsak iltihabı rahatsızlığında bağışıklık sisteminin daha fazla tepkisini sağlayarak hastayı daha erken iyileştiren ilaçlar ise daha sonra kullanılmaktadır. Çünkü bu hastalıkta kademe kademe gidilmesi gerekmektedir. 

]]>
Bebeklerde Boğaz İltihabı https://www.iltihaplar.com/bebeklerde-bogaz-iltihabi.html Fri, 26 Oct 2018 11:26:34 +0000 Bebeklerde Boğaz İltihabı, yıl içinde her mevsimde bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sonbahar ve kış mevsiminin başlangıç dönemlerinde değişen mevsim şartlarından dolayı bebeklerde boğaz iltihaplanması gö Bebeklerde Boğaz İltihabı, yıl içinde her mevsimde bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sonbahar ve kış mevsiminin başlangıç dönemlerinde değişen mevsim şartlarından dolayı bebeklerde boğaz iltihaplanması görülmektedir. Hatta yaz aylarında bebeklere soğuk içeceklerin verilmesi, dondurma tüketilmesi, saçlarının ıslak kalması ve ev içerisinde klima kullanılması boğaz iltihaplanması için uygun olan zemini hazırlamaktadır. Ancak boğazda meydana gelen iltihaplanmanın en büyük rolü ise, virüslerden kaynaklanmasıdır. Aslında bebekler boğaz iltihabı durumu geçirdiği zaman kullanılan antibiyotikler bu iltihaplanmayı tedavi etmezler. Bebeklerde ortaya çıkan boğaz iltihaplanmasına sebep olan " A grubu beta hemolotik streptekok" bakterisidir. Bebeklerde ortaya çıkan bu bakterinin sebep olduğu boğaz iltihaplanması eğer tedavi edilmez ise, eklem romatizması ve nefrit rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.  

Bebeklerde Boğaz İltihaplanmasının Belirtileri Nasıldır

Eğer boğaz iltihabı virüsten kaynaklı olarak oluşmuş ise, bebeğin boğazında ağrı, gözlerde iltihaplanma, nezle ve öksürük şeklinde belirtiler göstermektedir. Ayrıca boğazda iltihaplanmaya sebep olan bakteri ise, bebeğin boğazında ağrı, beklenmedik anda yüksek ateşin olması, baş kısmında ağrıların oluşması ve karın ağrısı şeklinde belirtiler gösterir. Hatta bebeğin boğazında meydana gelen kızarıklık ile beraber bademciklerinde iltihap ve büyüme seyreder. Bunların dışında lenf bezlerinde hem şişlik hemde gerginlik ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin boğaz iltihaplanma durumunda en yaygın olan belirti yutmada güçlük çekmesi, boğazında yanma hissinin olmasıdır. Bununla beraber bebekte halsizlik ve yorgunluk durumu da gözlenmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeğin cildinde ince döküntüler ortaya çıkarken, dilinin üzerinde de çilek şeklinde görünüm olabilmektedir. Bunun yanında öksürük ve nezle durumu da belirtiler arasına eklenebilir. 

Bebeklerde Boğaz İltihabının Tanısı Nasıl Yapılır

Çoğunlukla bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkan boğaz iltihabı durumunun yapılan fiziki muayene sonucunda teşhisinin yapılması oldukça zordur. Bu nedenle bakteri iltihaplanması bebeğe yapılacak "strep swap" ismindeki test ile yapılır ya da bebeğin boğazından alınan kültür ile tanısı konulabilmektedir. Bebeğe yapılan sterp swap testi eğer pozitif çıkar ise, bakteriden kaynaklı olan iltihaplanmanın tanısı kolaylıkla yapılabilir. Ancak bazı durumlarda bu testin sonucu negatif olarak çıkar ise, bebekten hemen boğaz kültürü alınmalıdır. 

Bebeklerde Boğaz İltihabıBebeklerde Boğaz İltihabının Tedavisi Nasıl Yapılır 

Bebeğe uygulanan boğaz kültürü sonucunda eğer herhangi bir virüse rastlanmazsa antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Sadece bebeğe ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilerek meydana gelen semptonların hafifletilmesi sağlanır. Ancak bebekte bakteriden kaynaklı olarak ortaya çıkan boğaz iltihaplanmasında tedavi için özellikle antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Bakterilerin tedavisi için penisilin içerikli olan ilaçlar tedavi hususunda en etkili olan yöntemdir. Bebeğe verilen ilaç kullanımı mutlaka  gün düzenli bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir.
]]>
Vücutta İltihap https://www.iltihaplar.com/vucutta-iltihap.html Sat, 27 Oct 2018 03:42:49 +0000 Vücutta iltihap, tıbbi literatür baz alındığında enflamasyon adı verilen ve canlı vücut dokusuna zarar veren birçok etkenin neden olabileceği bir sonuç olduğunu belirtir. Oluşan iltihap 3 farklı seviyelerde gözlenebilen bir du Vücutta iltihap, tıbbi literatür baz alındığında enflamasyon adı verilen ve canlı vücut dokusuna zarar veren birçok etkenin neden olabileceği bir sonuç olduğunu belirtir. Oluşan iltihap 3 farklı seviyelerde gözlenebilen bir durumdur. Sözü geçen aşamalar hücrelerde oluşan sıvı ortamlarda oluşan damarsal iltihaptır.

Vücuttaki iltihap nasıl atılır

Aslında ilk başta meydana gelen iltihap, vücutta rahatsızlığın yayılmasını önlemek amacıyla verilen  tepkisel  bir savunma biçimidir.
Vücuttan savunma mekanizması harekete geçmesidir. Eğer iltihap kendiliğinden iyileşmiyor ise ilaçlar ile geçmiyor ve kronik bir hal olarak sürekli oluşum eğilimi gösteriyor ise o zaman bağışıklık mekanizmasından aksaklıklar olduğu yada dejeneratif olarak adlandırılır. İltihaplanma hafife alınmaması gereken bir problemdir. Kesinlikle önem verilmelidir.

Vücuttaki iltihabın oluşma nedenleri:

Vücudun savunucu güçlerini gösterdiği ilk tepki olan iltihaplanmanın 4 ana nedeni vardır;
 • Vücutta etmenlerinin haricinde var olan sağlık problemlerine neden olan tüm etkenlerin yok edilmesi.
 • Etkisiz hale getirilmeyen bazı maddelerin belli bir sınır içinde vücuttan ayrı olması
 • Nekroz kangren meydana gelmesi
 • Yara olan bölgelerin iyileşme gösterebilmeleri amacıyla savunma meydana gelmesini sağlamak.
Vücutta İltihapVücuttaki iltihabın atılması için uygulanan tedaviler:

Genel olarak iltihabı durumlarda ilaç tedavisi uygulanarak hastanın iyileşme göstermesi beklenir. Buna neden olarak bir sağlık probleminin temelinde etken olması gösterebilir. Bu nedenle iltihabın vücuttan atılması için öncelikle sorunun temel kaynağı belirlenmeye çalışır. Sorun belirlendikten sonra vücuttan iltihabın atılmasını sağlayacak tedaviler uygulanır Tedavi sürecinde olan hastanın dinlenmesi ve iltihaplı bölgenin dış etkenlere karşı müdahale etmemek ve bazı durumlarda bölgelere biriken  sıvı rahatsızlık verse de doktor gözetimine girmeden patlamasını sağlamak doğru değildir. Böyle bir durum gerçekleşir ise vücuttan iltihabın atılmasını sağlama düşüncesi oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi iltihabın vücuttan  atılması yeterli olmayabilir.
]]>
Bağırsakta İltihap https://www.iltihaplar.com/bagirsakta-iltihap.html Sat, 27 Oct 2018 14:02:24 +0000 Bağırsakta iltihap, tıbbi olarak İnflammatory bowel disease adı verilen bir hastalıktır. Genellikle yetişkinlerde görülen bu hastalık insanlarda bağırsaklar içerisinde ya da bağırsak sisteminin tamamında görülmektedir. Adın Bağırsakta iltihap, tıbbi olarak İnflammatory bowel disease adı verilen bir hastalıktır. Genellikle yetişkinlerde görülen bu hastalık insanlarda bağırsaklar içerisinde ya da bağırsak sisteminin tamamında görülmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi bağırsak içerisinde iltihaplanmanın oluştuğu bu hastalık, tedavi edilmediği sürece daha da artan bir problemdir. Bu nedenle kesinlikle tedavilerin geciktirilmemesi gerekmektedir. Bağırsakta iltihap, aslında çok kolay bir şekilde tedavi edilen bir hastalıktır. Fakat insanlarda görülen belirtilere rağmen herhangi bir doktor tedavisinin yapılmaması iltihabın artmasına neden olmaktadır.  Bağırsakta iltihap bazı insanlarda daha farklı şekilde görülmektedir. Bazı insanlarda görülen bağırsakta iltihap sorununa tıbbi olarak ülseraktif kolit adı verilmektedir. Genellikle kalın bağırsak içerisinde ve aynı zamanda rektum adı verilen anüs bölgesinde iltihap sorunlarında bu hastalık belirtileri görülmektedir. Bunun yanı sıra bağırsakta iltihap sorunundan kaynaklanan bir diğer hastalık ise Crohn hastalığıdır. Bu hastalık aslında hem ince hem de kalın bağırsak içerisinde görülmektedir. Bu nedenle tedavi edilmediğinde her iki bağırsağı da etkisi altına alabilir. 

Bağırsakta İltihapBağırsakta iltihap neden oluşur
Aslında bağırsaklarda oluşan iltihabın net olarak nedenleri bilinmemektedir. Bunun için günümüze kadar birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda net olarak sonuçlara varılamasa bile elde edilen bilgiler doğrultusunda bazı tahminler yürütülmüştür. 
 • 1988'de yapılan bir araştırma sonrasında bağırsaklarda oluşan iltihaplanmanın direk olarak bağırsaklar içerisinde oluşan küçük poliplerin hasar görmesi ve ardından birçok bakterinin burada iltihaba neden olduğu üzerine tahminler yürütülmüştür. Özellikle bağırsak iltihabı olan insanların kanama sorunları yaşaması durumunda bu tahmin biraz daha ele alınmaktadır.
 • Bazı verilere göre bağırsakta iltihap sorunu insanlardaki bağışıklık sisteminin bağırsaklarda bulunan bazı virüslere savunma yaptığı sırada oluştuğu, etkilerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu durumun oluşacağı daha önceden bilinmiş olsa bile bunun için yapılabilecek pek bir şey bulunmamaktadır.
 • İnsanlarda bağırsak hücrelerinin anormal bir şekilde gelişmesi ve iltihapların oluşumuna neden olmasıdır. Bu durum için de yine yapılabilecek pek bir şey bulunmamaktadır. Bağırsakta iltihap, sorunu için sadece tedaviler yapılabilmektedir. 
Bağırsakta iltihap belirtileri nelerdir

Bağırsak iltihabı ile meydana gelen belirtiler aslında bağırsaktaki iltihaba bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Yani bağırsak iltihabının şiddetiyle belirtileri doğru orantılıdır.
İshal: Bağırsak iltihabının en büyük belirtisi, kişilerde sürekli olarak görülen ishal problemleridir. Bu problem, birçok kişide yaygın olarak görülür ve belirti olarak ishal önemli bir yer tutar. Özellikle kanlı ishal, bağırsakta iltihap belirtisi arasında önemli yer tutar.
Yüksek ateş: Bağırsak iltihabı hastalığını yaşayan insanların birçoğunda düşük dereceli ateş görülür. Eğer iltihap çok fazlaysa bu ateş daha da artabilir. Eğer bu sorun iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa kişide kayda değer bir bitkinlik ve halsizlik meydana gelir. 
Aşırı karın ağrısı: Bağırsaklarda görülen iltihaplar sırasında devamlı olarak karın ağrısı meydana gelir. Özellikle değişen bağırsak hareketleri karın bölgesinde şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrılar genellikle kramplar şeklinde etki gösterir. 
Dışkıda kan: Bağırsakta iltihap sorununun en büyük belirtilerinden biri de dışkıyla birlikte kanamanın görülmesidir. Özellikle koyu kanların görüldüğü dışkılar direk olarak bağırsak iltihabı belirtileridir. 

Bağırsakta kan riskini arttıran durumlar:
Bu duruma neden olan en önemli]]> Safra Kesesi İltihabı https://www.iltihaplar.com/safra-kesesi-iltihabi.html Sun, 28 Oct 2018 12:01:40 +0000 Safra Kesesi İltihabı, Safra kesesi fosseptik’inde tıkanma sonucu oluşan bu hastalığa tıp dünyasında çoğunlukla kolesistit denilmektedir. Safra kesesi iltihabının kendi içinde iki farklı çeşidi mevcuttur. Safra kesesi Safra Kesesi İltihabı, Safra kesesi fosseptik’inde tıkanma sonucu oluşan bu hastalığa tıp dünyasında çoğunlukla kolesistit denilmektedir. Safra kesesi iltihabının kendi içinde iki farklı çeşidi mevcuttur. Safra kesesi iltihabının ileri evrelere ulaşması ile safra kesesi büzülmekte ve görevini tam olarak yerine getirememektedir. Bununla birlikte safra salgısının devamlı olması kesenin hacminin artmasına ve enerji harcayamamasına neden olmaktadır. Ayrıca, hastanın karnında yemeklerin ardından gaz ya da gerginlik gibi olumlu olmayan durumlar görülmektedir.

Safra kesesi iltihabı rahatsızlığının olması halinde zaman içinde kişinin safra kesesi şişmekte ve gerilmektedir ve oluşan bu gerilmenin sonucu olarak kişide ödem ile dolaşım bozukluklarına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da ileride hastada safra kesesi çürümesi ve daha da ilerisi olan safra kesesi delinmesine sebep olmaktadır. Tıkanmaların olması zamanla safra kesesinde çamur oluşmasına ve taş birikmesine sebep olmaktadır. Tüm bu kötü faktörler de safra kesenin boşaltım yapabilmesini önlemektedir. Ayrıca, kanalın ağız kısmında birikmekte ve kişinin zor duruma düşmesine sebep olmaktadır.

Safra Kesesi İltihabı

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri 

Bu hastalığın ilk belirtisi karında ağrı olmasıdır. Bu ağrı genellikle karnın sağında meydana gelmekte ve zaman içinde ateşe sebep olmaktadır. Bu ağrılar hastada ön taraftan göğüs ile sırttan kürek biçiminde girmektedir. Daha sonra ise diğer yönlere yayılmaktadır. Safra kesesi iltihabında yemeklerden sonra kusma ile mide bulantısı da görülmektedir. Hastada oluşan ağrılar genellikle dalgalar halinde gelmekte ve geç gitmektedir. Özellikle de safra kesesinin olduğu kısma baskı yapıldığında ağrı daha da şiddetli olmaktadır. Bununla birlikte kişinin teninin sararması ile döküntüler de hastalığın diğer belirtilerindendir.

Safra Kesesi İltihabı Teşhisi

Safra kesesi iltihabı teşhisi için bir doktora görünmek gerekmektedir. Doktor hastaya ilk olarak el ile muayene uygulamakta, bu yeterli gelmez ise de laboratuar analizleri ile klinik tahlillere başvurmaktadır. Bunun ile birlikte hastalığın teşhis edilmesi net olarak ortaya çıkmakta ve daha da kolaylaşmaktadır. Safra kesesi iltihabı hastalığı kendisini ağrı, yüksek ateş, kramplar ve sancı ile belli etmektedir. Normalde safra kesesi iltihabı hastalığının kesinleşmesi için sadece bir muayene yeterli olmaktadır. Ancak hastaların bazılarında hastalığın gelişme döneminde röntgen ve benzeri bir takım cihazlardan yararlanmak gerekmektedir.

Safra Kesesi İltihabı Tedavi Yolları

Safra kesesinde oluşan iltihabın tedavisinin yapılabilmesi için ilk olarak bölgede tıkanma olmasına sebep olan taşın ne durumda olduğuna bakılmaktadır. Bu sebeple ilk olarak hasta muayene edilmekte ve sonrasında da hastanın röntgen filmi çekilmektedir. Hastanın durumunun cerrahi müdahale gerektirmesi durumunda bu müdahale laparoskopi eşliğinde yapılmaktadır. Cerrahi müdahale yapılırken doktor ameliyatın yapıldığı bölgede taş ile çamur kalmaması için özenli davranmaktadır. Bununla birlikte doktorun uygun görmesi halinde safra kesesi bölgeden tamamı ile çıkartılabilmektedir. 

]]>
Prostat İltihabı https://www.iltihaplar.com/prostat-iltihabi.html Mon, 29 Oct 2018 01:04:07 +0000 Prostat iltihabı, prostatın akut ya da kronik şekilde vücuttaki bakteriler tarafından iltihaplanmasıdır. Bu tıpta aynı zamanda prostatit olarak tanımlanır. Prostat bezindeki uzun sperm kanallarına E. Coli gibi bakterilen yerleşmes Prostat iltihabı, prostatın akut ya da kronik şekilde vücuttaki bakteriler tarafından iltihaplanmasıdır. Bu tıpta aynı zamanda prostatit olarak tanımlanır. Prostat bezindeki uzun sperm kanallarına E. Coli gibi bakterilen yerleşmesi enfeksiyona neden olur. Kanallardaki enfeksiyona vücut iltihap oluşturarak yanıt verir. İdrar yollarından iltihap ise prostat bezine yapışarak prostat iltihabı oluşturur. Bu rahatsızlık bakteriler olmasa da ortaya çıkabiliyor. Bu türde olan yani bakterilerin etken olmadığı prostatit cinsel yolla bulaşmaz. Ergenlik çağından sonra her yaşta görülebilir. Bu rahatsızlığa aynı zamanda sinir hastalıkları da eşlik edebilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Prostat iltihabı nedenleri ve türleri

Prostat iltihabı akut prostatit ve kronik prostatit şeklinde görülür. Akut prostat iltihabı ani ve şiddetli bir seyir izler. Kronik prostat iltihabı ise, yavaş ve az şiddetli şekilde sinsi bir seyir izler. Bakteriler prostat bezinin iltihaplanmasında etkin rol oynasa da, bunda bazı mikropların da etkisi vardır. Bazen idrar yolundaki tıbbi müdahalelerde prostat iltihabına neden olabilir. Bunun dışında kalın bağırsak iltihapları, bademcik iltihabı ve makat yaralanmaları da prostat iltihabı nedeni olabilir.

Prostat iltihabı belirtileri

Akut ve kronik olgularda farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Akut prostat iltihabında hastada şiddetli ağrılar, idrar sırasında yanma, vücutta mikrop birikimi, ateş, idrarı tam boşaltamama, titreme gibi belirtiler ortaya çıkar. Kronik prostat iltihabında ise, hastalarda sık idrar çıkma, cinsel isteksizlik, idrarda yanma, bağırsaklarda gerginlik, makat ve testislerde ağrı hissi, cinsel birleşmede boşalma sırasında ağrı gibi belirtiler görülebilir.

Prostat İltihabıProstat iltihabı tedavisi

Kronik prostat iltihabında hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedavi yaklaşık 5 hafta süreyle devam eder. Bu sürede hastada iyileşme olmazsa, tedavini süresi uzatılır. Tedavide hastanın ağrı ve şişlikleri için ve idrar yapma sorunları içinde ilaç tedavisi uygulanır. Nadiren hastalarda cerrahi girişim uygulanabilir. Prostat iltihabı tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Antibiyotiklere karşı direnç gösterebilir.

Akut prostat iltihabı tedavisinde ise, yine antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalar gerektiğinde yoğun bakıma alınır. Tedavi genellikle başarılı bir şekilde tamamlanır. Prostat iltihabı hastalarının cinsel ilişkiden kaçınma gibi bir sorunları olmaz. Yaşamlarına eskisi gibi devam edebilirler. Ayrıca prostat iltihabı kansere neden olmaz. Ancak doğru tanı ve doğru tedavi uygulanmalıdır. Rahatsızlık iyileşse bile doktorun önerdiği ilaçlar önerdiği dozda kullanılmaya devam edilmelidir.
]]>
Kanda İltihap https://www.iltihaplar.com/kanda-iltihap.html Mon, 29 Oct 2018 01:36:42 +0000 Kanda İltihap, kanın içerisinde bakteri olması ve akyuvarların artış göstermesi iltihaba neden olur. Bu hastalık yani iltihaplanma vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme çabasıdır yani vücuttaki enfeksiyona karşı gelme bi Kanda İltihap, kanın içerisinde bakteri olması ve akyuvarların artış göstermesi iltihaba neden olur. Bu hastalık yani iltihaplanma vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme çabasıdır yani vücuttaki enfeksiyona karşı gelme biçimidir. Kandaki iltihap oranı CRP testi ile ölçülmektedir. Bu oran ne kadar fazla olur ise iltihap oranı da o kadar fazla demektir. Ölçülen iltihap oranı hasta da fazla ise ilerleyen zamanlarda kan damarları duvarında bir sorun yaşanmasına neden olur. Hastanın tedavi edilebilmesi için de iltihabın nereden kaynaklandığı bulunmalı ve nedenleri araştırılmalıdır.

Kanda İltihap Neden Olur, kanda görülen iltihaba en çok neden olan hastalıklardan biride enfeksiyondur. Vücutta enfeksiyon olması başka bir mikroorganizmanın vücudumuzdan beslendiği anlamına gelir. Bunun yanı sıra otoimmün hastalıklarından lupus, kas ve iskelet sistemi hastalıklarından romatoid artrit, romatizmal ateş, bağ doku hastalıkları, zatürre (akciğer iltihaplanması), verem olarak adlandırılan tüberküloz, iltihabi bağırsak hastalıkları, kalp krizi riski, çeşitli antijenler, ankilozan spondilit, cerahatlenme ve apse oluşumu iltihaba neden olan hastalıklardandır.

Kanda İltihap
Kanda İltihabın Tedavisi, 
tedavinin olabilmesi için önce kandaki iltihabın doktor gözetimi ile kurutulması gerekir. Hasta gözetim altında tutulmalıdır. Kandaki iltihap tedavisinde organizmanın iltihaba karşı gösterdiği direnci artırmak için genel tedavi ve lokal tedaviye başvurulur. İltihabın kurutulmasına yardımcı olabilecek besinler arasında kuru dut önerilir. Öncelikli olarak verilen antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. Buna rağmen apse oluşmuş ise cerrahi operasyonla apse boşaltılır ve iyi bir tedavi yapılırsa hastalığın geçmesi mümkündür. Tedaviden sonra da bir süre antibiyotik kullanımına dikkat edilmelidir. Zufa otu, zencefil, şeytan pençesi, balık yağı, kenevir, zerdeçal, ekşi kiraz yada vişne ve buz uygulaması da bitkisel yöntemler arasında görülür. ]]>
Bademcik İltihabı https://www.iltihaplar.com/bademcik-iltihabi.html Mon, 29 Oct 2018 21:38:50 +0000 Bademcik iltihabı, bademcik, boğazımızın her iki yanında da var olan çene altına yakın, elimizle dokunduğumuzda hissedebildiğimiz bir lenfoid doku organımızdır. Vücudumuzdaki savunma sistemimizin önemli bir parçasıdır. Şöy Bademcik iltihabı, bademcik, boğazımızın her iki yanında da var olan çene altına yakın, elimizle dokunduğumuzda hissedebildiğimiz bir lenfoid doku organımızdır. Vücudumuzdaki savunma sistemimizin önemli bir parçasıdır. Şöyle ki; boğaza girebilecek virüs, bakteri ve alerjen gibi istenmeyen konukların vücuda girişlerinin kontrolünü sağlar. Diğer bir deyişle, ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etme görevini üstlenmişlerdir. Bademcikler, bağışıklılık sisteminin önemli bir parçası olan lenfositleri üretirler. 2.5 cm boyunda 1.5 cm eninde olan bademcikler enfeksiyona bağlı olarak büyüyebilirler. Lenf düğümlerinden oluşan bu organ, çok fazla bakteri girişlerinde direnemez iltihaplanır ve şişerler. Bu duruma bademcik iltihabı (akut tonsilit) denir. Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan bu rahatsızlık çoğunlukla kış-ilkbahar dönemlerinde görülür. Bademcik iltihabı yakın temasla, burun, tükürük ve boğaz sıvısı gibi vücut sıvıları aracılığı ile kişiden kişiye geçebilir. 

Bademcik iltihabının belirtileri:

Belirtiler tabi ki hastanın vücut direncine ve mikrobun gücüne bağlı olarak değişim gösterebilir. Bademcik dokusu iltihablanmalarında; iştahsızlık, yüksek ateş, vücudun her yerini saran kas ağrıları, halsizlik, boğaz ağrısı ve yutkunmada zorluk çekme ilk belirtilerdir. Kulak ağrısı, boğazda kuruluk hissi ve boğazda renk değişimi, baş ağrısı, üşümeyle birlikte titreme, boğazdaki şişmeye bağlı olarak meydana gelebilecek ses değişimi de yine belirtiler arasındadır. Fakat çocuklarda, bu belirtilerin yanı sıra mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı da olabilir. Genç erişkin hastalarda ise, vücudun diğer lenf bezlerinde de şişlik görülebilir.

Bademcik İltihabıBademcik iltihabının nedenleri:

Genellikle virüs ve enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon vakalarının çoğunluğu hasta olan kişiden yakın temasla bulaşması sonucu ortaya çıkar. Çok soğuk su içmek ve sık sık dondurma tüketilmesi bu enfeksiyonu tetikleyen faktörler arasındadır. Çünkü; boğazda oluşan bir tahriş sonrası ağız içinde ve boğazda gezinen birtakım bakteriler, tahriş olan bu bölgede çoğalıp gelişmeye başlar.

Teşhis ve tedavi:

Genellikle bademcik iltihabı tanısı için muayene yeterlidir. Muayene sırasındaki bulgular, iltihabın nedeni ve derecesi hakkında gerekli bilgiyi verecektir. Enfeksiyonun niteliği ve derecesi bademcikteki iltihabın bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olup olmadığını anlamaya bağlıdır. Bunun için kan testleri ve/veya boğaz kültürü alınması gerekebilir. Artık antibiyotikler sayesinde her bademcik iltihabı tedavisi için eskisi gibi ameliyat gerekmiyor. Şunu da belirtmek isterim ki; eğer antibiyotik tedavisi görüyorsanız ilacınız bitene kadar kullanmanız çok önemlidir. Aksi halde hastalık yenileyebilir. Ayrıca penisiline daha çabuk cevap veren bu iltihabın kullanılacak diğer ilaçlarla birlikte, vücudun diğer organlarına verebileceği tahribatlar da önlenir. Çünkü tedavi edilmeyen bademcik iltihapları, kana karışabilir, kalp ve eklem dokularını, böbrek fonksiyonlarını etkiler. Tedaviye yanıt vermeyen veya sık sık tekrar eden bademcik iltihaplarında doktorun gerek duyduğu durumda bademciklerin ameliyatla alınması gerekebilir. Bu ameliyat yaklaşık 20-30 dakika arasında genel anestezi ile yapılır.

Boğaz iltihabı için evde yapılabilecekler:

Ağrıyı azaltabilmek için hafif ağrı kesiciler alınabilir. Gün içerisinde dinlenip bol sıvı tüketmek ve ılık su içmek faydalı olacaktır. Tuzlu su ile gargara yapılabilir. Ilık suya bal ve limon karıştırıp içebilirsiniz. Nefesi burundan alıp vermek, bademciğin ağızdan alınacak havadaki mikroplardan etkilenmesini engelleyecektir. C vitamini içeren içecekler tercih edilmeli. Adaçayı ve nane çayı gibi bitki çayları rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Sigara içlm]]> Diş Eti İltihabı https://www.iltihaplar.com/dis-eti-iltihabi.html Tue, 30 Oct 2018 19:34:35 +0000 Diş eti iltihabı, günümüzde birçok kişide görülmektedir. Hemen hemen herkeste bir kere bile olsa görülen bu durum, dişleri en sağlıklı olan insanlarda bile karşılaşılabilecek bir durumdur. Çünkü bu durum sadece diş sağl Diş eti iltihabı, günümüzde birçok kişide görülmektedir. Hemen hemen herkeste bir kere bile olsa görülen bu durum, dişleri en sağlıklı olan insanlarda bile karşılaşılabilecek bir durumdur. Çünkü bu durum sadece diş sağlığıyla alakalı bir durum değildir. Birçok etken diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kesinlikle diş eti iltihabı tek bir nedene bağlanmamalıdır. Günümüzde diş eti iltihapları için farklı antibiyotikler kullanılmaktadır. Yani her antibiyotik diş eti iltihabında kullanılmamalıdır. İnsan sağlığının herhangi bir noktasında oluşan sağlık probleminin genel bir hal alması durumunda birçok kişi endişe duymaktadır. Bu durum içerisinde birçok kişi için çok değerli olan diş sağlığı da bulunmaktadır. diş eti iltihabı, tedavi edilmediği zaman son derece hızlı bir şekilde büyür ve en sonunda patlayarak bir miktar iltihap bulunduğu bölgeden çıkar. Kalan iltihaplar ise tekrar çoğalmaya devam ederek bu şekilde varlığını sürdürür. Eğer diş eti iltihabı için gerekli tedaviler yapılmazsa bir süre sonra meydana gelmiş olan diş eti iltihabı insanlarda kemiğe vurarak çok ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Özellikle kemik iltihabı ve eklem iltihabı olmak üzere birçok farklı problem oluşur. Tüm bu problemlerle uğraşarak zarar görmek yerine basit ilaç tedavilerini zamanında yaparak çok daha karlı bir şekilde sorunlarınızı çözebilirsiniz. 

Diş eti iltihabı tedavisinin yapılabilmesi için bu problemin ortaya çıkmasına neden olan durumun anlaşılması gerekmektedir. Özellikle diş eti iltihabının ortaya nasıl çıktığı çok önemlidir. Tıbbi olarak periodontitis olarak isimlendirilmiş olan diş eti iltihabı, insanlarda dişleri çevreleyen etlerin içerisindeki damarlarda oluşmaktadır. Bu nedenle diş eti iltihabı sorunu olan kişi dilini diş etine değdirdiğinde meydana gelmiş olan iltihap fiziksel olarak hissedilebilmektedir. Diş eti içerisindeki iltihap, direk olarak insanlarda diş eti ile diş kemikleri arasında oluşmaktadır. Bu nedenle iltihabın kemiklere geçmesi çok büyük bir risktir. 

Diş Eti İltihabıDiş eti iltihabının oluşma nedenleri:
 • İnsanların sürekli olarak temizletmeyi ihmal ettiği diş taşlarıdır. Diş taşları en fazla altı ayda bir temizlenmediği zaman çok ciddi diş eti hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklardan biri de diş eti iltihabıdır. 
 • Diş eti iltihabı bazen de dişlerde bulunan çürüklerden kaynaklanmaktadır. Dişlerdeki çürükler, direk olarak dişlerin soğuk almasına ve buna bağlı olarak diş eti iltihabının oluşmasına neden olur.
 • Diş etine alınan darbeler, diş eti iltihabı oluşumuna neden olabilmektedir. Özellikle ser bir cismin sert bir şekilde ısırılması durumunda diş etinin zarar görmesiyle diş eti iltihabı ortaya çıkabilir. 
 • Bebeklerde ya da küçük çocuklarda diş çıkarma zamanlarıdır. Diş çıkarma dönemlerinde, bebeklerin diş eti patlar ve aradan diş çıkar. Diş eti patladıktan sonra bu bölgelerde diş eti iltihabı oluşabilir. Genellikle bu iltihaplar kendiliğinden kısa bir süre sonra ortadan kaybolur. 
Diş eti iltihabı ne gibi belirtilere neden olur
Genellikle insanlarda çok fazla önemsenmeyen diş eti iltihapları, aslında önemli bir sağlı problemidir. Bu problem insanlarda ilk olarak ciddi ağız kokularına neden olur. Bu ağız kokusu en çok kişiyi rahatsız etse bile kişinin çevresindeki insanlar da bu ağız kokusundan rahatsız olur. Bunun yanında bir diğer belirti ise insanlarda kırmızı bir renk almış, diş etleridir. Son olarak insanlarda kötü bir ağız tadı varsa bu belirti de diş eti iltihabı belirtisidir. 
]]>
Kıl Kökü İltihabı https://www.iltihaplar.com/kil-koku-iltihabi.html Wed, 31 Oct 2018 12:14:39 +0000 Kıl kökü iltihabı, tıbbi olarak "Folikülit" adı verilen bir hastalıktır. Genellikle sağlık sorunlarının yanında insanlarda estetik problemlerin meydana gelmesine neden olan bu durum genellikle saç köklerinde ve sakal kökl Kıl kökü iltihabı, tıbbi olarak "Folikülit" adı verilen bir hastalıktır. Genellikle sağlık sorunlarının yanında insanlarda estetik problemlerin meydana gelmesine neden olan bu durum genellikle saç köklerinde ve sakal köklerinde meydana gelmektedir. Kıl köklerinde ortaya çıkan bu hastalık, birçok zaman basit nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Özellikle erkeklerin uygunsuz bir şekilde ya da ters bir şekilde tıraş olmaları nedeniyle oluşan bu durum bazı insanlarda aşırı bir şekilde görüldüğü için sorun haline gelmiştir. Bunun yanı sıra daha birçok husus, kıl kökü iltihaplarının oluşmasına neden olmaktadır. Kıl kökü iltihabı, özellikle ense köklerinde ve genital bölgelerde yatkınlık göstermektedir. Bu bölgelerdeki hassasiyetin daha fazla olması nedeniyle bu bölgelerde çok daha sıklıkla kil kökü iltihabı meydana gelmektedir. Özellikle ense bölgeleri ve diğer bölgeleri hasar görmüş olan insanlarda kıl kökü iltihabı meydana gelmektedir. Bu nedenle bazı önlemler alınarak bu durumun meydana gelmesi engellenebilir. Kıl kökü iltihabı, en çok kıvırcık saçlı insanlarda görülmektedir. Bu saç tipine sahip olan insanlarda kıl kökü iltihabı daha fazla görüldüğü için kıvırcık saçlı kişiler çok daha dikkatli olmalıdır. 

Kıl Kökü İltihabıKıl kökü iltihabının belirtileri
Kıl kökü iltihabının en önemli belirtisi, insanlarda aşırı bir şekilde sivilce ve bununla birlikte meydana gelen kaşıntılardır. Bu iki sorun birlikte görüldüğünde insanlarda ciddi bir şekilde rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bazı insanlarda iki durum bir araya geldiğinde saç dökülmesi görülebilir. Bu durum direk olarak insanlarda derinin zarar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Kıl kökü iltihabının bazı türlerinde küçük kıl dönmeleri meydana gelerek bu şekilde belirtiler gösterebilmektedir. Özellikle erkeklerde görülen bu durum deride ciddi bir şekilde kızarıklığın meydana gelmesine neden olarak en önemli belirtilerini ortaya çıkarmış olur. Meydana gelen bu belirtilere bakılarak kişide kıl kökü iltihabı sorununun oluştuğu anlaşılabilir. 

Kıl kökü iltihabının nedenleri
 • Kıl kökü iltihabı, genellikle kıl köklerinin zarar görmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum özellikle saçlarına farjlı kimyasallar sürerek şekil veren insanlarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir. 
 • Bu durumun bir diğer nedeni ise erkeklerin ya da bayanların tıraş olmaları sırasında yanlış kesim şekillerinden kaynaklanabilmektedir. Bu durum meydana geldikten sonra tıraşı biraz daha zorlaştıracağı için gerekli önlemler alınmalıdır. 
 • Meydana gelen iltihaplanmanın bir diğer nedeni ise enfeksiyonlardır. Kimi zaman iltihaplanma olan bölgenin yara alması ya da darbe alması, kimi zaman da kişinin hijyen eksikliğine bağlı olarak enfeksiyonların oluşması durumları kıl kökü iltihabının oluşmasına neden olmaktadır. 
 • İnsanlarda gerek ergenlik dönemi gerek gebelik dönemlerinde ani hormon değişikliklerine bağlı olarak geçici de olsa kıl kökü iltihabı meydana gelebilir. Bu durum yaygın bir şekilde görülmektedir. 
Kimler risk altındadır
Genellikle insanlarda enfeksiyonların meydana gelmesine neden olan bazı tıbbi müdahaleler bu gibi durumların ortaya çıkma riskini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı kilolu olan insanlarda da kıl kökü iltihabı ortaya çıkabilmektedir. Cildin hassas olan bölgeleri sıcak suya uzun süreli maruz kaldığında bu gibi kıl kökü iltihapları meydana gelebilmektedir. Bunun aynında son olarak daha önceden kişide var olan deri hastalıkları bu ve buna benzer hastalıkların oluşma riskini arttırmaktadır. 
]]>
Kulak Memesi İltihabı https://www.iltihaplar.com/kulak-memesi-iltihabi.html Thu, 01 Nov 2018 01:42:33 +0000 Kulak Memesi İltihabı, genellikle kulak deldirme olayından sonra yada farklı kulak yaralanmalarından sonra yaranın mikrop kapması sonucunda ortaya çıkar. Bazende kişi kulağına taktığı takılara karşı alerjik sorun yaşar, bun Kulak Memesi İltihabı, genellikle kulak deldirme olayından sonra yada farklı kulak yaralanmalarından sonra yaranın mikrop kapması sonucunda ortaya çıkar. Bazende kişi kulağına taktığı takılara karşı alerjik sorun yaşar, bundan dolayıda enfeksiyon gelişebilir. Kulak memesi enfeksiyonları çok çabuk yayıldığı için yayılmadan bir an önce önüne geçilmesi gerekmektedir. Kulak memesi iltihabının bir an önce önüne geçilmezse eğer ileride antibiyotik tedavilerine bile cevap veremeyen bir kiste dönüşme riski çok yüksektir.

Kulak Memesi İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri

Kulak memesi iltihabının en büyük nedenlerinden birisi de, kulak deldirme sırasında kulak deliğinin mikrop kapması sonucunda oluşur. İşte bu yüzden kulağımızı deldirmek istediğimiz yerin temiz olması gerekmektedir, aynı zamanda delici aletlerin steril olmasına dikkat etmemiz gerekir. İşlemi gerçekleştirmeden önce kulağımızı delecek olan kişi, kulak memesini steril haline getirmek için çeşitli spreyler yada antibiyotikli yara kremi sürüp sürmediğine bakmamız gerekmektedir. Bazen de kulak memesi iltihabında, görünürde bir şey olmaz, sadece kulağımızın altından, aşağı boğazımıza doğru şiddetli bir ağrı hissederiz, böyle zamanlarda da mutlaka hemen bir doktora gitmemiz gerekmektedir. Özellikle taktığımız takılardan dolayı, takıların metaline bağlı olarak (altın, gümüş, bronz, bakır, metal) kulak memesinde yine sadece hafif bir ağrı oluşur, fakat elimizi kulak arkasına koyduğumuz zaman orada bir şişlik hissederiz, buda kulak memesinin kaptığı iltihabın, kulak memesinde değilde, arkasında birikmesidir, böyle durumlarda da iltihaplı bir sorun olduğu için bir an önce doktora gidip, doktorun uygun gördüğü antibiyotik ilaçlar yada çeşitli antibiyotik pomatlar kullanılır.

Kulak Memesi İltihabıKulak memesi İltihabının Önlenmesi

Kulak memesindeki iltihaplanma, ilk başladığında kesinlikle ağrı yada hafif bir acı olarak karşınıza çıkabilir. Böyle durumlarda eğer iltihap gözle görülebiliyorsa, yada iltihaplanmaya yüz tutmuş bölgede, hafif kızarıklık varsa ilk öncelik tedaviyi evde kendinizde yapabilirsiniz. Kulak memesinin temizliği çok önemlidir. Genellikle evlerimizde bulunan ecza dolaplarımızda mutlaka steril su yada antiseptik su bulunur, iltihaplı bölgeyi bu suyla iyice sabah akşam düzenli olarak yıkamamız gerekmektedir. Bu malzemeler evimizde yoksa eğer, kaynamış soğutulmuş tuzlu su ile de temizlik yapılabilir. Bu yapılan temizliğe rağmen kulak memesindeki ağrı yada acı 4-5 gün geçmedi ise mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Eğer dediğim gibi öncelerde görünürde bir şey yoksa, oluşan iltihap kendini çok geç hissettirip, kulak arkasında büyük bir şişlik halinde toplanmış bir sıvı ise ve bütün bu antibiyotik uygulamalara cevap vermedi ise, doktor tarafından uygun görüldüğü zamanlarda küçük bir operasyon ile sıvı oradan çekilir. Her ne olursa olsun, böyle iltihabik durumlarda iltihap tamamen geçene kadar, kesinlikle küpe takmaktan vazgeçmelisiniz. Bu durumda bile hala küpe takmak istiyorum diye ısrar ederseniz, bu hem tedavi süresini uzatacak, hemde ileride önüne geçemeyeceğiniz daha büyük sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.
]]>
Bademcikte Beyaz İltihap https://www.iltihaplar.com/bademcikte-beyaz-iltihap.html Thu, 01 Nov 2018 04:03:37 +0000 Bademcikte beyaz iltihap, toplumsal olarak büyüklerde ve özellikle çocuklarda görülen bademcik iltihabı oldukça zor bir hastalık sürecidir. Dilin arka kısmında boğazın her iki tarafında bulunan, bağışıklık sisteminin bir pa Bademcikte beyaz iltihap, toplumsal olarak büyüklerde ve özellikle çocuklarda görülen bademcik iltihabı oldukça zor bir hastalık sürecidir. Dilin arka kısmında boğazın her iki tarafında bulunan, bağışıklık sisteminin bir parçası olan organımızdır. Vücut içerisine giren bakteri ve mikropları yakalayarak, vücudun mikroplarla savaşmasını sağlar. Vücuda giren bazı bakteri  ve virüs türleri bademciklerin bu etkisine rağmen yok edilemez. Bu durum karşısında vücut direnci düşer, ve hemen boğazda oluşan bakteriler hızlıca yayılırlar.  Öncelikle şişme ve boğaz içinde ağrı oluşarak başlayan enfeksiyonlar boğazın içini hedef alarak bir anda dağılır. Bu durum ise ağız içinde çok kötü bir koku, olarak dışarı yansır. Hastanın iştahı bir anda kesilerek su dahi içemez duruma gelir. Bu esnada ateş ortaya çıkar. Bademciklerin şişmesi durumunda, kızarmaya bazen üzerinde beyaz, yada sarı renklerde oluşan iltihap birikmesine neden olarak en az üç gün bu ağrı çekilir. Böylesi bir durum karşısında hemen kulak burun boğaz doktoruna giderek muayene olunması gerekir. Hatta ağrı olduğu anda doktora gidilmeli boğaz içinde enfeksiyon oluşmasını hemen engellemelidir. Doktorunuzun size vereceği ilaçları hemen kullanmalı ve dinlenmelisiniz. Aksi taktirde bu dönem sizin için daha uzun bir süreç olarak sonlanır. Antibiyotik tedavisine başlayıp hastanın kendisini toparlamasına yardım edilerek iyileşmesi sağlanır. Hasta bol sıvı ve ılık içeceklerle daha çabuk toparlanır.

Bademcikte Beyaz İltihapBademcikte beyaz iltihabın tedavileri nelerdir

Oluşan bademcik iltihabı özellikle kış aylarında görülür. Yetişkin olan insanların kendilerini koruması halinde, gelişen boğaz enfeksiyonda oluşan beyaz iltihabın nedenleri basit nedenlerdir. Çocuklarda ise yetişkinlere göre daha fazla görülmektedir. Kış ayları ve ilkbahar dönemlerinde görülen bu hastalıkta önlem olarak daha dikkatli olunmalıdır. Kış ortasında veya mevsim değişmelerinde kişiler hemen soğuk, sular ve dondurmalara yönelirler. Bu durum ise zamansız olması durumunda ortaya boğaz içinde oluşan beyaz renkli iltihapları oluşturur. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla hasta oldukça rahatlatılır. Öncelik ağız içi gargaraları kullanılır. Yeterli sıvı alınması ise hasta açısından oldukça önemlidir. Doktorun verdiği antibiyotik tedavisi ise en az üç günde etki göstererek hasta biraz daha iyi bir duruma gelir. Boğazda oluşan beyaz iltihabın oluşması sonucu ortaya başka nedenlerde çıkar. Bunlar bulantı, kusma, yüksek ateş, karın ağrısı gibi şikayetlerdir. İlaçlar düzenli alınmalı aynı saatlerde etki göstermesi açısından yararlı olur. Aksi taktirde boğaz içinde oluşan beyaz iltihaplanmaların sonucu önlemi alınmaz ise sürekli kendini tekrarlar. Böylesi bir durum hastayı ameliyata kadar götürebilir. 

Bademcikte beyaz iltihaplara kendimiz nasıl önlem almalıyız

Hasta evde yapacağı önlemi boğazındaki iltihaplar ilerlemeden almalıdır. Bol bol dinlenmeli, bol sıvı gıdaları tüketmelidir. Fazla soğuk veya sıcak gıdalar ve sıvılar almamalıdır. Tuzlu su ile gargara yapmalı, ve bol sebze meyve yiyerek vücudun direncini düşürmemelidir. Nane aromalı pastiller kullanarak nefes alımını rahatlatabilir. Sigara ve dumanlı kirli hava ortamından uzaklaşmalı açık temiz havada bol oksijen alarak rahatlamalıdır. Yapılan bu önlemler cevapsız ise doktor müdahalesi gerekmektedir.
]]>
Rahimde İltihap https://www.iltihaplar.com/rahimde-iltihap.html Thu, 01 Nov 2018 14:20:36 +0000 Rahimde İltihap, Bir başka ismi de servisit olan rahimde iltihap, jinekoloji alanında çok fazla rastlanan bir durum olmaktadır. Kadınların birçoğunda rahim iltihabı görülmektedir. Rahim iltihabının bir yaş sınırı yoktu Rahimde İltihap, Bir başka ismi de servisit olan rahimde iltihap, jinekoloji alanında çok fazla rastlanan bir durum olmaktadır. Kadınların birçoğunda rahim iltihabı görülmektedir. Rahim iltihabının bir yaş sınırı yoktur. Bunun yanı sıra, rahim iltihabı rahatsızlığı olan kadının cinsel yaşamının çok aktif olması gerekmektedir. Rahimde iltihap oluşumu ile birlikte vajinal akıntının da görülebilme olasılığı vardır. Rahimde oluşan iltihapların kadının kendisi tarafından belirlenmesi zor bir durum olduğu için çoğunlukla bu durum herhangi bir jinekolog muayenesi sırasında ortaya çıkmaktadır. Servisit yani rahim ağzı iltihaplanmasının sebebi ise çoğunlukla bir enfeksiyon olmaktadır.

Rahimde İltihap Belirtileri

Rahimde oluşan, iltihap kendini adet kanamasının bitmesinin ardından akıntının meydana gelmesi ile beraber normalin dışında kanamaların olması, yanma ve kaşınma hissi, cinsel ilişkiye girerken ağrının olması, idrar atımı sırasında acı hissinin olması ile bel ağrıları şeklinde kendini göstermektedir. Rahimde oluşan iltihabın hafif olması halinde ise hastanın hissedeceği bir belirtinin görülmemesi doğaldır. Ancak bir süre sonra özellikle vajina iltihabı akıntısı ile pis bir koku oluşacaktır.

Rahimde İltihap Tedavi Yöntemleri

Rahimde iltihap olduğundan şüphelenilmesi halinde hasta olan kadının ilk olarak bir uzman jinekolog ile görüşüp gerekli tetkikleri yaptırması ve hastalığından emin olunması gerekmektedir. Rahimde iltihap hastalığından emin olunduktan ve gerekli tedavi yapıldıktan sonra hastalığın hala devam ediyor olması ve normalden daha fazla uzamış olması halinde hastaya koterizasyon ile krioterapi isimlerinde olan uygulamaların yapılması gerekmektedir. Bu uygulamaların yapılması sayesinde hastanın rahmindeki iltihabın sebebi olan ve normal olmayan hücrelere müdahale edilmiş olunmaktadır. Hastaya koterizasyon uygulanması sayesinde hastanın rahminde bulunan iltihaplı doku ısı yoluyla ortadan kaldırılmaktadır. Bir diğer yöntem olan krioterapi uygulamasında ise hastanın bu normal olmayan hücreleri dondurulmaktadır. Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra, normal olmayan hücrelerin tahribinin lazer uygulaması ile yapılması da mümkün olmaktadır.

Rahimde iltihap olması rahatsızlığı sebebi ile hastanın vajinasının mukus yapısında da bozulma meydana gelmektedir. Bunun sonucunda da hastanın cinsel ilişkiye girmesi sırasında spermlerin vajinaya tutunması mümkün olmamakta ve bunun sonucunda da doğal olarak kısırlık meydana gelebilmektedir. Rahminde iltihap olan hastaların hamile kalmaları halinde düşük yapmaları ya da erken doğum yapmaları gibi riskler bulunmaktadır. Hastanın hamile kalması ve doğuma kadar bir sıkıntı yaşamaması halinde bile bebek göz ya da akciğerinde iltihap oluşumu ile dünyaya gelebilmektedir. Bu durumlar rahminde iltihap olan hastanın kendisine özen göstermemesi, doktorunun tavsiyelerine uymaması ya da tedavi edilmemesi halinde gerçekleşme ihtimali bulunan durumlardır.

Rahimde İltihap

Rahimde İltihap Oluşumundan Korunma Yolları

Rahimde iltihap oluşumunu önceden önlemek için bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Kişinin bu oluşumdan korunması için kesin olarak emin olmadığı kişiler ile cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Ayrıca, kişinin belirtilere uyan vajinal akıntısının mevcut olması halinde bu akıntının geçmesini beklememesi ve vakit kaybetmeden bir jinekologa görünmekten çekinmemesi gerekmektedir. Her kadının bir sebep olmasını beklemeksizin yılda en az bir sefer mutlaka jinekolog muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis hastalığın daha rahat ve erken sona ermesini sağlamaktadır. Bunların dışında son olarak,  tampon ya da deodorant ve benzeri maddeler bölgeye zarar verebileceği için kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Geçmiş olsun…

]]>
Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavi https://www.iltihaplar.com/bademcik-iltihabi-bitkisel-tedavi.html Fri, 02 Nov 2018 05:24:24 +0000 Bademcik iltihabı bitkisel tedavi, Bademcik iltihabı en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Patojenler ve enfeksiyonlar ile mücadele eden bağışıklık sistemi dediğimiz mekanizma vücudun kendini savunma sistemidir. Ağzımı Bademcik iltihabı bitkisel tedavi, Bademcik iltihabı en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Patojenler ve enfeksiyonlar ile mücadele eden bağışıklık sistemi dediğimiz mekanizma vücudun kendini savunma sistemidir. Ağzımızın arka tarafında bulunan bademciklerde bu savunma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Bademcikler solunum yolu ile bakteri ve virüslerin vücudumuza girmesini engeller. Ancak bademciklerde iltihap oluşması durumunda görevini tam olarak yerine getiremez ve enfeksiyon riski artar. 

Bademcik iltihabı daha çok kimlerde görülür

Bademcik iltihabı okul çağındaki çocuklarda çok fazla görülür. Yetişkinlerde de görülür. Bu enfeksiyon, çok sık tekrar etme eğilimi göstererek kronikleşebilir. Eğer bademcik iltihabı görülme oranı iki ayın altına düştüyse kronik bir hale dönüşmüş demektir ve bu durum cerrahi müdahale gerektirebilir. Bademcik iltihabı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde tedavisi daha zor hastalıklara neden olabilmektedir. Hastalık esnasında doktora başvurulduğunda hekim gerekli ilaç tedavisini uygulayacaktır. Fakat bademcik iltihabı tedavisine destekleyen ve etkilerini en aza indirmek için evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri de vardır. Bu bitkisel tedavi yöntemleri hastalığın süresini ve etkisini en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Bademcik iltihabı için bitkisel tedavi yöntemleri:

Tuzlu su ile gargara: 1 su bardağı kaynatıp bir miktar soğutuyoruz. Suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edip tuz tamamen eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Daha sonra bu tuzlu su ile boğazımızı gargara yapıp tükürüyoruz. Gargara yaparken tuzlu suyu boğazımızda ne kadar fazla tutabilirsek o kadar iyi etki edecektir. Günde bir kaç kere bu işlem uygulandığı takdirde boğaz ağrısını hafifleteceği gibi, iltihabın yok olmasına da yardımcı olacaktır.

Ballı, limonlu papatya çayı: 1 su bardağı papatya çayının içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edilerek günde üç öğün tüketilmelidir. Bal antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonu temizler ve boğazı yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Bademcik İltihabı Bitkisel TedaviSoğan kürü: Soğanın içeriğinde bulunan iltihap kurutucu bileşenler enfeksiyonun çok daha kısa sürede tedavi olmasına yardımcı olacaktır. 1 baş kuru soğan rendelenerek bir tülbent yardımı ile suyu süzülür. daha sonra bu soğan suyu bir su bardağı ılık sı ile karıştırılır ve boğaz gargara yapılır. günde bir kaç kere enfeksiyonun şiddetine göre tekrar edebilirsiniz.

Ballı zencefil kürü: Bir çorba kaşığı zencefil kökü 1 fincan ılık su ile karıştırılır. Üzerine 1 çorba kaşığı bal eklenir ve bu karışım ile gargara yapılır. Boğaz ağrısını dindireceği gibi, enfeksiyonun azalmasına da yardımcı olacaktır.

Limon suyu: Limon suyunun içerisinde bulunan bol miktardaki C vitamini boğaz enfeksiyonu ile mücadele edilmesine yardımcı olacaktır. Bir su bardağı ılık suyun içerisine 1 çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı tuz eklenip güzelce karıştırılır. Ardından bu su ile günde bir kaç defa gargara yapıldığı takdirde, çok büyük rahatlama sağlayacağı gibi, iltihabın kurumasına yardımcı olacaktır.

Boğaz iltihabı için mucizevi kür:

Malzemeler:
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 çorba kaşığı ada çayı
 • 1 yemek kaşığı ebe gümeci
Hazırlanışı:

1 su bardağı sıcak suyun içerisine ada çayı ve ebe gümeci ilave edilir. Kısık ateşte kapağı kapalı vaziyette 10 dakika kaynatılır. daha sonra 10 dakika ılımaya bırakılır. Ardından süzülür, hazırlanan bu su ile g]]> Diş İltihabı https://www.iltihaplar.com/dis-iltihabi.html Fri, 02 Nov 2018 20:34:07 +0000 Diş iltihabı, Önemli bir sağlık sorunudur ve dikkat edilmeyip önemsenmemesi ileride bir tek dişimiz de değil başımızın ve vücudumuzun her yerine sıçrayabilir. Diş iltihaplanmasında insanlar genellikle alkolle uyuşturmaya ve Diş iltihabı, Önemli bir sağlık sorunudur ve dikkat edilmeyip önemsenmemesi ileride bir tek dişimiz de değil başımızın ve vücudumuzun her yerine sıçrayabilir. Diş iltihaplanmasında insanlar genellikle alkolle uyuşturmaya ve iyileştirmeye çalışırlar, bu tamamen yanlış bir yöntemdir. Çünkü apse dışarıda değil içeridedir. İyileştirilmeyen apseler içeriye doru ilerlemeye ve kişiyi daha büyük sağlık sorunlarına iter.Diş iltihaplarının genelde nedenleri dişte oluşan çürükler ve günlük ağız bakımının yapılmamasından kaynaklanır. 

Diş apselerinin yaşanmaması gereken önlemler;
 • Çok sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınılması,
 • Anti bakteriyel ağız gargarasının belirli aralıklarla kullanılması,
 • Tahriş edici yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi,
 • İltihap olmuş bölgeniz var ise sıcak içeceklerden uzak durmalı ve soğuk içeceklerle uygulama yapılmalıdır.
 • Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş etlerine fırçanın mutlaka uygulanması gerekir.  
 • Sigara kullanılmamalı veya bırakılmalıdır.
Diş iltihaplanmalarında, diş hekiminize gidene kadar ve gittikten sonra yapılması gerekenler önemlidir. Apse yapmış dişin üzerinde yemek yenmemesi, eğer dışında yanak kısmında şişlik olmuşsa soğuk kompres yapılması gibi önlemler alınabilir. Hekiminizin size önereceği antibiyotikler ile iltihap kuruyuncaya kadar bu saydıklarımızı yapmanız sizin ağrıları hissetmenizi aza indirgeyebilir. 
Bunun yanında diş hekiminize gidene kadar bitkisel yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Diş İltihabıDiş iltihabında kullanılan bitkisel yöntemler;
 • Papatya çayı ile gargara,
 • Ekinezya çayı ile gargara,
 • Sarımsak yağının bir kaç damlasını apse yapan dişe damlatmak,
 • Zerdeçal ve su karıştırılarak apseli dişe sürmek, bitkisel yöntemlerin bir kaçıdır.
Daha öncede belirttiğimiz gibi bu uygulamalar dişteki iltihabı iyileştirmez sadece hekiminize gidene kadar yaşayacağınız şiddetli ağrıları dayanabilir hale getirir. Mutlaka hekiminize gitmeli ve önereceği ilaçları kullanmalısınız. 

İltihaplı dişin üzerine asla aspirin gibi alkol gibi yada ağır ağrı kesici ilaçlar koyup ısırmayınız. Çünkü bu ilaçlar ısırılarak çiğnendiğinde bazı kişilerde beyin kanaması geçirterek ölümlerine sebep olabilir. Kullanacağız bitkisel yöntemlerin yada yağların ağızdan alınıp alınmadığından emin olmalısınız, yoksa ağız içerisinde ve midenizde yaralar meydana getirebilir ve daha büyük sağlık sorunları yaşatabilir. Bu arada uyguladığınız çiğnenmiş ilaç ve alkoller ağız içerisinde diş etlerinde çok ağır tahribatlar yaratabilir.

Diş iltihabı belirtileri;
 • Şişlik,
 • Ateş,
 • Halsizlik,
 • Ağrı gibi belirtiler gösterir.
Diş iltihabı, kaynağını diş kökünden alır ve bu bölgede bakteri  yerleşmesi meydana getirir. Dişin içerisindeki cerahat dışarı çıkmak için uğraşacaktır. Bu hissedilen basınç da size ağrı olarak yansıyacaktır. Dişte hissedilen ağrı nabız atışı gibidir. Bazen dilinizi bile değdiremeyecek kadar şiddetli ağrılara dönüşür. Ağızda dişte oluşan iltihaplar bütün vücudu etkiler ve kan dolaşımı ile kalp böbrek gibi organlara bulaşmasına neden olur. Bu nedenle iltihaplı dişin bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Eğer ki diş iltihabına müdahale gecikmiş ve organlara kadar sıçramışsa burada tıbbi müdahale gerekir artık sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Unutmayın sağlığınız için önce ağzınızdaki dişlerin ve ağız bakımının önemi büyüktür. Nasıl ki saçlarınız dökülüp azaldığında yada yıkanmadığında rahatsızlık hissedip belirli temizlikleri yapmak istersiniz ağız ve dişlerinizde aynı bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. 
]]>
Boğaz İltihabı https://www.iltihaplar.com/bogaz-iltihabi.html Sat, 03 Nov 2018 18:38:01 +0000 Boğaz iltihabı, boğazın her iki yanında bulunan toksin veya bademcik olarak bilinen dokuların iltihaplanmasına denir. Boğaz iltihaplanması; AkutSubakutKronik şeklinde gerçekleşi Boğaz iltihabı, boğazın her iki yanında bulunan toksin veya bademcik olarak bilinen dokuların iltihaplanmasına denir. Boğaz iltihaplanması; 
 • Akut
 • Subakut
 • Kronik 
şeklinde gerçekleşir. Akut şeklindeki boğaz iltihaplanması virüs veya bakteriler yoluyla bulaşır. Subakut şeklindeki boğaz iltihaplanması ise actinomyces adı verilen bakteri yoluyla oluşur. Kronik olan boğaz iltihaplanması ise hastalık tedavi edilmediğinden dolayı rahatsızlığın uzun dönem etkili olmasıdır.

Boğaz İltihabıBoğaz iltihaplanması, belirtileri ile kendisini gösterir. Bu belirtiler;
 • Boğazda ağrı ve yanma
 • Kulaklarda ağrı
 • Boyun tutulmaları
 • Yutkunmada zorlanma
 • Baş ağrısı
 • Sesin boğuk çıkması
 • Ateşlenme
Boğaz iltihaplanması özellikle 3 yaş altı çocuklarda ve çocukluk döneminde de daha sık görülmektedir. Özellikle solunum yolları enfeksiyonları sonucunda boğaz iltihaplanması meydana gelmektedir. Kış döneminde boğaz iltihaplanması rahatsızlığı daha sık görülür. Ayrıca bu hastalığın bulaşıcı özelliği de vardır boğaz iltihaplanması sonucunda lenf dokularında şişmeler meydana gelir. Şiş olan dokuların üzerinde ise beyaz, sarımsı kabuklanmalar görülür.

Teşhisi nasıl konulur
Boğaz iltihaplanmasında mutlaka kulak-burun-boğaz bölümüne başvurarak muayene olunmalıdır. Hastalarda boğaz iltihaplanmasını teşhis ederken boğazlara ve bademciğe bakılarak hastalığın belirtileri görülebilir. Bu konuda kesin tanı koyabilmek için boğaz kültürü yapılmaktadır. Bunun yanında yapılacak kan sayımı da hastalığın belirtilerini ortaya çıkarır.

Boğaz iltihaplanmasında tedavi
Boğaz iltihaplanmasında tedavi yöntemi olarak antibiyotik kullanımı oldukça etkilidir. Özellikle bu antibiyotikler 10 gün kullanıldığı müddetçe genellikle iyileşme sağlanır. Antibiyotikler kullanılır fakat iyileşme gözlenmez ise ameliyat ile bademciklerin alınmasına karar verilebilir. Bu kararın verilebilmesi için;
 • Kişinin solunumunu güçleştirecek derecede bademciklerinde büyüme olması
 • Kişinin yutkunmasında zorlanma
 • Kişinin boğaz iltihaplanmasının sürekli tekrar etmesi
 • Boğazdaki iltihabın, kulak iltihaplarına veya sinüzit rahatsızlığına sebebiyet vermesi durumunda bademciklerin ameliyat ile alınmasına karar verilir.
Bademcik ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır. Hastada gün içerisinde herhangi bir komplikasyon gelişmezse hasta taburcu edilir. Bunun birlikte 3 yaş ve altında olan çocuklarda ise ameliyat sonrası bir gün hastanede gözetim altında tutulur.
]]>
Mide İltihabı https://www.iltihaplar.com/mide-iltihabi.html Sun, 04 Nov 2018 01:35:08 +0000 Mide İltihabı; Mide nezlesi ya da gastrit ile aynı manada kullanılan mide iltihabı, mide iç yüzünün ve bazen de bağırsakların zararlı mikroorganizmalardan dolayı, enfeksiyon kapması durumudur. Ülserden biraz daha az tehlikelid Mide İltihabı; Mide nezlesi ya da gastrit ile aynı manada kullanılan mide iltihabı, mide iç yüzünün ve bazen de bağırsakların zararlı mikroorganizmalardan dolayı, enfeksiyon kapması durumudur. Ülserden biraz daha az tehlikelidir ve tekrar eden bir özellik gösterir. Bulaşıcı bile olabilir.

Mide İltihabı Belirtileri;

Mide İltihabının en net özelliği yoğun ishaldir. Genel olarak şu belirtilerde görülür;

 • Mide bulantısı ve kusma, yemek sonrası mide de sancı, hazımsızlık durumu
 • İştahsızlık, yorgunluk ve vücut yorgunluğu
 • Hafif ateş ve sürekli üşüme hissi
 • Baş ağrısı, adale ağrıları

Bu belirtiler çoğu zaman birkaç gün içinde azalır. Nadir olarak on gün kadar sürebilir.

Aşağıdaki belirtiler görülürse mutlaka doktora gidilmelidir;

 • Hastalık bir haftadan fazla sürüyorsa, şiddeti sürekli artarak devam ediyorsa
 • Aşırı susuzluk oluşuyorsa, son sekiz saatte hiç idrar yapılmadıysa ve idrar aşırı yoğun bir kıvamda ise
 • El ve ayaklar sürekli soğuksa
 • Kan kusuluyorsa ya da dışkıda kan varsa
 • Hastalık rutin olarak tekrar ediyorsa
Mide İltihabının Nedenleri;

Mide iltihaplarının büyük bir bölümü virüs ve bakteri, az bir bölümü de parazit kaynaklıdır. Genel olarak, Helicobacter pyloriisimli adlı bir bakteri sebebiyle ortaya çıkar. Mide farklı sebeplerle korunmasız kalırsa iltihap kapma riski fazlalaşır.

Yiyecek ya da içecekler temiz olmazsa, taşımakta oldukları bakteri ve virüs miktarının yoğunluğu mide iltihabına sebep olabilir. Bazı bakteri ve virüs çeşitleri şöyle sıralanabilir;

 • Süt ve süt ürünlerinde, et ve yumurtada bulunabilen Stafilokok ve Salmonella adlı bakteriler
 • İçme sularında ve toplu havuzlarında bulunabilen Sigella bakterisi
 • Kıyma ve salatalarda bulunabilen E. Coli isimli bakteri
 • Kümes hayvanlarının etlerinde bulunabilen Campylobacter bakteri
Mide İltihabıMide İltihabı Tedavisi;

Mide iltihabı yapan hemen hemen her türlü virüs, besin yolu ile de bulaşabilir. Mide iltihabı yaşayan kişiler yediklerine ve içtiklerine özellikle dikkat etmelidir. Aksi takdirde hastalık belirtileri şiddetini arttırabilir.  Mide iltihabından korunmak için şunlara dikkat edilmelidir;

 • Bol bol su tüketilmeli, çorba, zencefil ve günde bir kez nane çayı içilmeli.
 • Muz, patates püresi tüketilebilir.
 • Su kaybına sebep olacağı için kafeinli içecekler tüketilmemelidir.
 • Lifli, tuzlu, baharatlı ve yağda kızarmış gıdalar ve alkol tüketilmemelidir. Diyetisyenlerden detaylı bir diyet programı alınabilir.
 • Az az ve sık yemek yenmelidir.

İlaç Tedavisi;
Yoğun baş ağrısı, şiddetli ateş, kas ağrısı, ishal gibi durumlarda ilaçlar kullanılarak hastalık düzeltilebilir. Tylenol isimli ilaç genellikle mide iltihabını tedavi etmek amaçlı kullanılır.

]]>
Burun İltihabı https://www.iltihaplar.com/burun-iltihabi.html Sun, 04 Nov 2018 10:40:45 +0000 Burun İltihabı, mukus zarı burunda bulunan ve burnu koruyan bir göreve sahiptir. Bu zarın iltihaplanması olayına da burun iltihabı denir. Mukus zarının iltihaplanmasına tıp dilinde rinit denir. Bu zarın iltihaplanması sonu Burun İltihabı, mukus zarı burunda bulunan ve burnu koruyan bir göreve sahiptir. Bu zarın iltihaplanması olayına da burun iltihabı denir. Mukus zarının iltihaplanmasına tıp dilinde rinit denir. Bu zarın iltihaplanması sonucu hasta nefes almada zorluk çeker. Günümüzde en yaygın görülen iltihaplanma olarak bilinen burun iltihabına neden olan pek çok sebep bulunmaktadır.

Burun iltihabının nedenleri

Burnun içinde bulunan damarlar yerine göre genişleyip daralır. Eğer burun damarları sürekli olarak genişliyor ise bunun nedeni burun iltihabıdır. Bu damarların genişlemesinin nedeni alerjik reaksiyonlar olabileceği gibi hormonsal dengesizliklerinde burun iltihabına neden olduğu bilinmektedir. Hormonal dengesizlikleri oluşturan durumlar; hamilelik durumu, ergenlik çağı, doğum kontrol hapı kullanımı ve hormon tedavisi görme gibi durumlardan herhangi biri olabilir. Bunun yanı sıra burunda bulunan kemiklerde görülen hasarlar da burun iltihabına neden olmaktadır.

Burun İltihabıBurun iltihabının belirtileri

Alerjik olmayan burun iltihabının belirtileri şunlardır:
 • Burunda kaşıntı ve burun tıkanıklığı
 • Göz yaşarması ve sürekli hapşırmak
 • Öksürük ve balgam miktarında artış
 • Burun kanamaları
 • Nefes almada zorluk ve koku alma duyusunun azalması
Alerjik reaksiyonların belirtileri de yukarıdaki belirtilere ek olarak şunlardır:
 • Göz kapakları ve deride kaşıntı
 • Göz kapaklarında şişlik veya morluk
 • Göz altlarının koyulaşması
 • Baş ağrısı 
 • Kurdeşene benzer bir deri görünüşü
Burun iltihabı tedavisi

Burun iltihabının tedavisinde genellikle ağız yolundan ilaç ve damlalar kullanılır. Bu ilaçların amacı damarları daraltarak hava geçişine uygun hale getirmektir. Bu ilaçlar uzun süre kullanılmamalıdır. Çünkü uzun süre kullanılan ilaçlar tıkanmalara yol açmaktadır. Alerjik reaksiyonlarda hastanın alerjisi tespit edilerek uygun tedavi işlemi gerçekleştirilir. Bunların yanında antibiyotik tedavisi de uygulanmaktadır.
]]>
Tiroid İltihabı https://www.iltihaplar.com/tiroid-iltihabi.html Mon, 05 Nov 2018 05:31:28 +0000 Tiroid İltihabı,  Bu rahatsızlık yazın ve sonbaharda daha sık ortaya çıkar. Başlangıçta iltihaptan dolayı  tiroid bezinde hasar meydana gelir ve bezdeki tiroid hormonları kan dolaşıma karışır. Bezde ağrı ve hassasiyet me Tiroid İltihabı,  Bu rahatsızlık yazın ve sonbaharda daha sık ortaya çıkar. Başlangıçta iltihaptan dolayı  tiroid bezinde hasar meydana gelir ve bezdeki tiroid hormonları kan dolaşıma karışır. Bezde ağrı ve hassasiyet meydana gelir. Vücutta iltihap olduğunu gösteren sedimantasyon tetkiki saatte 50-100 mm e çıkar. Bu çok yüksektir ve tiroid bezinin aşırı çalışması bulguları; çarpıntı, halsizlik, titreme, sinir olabilir. Bu dönem 4 ve 8 hafta sürebilir. Bu dönemde kandaki T3, T4 hormonları yüksek çıkar, TSH ise düşük olur. Bu demektir ki; tiroid bezinin aşırı çalışması durumu vardır. Tiroglobulin tetkiki de kanda yüksektir. % 1-5 hastada hastanın, ömür boyu sürecek tiroid yetmezliği olur. Sedimantasyon normal ise ağrı tiroid bezi iltihabından kaynaklanmıyor demektir.

Fakat bazen hastalar sedimantasyonun düşmeye başladığı dönemlerde doktora başvurabilir. Hastalık düzelme gösterdikçe sedimantasyon azalır ve normalleşir. Kanda beyaz kan hücresi sayısı da normaldir. 

Tiroid İltihabıŞikayetler Nelerdir

Tiroid ultrasonunda bezde nodül alanlarının gerçek nodül olup olmadığını anlamak için hastalığın tam olarak iyileşmesini beklemek gerekir. İltihaplı dönemde bu alanlarda sürekli değişiklik olduğu için hastalığın düzelmesini beklemek daha doğru olur. Virüslerin yaptığı tiroid bezi iltihabının en önemli özelliği boynun ön bölgesinde şiddetli ağrı ve bu ağrı iltihaplı bölgeden tek taraflı olarak kulak ve çeneye doğru yayılır. Ağrı tam olarak ortaya çıkmadan bir kaç hafta önce kas ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, ateş ve yutkunmakta zorluk çekilir.

Bazen de hastalık farenjit ve boyunda ağrı şikayeti ile başlar. İlerleyen zamanlarda ağrı hassasiyeti giderek artar. Ateş 37.5 ºC, 38.3 ºC ve hatta kimi zaman 40 °C olur. Bazı hastalarda halsizlik, ateş, yorgunluk ve eklem ağrıları görülebilir. Ağrı zaman zaman tiroid bezinin bir tarafından öbür tarafına kayabilir. Bazen de ağrı yayılmadan olduğu yerde kalır.

]]>
Ağız İltihabı https://www.iltihaplar.com/agiz-iltihabi.html Mon, 05 Nov 2018 11:47:50 +0000 Ağız iltihabı, Ağızda en çok görülen ağız hastalığıdır. Ağızda yanakları, dudakların içini, diş etlerini, diş tavanını kapsayan damağın ve boğazı kaplayan bir zar vardır. İşte bu zarın çeşitli sebeplerden dolay Ağız iltihabı, Ağızda en çok görülen ağız hastalığıdır. Ağızda yanakları, dudakların içini, diş etlerini, diş tavanını kapsayan damağın ve boğazı kaplayan bir zar vardır. İşte bu zarın çeşitli sebeplerden dolayı mikropların içerisine girerek etki tesir ettiği bir ağız hastalığıdır.
Ağızda bu zar sağlam iken herhangi bir mikrop barınamaz ve iltihap oluşturamaz. Fakat yaralanma zedelenme yada tahriş olma ile bu zarda yırtılmalar olmuş ise ağız içerisinde her daim var olan mikroplar bu açık yerden ağız içine yerleşir ve iltihaba neden olur. Yüksek ateşli bir çok bulaşıcı hastalıkta ağızda kirlilik ve pas oluşur ve ağız iltihaplarının ortaya çıkmasına sebep olur. Ağız iltihabı hastalıkları birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılır. 

Ağız iltihaplanmasının sebepleri;
 • Ağız içi tahrişler,
 • Yaralanmalar,
 • Bulaşıcı hastalıkların yüksek ateşi,
 • Tütün,
 • Alkol,
 • Sigara,
 • Vücutta olan başka rahatsızlıklar
Ağız iltihabını tetikleyen hastalıklar;
 • Kansızlık,
 • Şeker hastalığı,
 • Böbrek iltihabı, 
 • Bel soğukluğu,
 • Zatürre,
 • Verem,
 • Pamukçuk,
 • Noma,
 • Frengi 
Ağız iltihaplarının tedavisi;

Bu iltihapların tedavisi için öncelikle neden nereden kaynaklandığının tahlil, muayene ve teşhisle belirlenmesi gerekir. Eğer sadece ağız içi yaralanmadan olmuş ise tedavisi basit ve kolaydır. Fakat başka bir hastalığın yaptığı bir tepkime ise bu hastalığın belirlenmesi ve hekim tarafından verilecek ilaçlar ve tedavinin uygulanması gerekir. Sıradan ağız iltihaplarında oksijenli su ile gargara yaparak kurtulabilirsiniz. Çeşitli bitki çayları ile de bu iltihaplar giderilebilir. Ihlamur, ada çayı, papatya çayı ve hatmi çayı ile gargara yapılarak da ağız iltihapları iyileştirilebilir.

Ağız iltihabı türleri;

Ağız nezlesi: En sık görülen ve en zararlı çeşididr. Ağız içerisindeki yerleşik bakterilerin çeşitli durumlar neticesinde görülebilir. Her yaş grubunda oluşabilecek bir iltihaptır. Genellikle çocuklarda görülen bu iltihap iyi beslenemeyen, diş çıkaran, kızamık, kızıl, suçiçeği gibi döküntülü hastalıkların olma esnasında ortaya çıkar. Ağız nezlesi ağız boşluğunda kızarıklık şeklinde görülür. Çoğu zaman dil ve dudaklarda da kızarıklık görülür. Yetişkinlerde ise ağız bakımının yeteri kadar yapılmaması, diş taşlarının oluşumu ve diş protezlerinin kullanımı esnasında oluşan bir ağız iltihabıdır. Her iki durumda da ağız içini mikrop öldürücü gargaralar ile temizlenmesi gerekir. 

Eksüdalı ağız içi iltihabı: Mukoza üzerinde beyaz renkli ağır bir iltihap çeşididir. Genellikle ülserli stomatitin (ağız içi iltihap) hastalarda görülür. Nedenleri ağız nezlesi ile aynıdır.  Bazı kimyasal ilaçların ağız içerisinde açtığı kronik zehirlenmelerde bu iltihaba neden olur. örneğin cıva zehirlenmesi gibi. Bu iltihap çeşidinde zehirlenme ve ağız içi iltihabı birlikte tedavi edilir.

Ülserli ağız içi iltihabı: Ağız nezlesinden ve eksüdalı iltihabından da daha tehlikelidir. Bu iltihap salgın şeklinde görülür ve ağız boşluğunun temizlenmesine gereken önem verilmediğinde olur. İltihap diş içlerinde başlar ve kısa sürede bütün ağza yayılır. Diş kökleri ve dudaklara kadar yayılan sarımsı bir renge ve görüntüye sahip olur. Bu iltihap türünde mikrop öldürücü gargaralar tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda antibiyotikler ve sülfamitlerle genel bir tedavi uygulanır. bazı durumlarda kortizon tedavisi bile gerekebilir. 

Ağız İltihabıKangrenli ağız içi iltihabı: Ülserli iltihabın son evresidir. İnsan organizmasının aşırı düştüğü durumlarda görülür. Bu iltihap hastada doku ölümüne sebep olur.

Kanamalı ağız içi iltihabı: Ağız içi kanamalar ile ortaya çıkan ağız mukozası iltihabıdır. Genellikle belirli bir sebebi yoktur. Kanda pıh]]> Diş Kökü İltihabı https://www.iltihaplar.com/dis-koku-iltihabi.html Tue, 06 Nov 2018 09:32:05 +0000 Diş kökü iltihabı: Vücudun en hassas ve ağrısı en çok olan bölümlerinde biri de dişlerdir. Dişlerin iltihaplanması çok fazla ağrının oluşmasını sağlar. Bakterilerinin diş köklerine yerleşip orada çoğalması sonucunda Diş kökü iltihabı: Vücudun en hassas ve ağrısı en çok olan bölümlerinde biri de dişlerdir. Dişlerin iltihaplanması çok fazla ağrının oluşmasını sağlar. Bakterilerinin diş köklerine yerleşip orada çoğalması sonucunda iltihap oluşur. Bakterilerin oluşması ise bakımsız ağız bakımı veya dişlerin çürümesine rağmen çekilmemesi sonucunda oluşur. O yüzden doktorların günde iki kez dişlerin fırçalanmasını önerir. Hem sağlıklı dişler için hemde dişte oluşan iltihabın önlenmesi için yapılması gerilen bir durumdur.Bakteri köklere ulaştığı için çok şiddetli ağrıya sebep olur. Ve bir süre dişin çürümesine sebep olur. Diş kökü iltihaplanan diş iltihabı kuruduktan sonra çekilmelidir. Eğer diş çekilmez ise diğer dişlerinde iltihaplanmasına ve çürümesine sebep olur. 

Diş Kökü İltihabıDiş kökü iltihabının belirtileri;
 • Diş kökünde şişme,
 • Diş kökünde şiddetli ağrı,
 • Baş ağrısı,
 • Ağız kokusu oluşması,
 • Ateş ve halsizlik,
 • Yutkunmada güçlük,
 • Soğuğa ve sıcağa karşı dişin tepkime vermesi,
 • Uykusuzluk gibi belirtiler görüldüğü zaman diş kökünün iltihabının oluştuğunu gösterir.
Diş kökünün iltihaplanma nedenleri;
Aşırı şekerli yiyecek veya içecek tüketmek dişleri aşırı derecede çok etkiler. Diş kökleri zaten hassas bir yapıya sahip olduğu için zamanlar dişlerin çürümesine ve diş köklerinde iltihabın oluşmasına sebep olur. 
Dişlerin bakımsızlığı günlük fırçalanmaması da diş köklerinin iltihaplanmasına sebep olur. Bakımsız dişler ağız kokusuna sebep olduğu gibi ağız da ki bütün dişlerin çürümesine sebep olabilir. 
Düşme sonucu veya sert yiyecekler sonucu kırılan dişlerin köklerinde de iltihaplanma görülür. Kırılan diş bir süre sonra ağrının oluşmasına sebep olur ve ağrı oluştukça da dişler iltihaplanır. 

Diş kökü iltihabının tedavisi;
Diş kökünün iltihabı asla kendi kendine geçmez. Cerrahi bir müdahale isteyen bir rahatsızlıktır. Doktor dişin iltihaplanmasına göre tedavi yöntemi uygulanır. Dişin çürüme derecesine göre kanal tedavi veya dolgu uygulanır. Eğer diş çok çürümüş kurtarılmayacak gibiyse çekilir. İltihaplanan diş kesinlikle çekilmez. İltihaplı diş eğer çekilirse ölüm ile sonuçlanabilir. Diş köklerinin iltihabının gitmesi için ilk olarak antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. İltihap kuruduktan sonra dişe müdahale edilir. 
]]>
Ayakta İltihap https://www.iltihaplar.com/ayakta-iltihap.html Tue, 06 Nov 2018 20:31:34 +0000 Ayakta iltihap, yaralanma ya da sert zeminde yürüyüş, kir, katran gibi pek çok neden ayak iltihabına yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra alerjik ve bağışıklık sistemi de ayak iltihabına neden olan etkenlerdir. Kızarıklıkla Ayakta iltihap, yaralanma ya da sert zeminde yürüyüş, kir, katran gibi pek çok neden ayak iltihabına yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra alerjik ve bağışıklık sistemi de ayak iltihabına neden olan etkenlerdir. Kızarıklıkla başlayan lezyonlar gün geçtikçe sızıntı şeklinde akmaya başlar. Ayakta iltihaplanma tahriş ve bazı deri hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşebilir. Eğer tahrişe bağlı olmuşsa kendiliğinden her hangi bir müdahale gerek kalmadan geçer. Ayak iltihabı yanlış ayakkabı seçimlerinde ya da ayakkabı ile uzun saatler boyunca durmak nedeni ile oluşur. Ayak iltihabı kızarıklığın yanı sıra ayakta toplanan su ile de kendini belli eder. Toplanan su çok ufaksa patlatmaya gerek yoktur. Ancak su toplanmasına büyükse hijyenik koşullarda patlatılarak sıvının dışarı atılmasını sağlayabilir.

Ayakta iltihap oluşmasının en yaygın nedeni mantar hastalığı:

Mantar tedavisi uzun süre devam edebilir. Tedavide hastalığı yok etmek için bazı ilaçlar kullanılır. Tahrişe bağlı gelişen iltihaplar için nemlendirici kremler kullanılması uygun görülür. Su kabarcığı uzun süredir varsa nedeni bakteriler olabilir. Bakteriler nedeni oluşan iltihaplar oldukça ciddiye alınmalıdır. Ayağı iltihaba karşı korumak için doğru ayakkabı ve çoraplar kullanılmalıdır

Ayakta İltihapAyak iltihabı belirtileri:

Klinik olarak kızarıklık ile başlayan lezyonların yanında ilerleyen devrelerde sızıntı benzeri bir eksudat, apse fistüllerin oluşumunu görülebilir. Kronik olaylarda ise genellikle tırnak yatağı etkilendiğinden tırnağın çevresinde belirgin yaralar ve apseler görülür. Parazitler ve allerjik nedenlere bağlı olarak şekillenen pyoderme vakalarında belirtiler genellikle ayağın arka yüzünde  oluşur.

Ayak iltihabının tedavisi:

Ayak iltihabı tedavisi yapılmadan önce hastalığın hangi sebepten kaynaklandığının net olarak bilinmesi gereklidir. Enfeksiyon kaptığı düşünülen hasta hemen hastaneye kaldırılmalıdır. Hastalığa sebep olduğu düşünülen mikroplara karşı antibiyotikle tedaviye başlanır. Ayaktaki iltihabın kurutulması gereklidir. Daha sonra hasta gözetim altına alınır. Organizmanın iltihaba karşı gösterdiği savunma mekanizmasını arttırmak için ayakta iltihap tedavisinde lokal ve genel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır
]]>
Meme İltihabı https://www.iltihaplar.com/meme-iltihabi.html Tue, 06 Nov 2018 22:27:47 +0000 Meme iltihabı, günümüzde bayanlarda çok büyük bir problem haline gelmiştir. Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak insanlarda ortaya çıkan bu sorun, müdahale edilmediğinde daha da büyüyerek kişiye çok daha büyük rahatsızlı Meme iltihabı, günümüzde bayanlarda çok büyük bir problem haline gelmiştir. Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak insanlarda ortaya çıkan bu sorun, müdahale edilmediğinde daha da büyüyerek kişiye çok daha büyük rahatsızlıklar yaşatmaktadır. Genellikle hastalıklı mikroorganizmaların, özellikle de emzirme döneminde olan bayanlarda etki yapmasıyla oluşur. Meme iltihabı, birçok zaman kadınlarda süt kanallarında meydana gelen tıkanıklıklarla birlikte oluşmaktadır. Bu durum Tıkanıklığa bağlı olarak daha da büyüyebileceği için acilen tedavi edilmesi, meydana gelebilecek birçok problemi çözecektir. Emzirme döneminde olan annelerde ve bunun yanında doğum sonrasında bazı insanlarda ilk birkaç hafta meme iltihabı görülebilir. Bu durum son derece alışagelmiştir. Yapılan bazı araştırmalara göre meme iltihabı, her emziren 25 anneden birinde görülmektedir. bu sayı aslında oldukça fazladır. Meydana gelen meme iltihabı, gerek anne için gerekse bebek için emzirme döneminde birçok sıkıntıların yaşanmasına neden olacaktır. Hatta tedavi edilmeyen iltihaplanma problemleri, ileri ki dönemlerde meme üzerinde ok daha büyük olumsuzluklara neden olarak bebeğin beslenmesini etkileyecektir. Bu nedenle meme iltihabının ciddi bir sorun olduğu ve önemsenmesi gerektiğini unutmamalıyız. Tıbbi olarak meme iltihabının bir diğer adı "Mastrit"tir. Bu sorun, süt kanallarında tıkanıklıkla birlikte enfeksiyonların oluşmasına bağlı olarak oluşsa bile aslında daha  farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. 

Meme İltihabıMeme iltihabının nedenleri
 • Meme iltihabının en büyük nedeni, kadınlardaki bağışıklık sisteminin doğumla birlikte zayıflaması ve buna bağlı olarak meme içerisindeki süt kanallarını ve bunların içerisindeki süt bezlerini yabancı bir cisim olarak görerek bu dokuları tahrip etmeye çalışmasıdır. Bağışıklık sistemi bu bölgeleri bir yandan tahrip ederken bir yandan da onarmaktadır. Bu durum tedavilerle desteklendiğinde yavaş yavaş ortadan kaldırılabilir.
 • Bazen bebeklerin ağzındaki uçuk enfeksiyonları ya da diğer enfeksiyonlar, kadınlarda emzirme sırasında süt kanallarına kadar ulaşarak burada iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Meydana gelen enfeksiyonel iltihaplanma için kesinlikle tedavi şarttır. Aksi durumda enfeksiyonların gelişimi ve yayılması devam edecektir. 
 • Bazen de bu duruma neden olan problem hormonlardır. Hormon bezlerinin ve tiroid bezinin hızlı çalışması meme iltihabı sorununun meydana gelmesine neden olabilecek en önemli etkenlerdendir. Hamilelik sonrasında hormonlar ve tiroit bezi daha farklı çalıştığı için meme iltihabı görülme riski çok daha fazla olur. Bu durum ise hastalıkların bağışıklık şişmesi zayıf olan insanlarda görülmesine neden olabilir. 
 • Son olarak meme iltihabına neden olan bir diğer etken ise insanların göğüsleri içerisinde bulunan damarlarda ve diğer kanallarda herhangi bir apsenin, yaranın, darbeye bağlı hasarların zamanla iyileşme göstermediği için iltihaplanmaya neden olmasından dolayı oluşabilir. Bunun için meydana gelen belirtilere ve tıbbi muayenelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Meme iltihabının belirtileri ve teşhisi: 

Aslında bu hastalık meydana geldikten sonra direk olarak kendisini ortaya çıkaracaktır. Meme üzerinde kızarıklıklarla birlikte meydana gelen şiddetli ağrıları meme iltihabının en önemli belirtileridir. Meme üzerindeki kızarıklıklar sadece memenin ucunda değil, memenin diğer bölgelerinde de görülebilmektedir. Emzirme döneminde olan kadınlarda bebek emzirme sırasında dayanılamayacak kadar ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında göğüs üzerinde çok şiddetli şişme durumları görülebilir. Eğer kişideki meme iltihabı tedavi edilmemiş ve daha da çoğalmışsa bu durumda kişide yüksek ateş problemleri başta olmak üzere birçok sorun oluşabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı tedavi ok büyük önem taşımaktadır. 

Tedavi: Meme iltihabının ilk tedavisi yüksek dozda a]]> Eklem İltihabı https://www.iltihaplar.com/eklem-iltihabi.html Wed, 07 Nov 2018 12:27:50 +0000 Eklem iltihabı, Romatizmal olarak görülen bir hastalık olup erkeklere nazaran bayanlarda daha çok görülen bir hastalıktır. Eklem iltihabının bir diğer adı da romatoid iltihaptır. Bu hastalığın sebebi henüz netlik kazan Eklem iltihabı, Romatizmal olarak görülen bir hastalık olup erkeklere nazaran bayanlarda daha çok görülen bir hastalıktır. Eklem iltihabının bir diğer adı da romatoid iltihaptır. Bu hastalığın sebebi henüz netlik kazanmasa da genetik faktörlerin etkinliği başlıca neden olarak gösterilmiştir. İltihap kalıcı hareket noksanlıklarına eklem yerlerinde şiddetli ağrılara, bazende ara ara geçici kasılmalara ve şiddetini hareket ettikçe artıran ağrılara bırakır. 

Eklem iltihabı, tıp dilinde artrit halk dilinde ise romatizma olarak bilinir. Nedenleri ve belirtileri kendisi ile farklılık gösterebilen bu rahatsızlığın tanımı tam anlamıyla açıklık kazanmamış bir hastalıktır. Eklem iltihabının kendi içindede bir çok çeşidi vardır. Hepsininde kendine özgü özellikleri vardır. Her yaş grubundan insanda görülebilen eklem iltihabı çocuk yaşlı demeden ağır ve hafif şekilde tanımladığımız durumları vardır. Genellikle hafif diye tabir ettiğimiz eklem iltihapları tek bir eklemde görülürken, ağır olan kişilerde neredeyse bütün eklemlerde görülür. Tedavisinin aksatılmadan yapılması önemlidir aksi halde eklemlerin içerisinde bulunan iltihap zamanla kişinin yürümesine oturup kalkmasına yani kısaca hareket etmesine engel olur.

Eklem İltihabıEklem iltihaplanmasının teşhisi;
 • Sabah uyanıldığında eklemlerde tutukluk ve bunun en az bir aydır devam ediyor olması,
 • El ve ayak parmaklarında iltihaplanma,
 • Aynı anda her iki eklemde de iltihaplanma olması,
 • Romatizma düğümü,
 • Üçten fazla eklemde hissedilen ve görülebilen şişlik,
 • Kanda RF faktörünün görülmesi, 
Bu bulgular içerisinde en az dört tanesinin kişide olması o kişinin eklem iltihaplanmasına yakalandığını gösterir.

Eklem iltihaplanmasının nedenleri;

Bu hastalığın nedenleri henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak belirleyici nedenler arasında bağışıklık sistemininde oluşan hücrelerin savaşa uğraması ve yok edilmesi belli başlı etkenlerdendir. Bu hastalığın birinci nedeni olarak kabul edebiliriz. bunun dışında birçok kişiye nazaran bazı kişilerde bazı moleküllerin daha fazla olması, genetik faktörlerde vardır. Eklemlerde oluşan iltihaplanma bir darbe sonucu gerçekleşmiş ise bu iltihaplanmaya travmatik artrit denir. Örnek verecek olursak ıslak bir fayans üzerinde dizinizin üzerine düşmek gibi olabilir. Yada ayak bileğinin yürürken yada koşarken dönmesi ve incinmesi sonucu olabilir. Bunların hepsi eklem iltihaplanmasına sebeptir. Birde mikropların neden olduğu iltihap çeşidi vardır ki buna da septik artrit denir. Bu kan yolu ile bulaşan bir iltihaptır ve en çok diz bölgesinde görülür. Bu iltihap türünün büyük eklem yerlerinde de görülme olasılığı yüksektir. Yaşlılarda ve çocuklarda görülebilir fakat diğer eklem iltihaplarına nazaran oluşma riski daha azdır. 
 
Belirtileri;
 • Belirtileri arasında en çok hareket kısıtlaması görülür. 
 • Ciddi ve şiddetli ağrılar,
 • Kasılmalar,
 • Sertleşmeler
Tedavisi;

Eklem iltihaplanmasında erken teşhisin önemi büyüktür. Hastalığın ilerleyişi ağrı düzeyi ve verilecek olan tedaviye tepkimeleri takip edilmelidir. Her eklem iltihabı hastası için aynı tedavi uygulanacak diye bir durum yoktur. Hastanın kaç ekleminde olduğu hangi eklemlerinde olduğu veya hastalığın ilerleyişinin ne düzeyde olduğu tedavinin yönteminde farklılıklara sebep olur. Genelde kronikleşmiş vakalarda iyileşme süreci ve tedavi aşaması daha uzun sürer. Hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca fizik tedavi le hareketleri kısıtlanan eklemler ilaç tedavisi ile birlikte uygulanır. Hastada yaşanan ve görülen bulgular ışığında hastaya kas gevşetici ve vitamin takviyesi yapılabilir. 

Bu hastalıkta fizik tedavinin önemi büyüktür. nedeni ise eklemlerde oluşan i]]> Omurilik İltihabı https://www.iltihaplar.com/omurilik-iltihabi.html Wed, 07 Nov 2018 16:55:41 +0000 Omurilik iltihabı, genellikle vücudun herhangi yerindeki enfeksiyon kaynağından özellikle ani başlayan grip enfeksiyonları kızamık virüs, su çiçeği virüsü gibi virüslerden ve bir takım bakteriyel hastalıklar akciğer enfeksiy Omurilik iltihabı, genellikle vücudun herhangi yerindeki enfeksiyon kaynağından özellikle ani başlayan grip enfeksiyonları kızamık virüs, su çiçeği virüsü gibi virüslerden ve bir takım bakteriyel hastalıklar akciğer enfeksiyonları idrar yolu  enfeksiyonlarındaki gibi sistemin dolaşıma karışan bakterilerdir. Önce beyine ve beyin zarı yoluyla omuriliğe ulaşması sonucu omurilik iltihabı meydana gelir.

Omurilik iltihabı nedeni, sadece bakteriler ve virüsler değildir. Bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde ise sistemin duyarlılığının artması nedeniyle çocuklarda ve yaşlılarda, kanser veya tümör nedeni bağışıklık sistemi zayıflayan hastalarda romatizma hastalığı olanlarda, dolaşım bozukluğu olan hastalarda  çok görülen bir hastalıktır. Bunların yanı sıra günümüzde gelişen antibiyotik kullanımı uçuk virüsü genital virüsler gibi nedenlerde omurilik iltihabına neden olur. Omurilik iltihabı akut seyrettiği zaman ölüme yol açabilen hastalıktır ve acil bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Kronik vakalarda  ise hastalarda kol bacaklarını kullanamama problemleri uyuşukluk karıncalanma ve halsiz gibi sorunlara yol açabilir.

Omurilik İltihabıOmurilik iltihabı belirtileri:
Omurilik iltihabı, akut kronik belirtileriyle kendini göstermektedir. Fakat en fazla korkutan akut belirtileri ile karşılaşılan omurilik iltihaplarıdır. Bu tip omurilik iltihabında kişi enfeksiyon geçirirken birdenbire kişinin kol ve bacaklarında aniden felç hissi oluşur. Enfeksiyon omurilik hangi bölgesine yerleşmişse o bölgenin atında oluşan halsizlik his kaybı idrar tutamama büyük abdest tutamama gibi problemler ortaya çıkar. Hastalar genellikle boyun fıtığı bel fıtığı gibi hastalıklarla karıştırıp doktora daha geç başvurular ve çok fazla yapılacak bir şey kalmayabilir. Bu nedenle bu tür şikayetler olduğunda geç kalmadan doktora başvurulması önemlidir.

Omurilik iltihabı teşhisi:
Tüm hastalıklarda olduğu gibi öncelikle hastanın iyi dinlenmesi önemlidir. Hastalığın ne zaman başladığını ve nereden hangi bölgeye yayıldığı, hastanın kullandığı ilaçlar ve geçirdiği ameliyatların sorgusu yapılır. Sonrasında hastanın öyküsüne göre tetkiklenmeler değerlendirilir. Hastanın kemik dokusundan kaynaklanan enfeksiyon varsa bilgisayarlı tomografi yine kemikle ilgili problemlerde sintigrafi testi röntgen filmi kan tahlilleri testleri istenir.

Omurilik iltihabı tedavisi:
Teşhis konulduktan sonra çok hızlı davranılması gereklidir. Özellikle omurilik iltihaplarında hemen bağışıklık sistemi güçlendirecek bir yol izlenmesi viral ise bakteriyel antibakteriyel  ilaç tedavisi ile müdahale edilir. Akut dönemde tedavisi geciken veya tedavi edilmeyen omurilik iltihaplarında ölüm olasılığı yüksektir. Hasta akut dönemi ölüm riski oluşmadan atlatıp kronik döneminde ve kol ve bacaklarda güçsüzlükle doktora başvurur. Bunu tedavisi için rehabilitasyon uygulamaları, fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanır.
]]>
Lenf Bezi İltihabı https://www.iltihaplar.com/lenf-bezi-iltihabi.html Wed, 07 Nov 2018 21:54:34 +0000 Lenf bezi iltihabı, Lenf bezleri vücuttaki zararlı maddeler ile mücadele eder ve onları yok ederek bağışıklık sitemimizin her zaman güçlü olmasını sağlayan önemli bir faktördür.Lenf bezleri genelde karnımızda, boynumuzda, Lenf bezi iltihabı, Lenf bezleri vücuttaki zararlı maddeler ile mücadele eder ve onları yok ederek bağışıklık sitemimizin her zaman güçlü olmasını sağlayan önemli bir faktördür.Lenf bezleri genelde karnımızda, boynumuzda, kasıklarımızda, göğüs kafesinde ve koltuk altımızda bulunur. Lenf bezleri İltihaplandığında şişer ve görünür hale gelirler. En sık Lenf bezi iltihabı boyun bölgesinde görülmektedir.Çocuklar da ve gençler de genelde daha  daha çok görülür.  

Lenf Bezi İltihabının belirtileri:
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Boyunda şişme
 • Lenf bezlerinin olduğu bölgede kızarıklık ve ağrı
 • Özellikle geceleri terleme
 • Boğaz da ağrı ve solunum yolu iltihabı belirtileri
 • Yutkunmada zorluk
 • Kilo kaybı
Lenf bezi neden iltihaplanır
 • Lenf bezleri vücuttaki enfeksiyonlar ile mücadele ederken iltihaplanma oluşabilir. Bu süreç genelde ağrılı geçebilir.(Bakteriler, mantarlar, virüsler)
 • Grip ve soğuk algınlığı
 • Verem
 • Vücutta bulunan her hangi bir Tümörün lenf bezi ne sıçraması ile 
 • Aıds
 • Diş eti iltihabı
 • Vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalması
 • Vücutta kontrolsüzce çıkan tümörler ve bazı kanser türleri (lösemi)
 • Çeşitli toksinlerin vücutta birikmesi
 • Aşırı stres üzüntü
 • Çok fazla alkol tüketimi
Lenf bezi iltihapları vücutta neler de görülür
 • Parmaklarda ellerde iltihap olduğu zaman koltuk altında bulunan lenf bezlerinde
 • Ayak ve Ayak parmaklarında olduğu zaman kasıkta bulunan lenf bezlerinde
 • Kafatasındaki deri iltihaplandığı zaman boyunda bulunan lenf bezlerinde
 • Kulak iltihaplanması yaşanıldığı zaman kulağın önündeki ve arkasındaki lenf bezlerinde görülür. 
Lenf Bezi İltihabıLenf bezi iltihabının tedavisi nasıl olur
 • Vücuttaki bakterilere karşı antibiyotik tedavisi yapılır. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli vitaminler önerilir.
 • İltihaplanan lenf bezi üzerine soğuk uygulamalar yapılır
 • Cerrahi müdahale ile birlikte Lenf bezlerinin içindeki iltihap boşaltılır.
Bazı durumlarda da hastalar bitkisel yöntemle tedavi yöntemlerini deneyebilirler.Her rahatsızlık gibi lenf bezi iltihaplarının da bazen neden oldu bilinmez. Kalıtsal yolla da hastanın vücudunda oluşabilir. Bağışıklık sisteminin dirençsiz kalması fazla üzüntü stres, düzensiz beslenme de tetikleyen sebepler arasında sayılabilir. Bu tip iltihaplanmalara hatta daha kötü ölümcül sonuçlara neden olabilir. İnsanların bu konuda çok duyarlı olmaları ve şüphelendikleri durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Erken teşhis çok önemlidir. Çünkü Kanser en çabuk lenf bezleri kanalıyla yayılır. Vücudumuzdaki hastalıklarla savaşan en etkili mekanizmamız olduğu için ihmal etmek pişmanlık demektir. Hiç kimsenin Lenf bezi iltihaplarını önemsememek gibi lüksü yoktur.
]]>
Testis İltihabı https://www.iltihaplar.com/testis-iltihabi.html Thu, 08 Nov 2018 13:06:21 +0000 Testis İltihabı, Spermin testislerde üretildikten sonra olgunlaşıp, depo edildiği yere epididim ismi verilmektedir. Testis iltihabı yani orşit hastalığı olması halinde bu yerin iltihap kapma olasılığı, iltihabın testisi Testis İltihabı, Spermin testislerde üretildikten sonra olgunlaşıp, depo edildiği yere epididim ismi verilmektedir. Testis iltihabı yani orşit hastalığı olması halinde bu yerin iltihap kapma olasılığı, iltihabın testisin tamamına ulaşma olasılığı ya da başka durumların ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir.

Testis İltihabının Sebepleri

Testis ağrısı ilk olarak testislerde şiddetli ağrılar şeklinde belirti verebilmektedir. Daha sonra bu ağrının kasık bölgesine ve göğse doğru ilerlemesi de muhtemeldir. Bunun yanı sıra testis iltihabında görülebilecek diğer belirtiler şu şekildedir;

 • Hastanın erbezi torbasında kızarıklık, morluk ya da büyüme olması
 • Testislerde şişkinlik oluşması, ağırlık ya da baskı hissinin olması
 • Meniden kan gelmesi
 • Hastanın prostatında büyüme gerçekleşmesi
 • Hastanın kasıklarında bulunan lenf bezlerinde şişme olması

Bunlardan başka görülen belirtiler yüksek ateş, kendini halsiz hissetme, titreme, mide bulantısı ve kusma gibi, diğer tüm iltihaplarda görülen belirtiler ile aynı olmaktadır. Bundan başka testiste iltihap oluşmasına sebep olabilecek başka hastalıkların kendilerine özgü belirtilerini de dikkate almak gerekmektedir. idrar yollarında enfeksiyon meydana gelmesi sonucunda idrar esnasında yanma hissinin olmasını buna örnek olarak göstermek mümkündür.

Testis İltihabına Sebep olabilecek Hastalıklar

Alt Boşaltım Sistemi İltihabı: En çok karşılaşılan testis iltihabı nedeni olan alt boşaltım sistemi iltihabı genellikle cinsel organlardan yukarı doğru ilerleyen bakteri ve virüsler tarafından ortaya çıkmakta ve daha da ilerlemesi halinde testislere de bulaşabilmektedir. Bu hastalığın en fazla sorumlusu olan bakteri türü E. Coli Stafilokok bakterilerdir.

Kabakulak: Bu rahatsızlıkta kabakulağa sebep olan virüsün testis dokusuna varması ile testis iltihabı oluşabilmektedir.

Korunmasız Cinsel İlişkiye Girme: Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girilmesi sonucunda meydana gelen bel soğukluğu, frengi ile klamidya ve benzeri rahatsızlıklar da testis iltihabı oluşumuna sebep olabilmektedir.

Testis İltihabı Tedavi Yolları

İlaç Tedavisi: testis iltihabına sebep olan bakteriler ile savaşması için antibiyotik kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, içeriğinde steroid bulunmayan iltihap önleyen ilaçlar da kullanılmaktadır. Steroid içermeyen iltihap önleyici ilaçlara aspirin, naproksen ve indometazin örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar sayesinde hastalığın olası belirtileri azaltılmaktadır.

Testis İltihabı

Ağır Testis İltihabı Hastalarının Tedavisi

Ağır testis iltihabı hastaları hastaneye yatırılması ve bu hastalara damar yolu ile antibiyotik verilmesi gerekmektedir. Hastada apse gelişmesi halinde hastaya cerrahi uygulama yapılması ve apsenin içinin boşaltılması gerekmektedir.  Devamlı olarak kendini tekrar eden ve git gide daha da ağır olan birtakım testis iltihabı hastalarında ise cerrahi müdahale yöntemi ile testislerin çıkartılması gerekmektedir. Bu işlemin ismi orşiyektomidir. Durumu ağır olan hastalar için hızlı önlem alınmaması halinde testis dokularının ölümü ya da orşiyektomi sonucunda kısırlık oluşumu mümkün olabilmektedir.

Evde Uygulanabilecek Alternatif Tedavi Yöntemleri

 • Testis iltihabı rahatsızlığı olan kişinin birkaç gün evde dinlenmesi ve mümkün olduğunca ayağa kalkmaması gerekmektedir. Bu sırada testislerin alt kısmına havlu koyup kalp seviyesinin üstünde tutmaya çalışması gerekmektedir.
 • Testis iltihabı rahatsızlığı olan kişinin erbezi torbasına buz uygulaması şişme ve ağrının azalmasını sağlayacaktır.
 • Hastalık alt idrar yolları iltihabından dolayı ise hastanın bol su ve sıvı tüketmesi gerekmektedir.
 • Hastanın ağrılarının hafiflemesi için a]]> Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı https://www.iltihaplar.com/yetiskinlerde-orta-kulak-iltihabi.html Thu, 08 Nov 2018 20:56:05 +0000 Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı, Latince adı otitis media olan orta kulak iltihabı, çeşitli enfeksiyonların yol açtığı bir hastalıktır. Orta kulak kulak zarından sonra başlar.  Ses kulağa eriştiğinde orta
Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı, Latince adı otitis media olan orta kulak iltihabı, çeşitli enfeksiyonların yol açtığı bir hastalıktır. Orta kulak kulak zarından sonra başlar.  Ses kulağa eriştiğinde orta kulakta bulunan üç küçük kemik hareket eder. Yetişkinler de orta kulak normal şartlarda içi nemli ve hava dolu bir ortamdır. İltihaplanma var ise sümüksü bir hal alır. Orta kulak içinde bulunan Ostaki borusu orta kulağı boğaza bağlar. Yutkunma eylemi oluştuğunda bu boru açılır. Böylece kulak içine dolan hava dışarıdan gelen şiddetli seslerin dengelenmesini sağlar. 

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı oluştuğunda bu Östaki borusu kapakçığı açılmaz. Böylece mukus sıvı kulakta kalır. Burun veya ağız yolu ile gelen virüs ve bakteriler bu bölümden kulağın içene girerek enfeksiyon oluşmasına neden olur. Yetişkinlerde orta kulak iltihabı daha çok üşütme ile vücut direncinin düşmesiyle gelişir. Rahatsızlık tek kulak yada iki kulakta birden oluşabilir.  Orta kulak iltihabında genetik yatkınlık pek görülmez, fakat aile içinde bu rahatsızlık olduğunda ve sigara içilen ortam da bulunulduğunda, bu rahatsızlığa yakalanmak mümkündür. Yetişkinlerde üşütmeye bağlı enfeksiyonlar orta kulak iltihabı nedeni olabilir.

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabıOrta kulak iltihabı üç farklı şekilde gelişebilir, bunlar;
 • Yılda birkaç kez olabilen akut iltihaplanma, 
 • Sürekli devam eden kronik iltihaplanma 
 • Orta kulakta ortaya çıkan nezle,
Akut iltihaplanma;

Bu durum genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve havaların soğuk olduğu zamanlarda meydana gelir. Akut orta kulak iltihabı boğaz ağrısı ve soğuk etkisi ile bağlantılı bakteriler tarafından oluşturulur. Şiddetli kulak ağrısı, ateş, kusma, bulantı, işitme kaybı akut orta kulak iltihabı belirtisidir. İltihaplanma kanama ve irine yol açabilir. Hatta bazı durumlarda kulak zarını patlatması bile ortaya çıkabilir. Fakat kulak zarının patlaması ile iltihabın boşalması hastaya müthiş bir rahatlama sağlayacaktır. Temizlendikten sonra genellikle kulak zarı kendilğinden iyileşir. Fakat doktora görünmek daha doğru olacaktır.

Kronit iltihaplanma;

Normal yaşam şartlarının yerine getirilmediği, kulak zarının darbe sonucu delindiği durumlarda kronik orta kulak iltihaplanmasını ortaya çıkarabilir. İyileşmesi akut duruma göre daha uzun sürer. Fakat akut iltihap gibi ağrılı değildir. Bu durumda zar delinmesinden dolayı orta kulak sürekli enfeksiyonlara maruz kalacağından iltihap sık sık tekrarlanabilir. Bununla birlikte kolesteatom denilen kulak rahatsızlığı da kronik iltihaplanmaya neden olur.

Kulak nezlesi;

Boğaz enfeksiyonu, lenf bezlerinin büyümesi, alerji ses ve basınç dengesi sağlayan östaki borusunun tıkanmasına neden olur. Bu durumda orta kulak, vücut dengesi ile ilgili beyin denge merkezine yanlış bilgiler gönderir. Mukoza orta kulak boşluğunu doldurur, işitmeyi azaltır. Orta kulak nezlesi yetişkinlerden çok çocuklarda görülür. Östaki borusu yapı itibarı ile tıkanmaya müsaittir. Ayrıca saman nezlesi de orta kulak iltihabına neden olabilir.

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir

Hastalık belirtileri ortaya çıktığında hafif seyrediyor ise; bağışıklık sistemini güçlendirici yeşil cay, bal veya enerji verecek diğer ürünler tüketilmelidir. Fakat hastalık çok fazla ağrı ve halsizlik veriyorsa KBB doktoruna başvurmak gerekir. Doktorunuzun size vereceği antibiyotikler kulakt ki iltihabı kurutacak ve iyileşmenizi sağlayacaktır.Bazen hastalık seyrederken kulaktan akıntı gelmeyen başlar. Bu durum hastanın rahatlamasına neden olur. Bu durumda yine doktora görünmek gerekir. Doktor vakum yardımıyla iltihabı kulaktan çekecek ve raha]]> Dil İltihabı https://www.iltihaplar.com/dil-iltihabi.html Fri, 09 Nov 2018 14:02:25 +0000 Dil iltihabı, tıp dilinde gossit adı verilen dilin farklı nedenlerden dolayı çıkan dil zarlarının genellikle tüm ağız yüzeyinin iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır.Dil iltihabı belirtileri: Dil iltihabı, tıp dilinde gossit adı verilen dilin farklı nedenlerden dolayı çıkan dil zarlarının genellikle tüm ağız yüzeyinin iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır.

Dil iltihabı belirtileri:
Dil iltihabının belirtileri aşağıda şöyle sıralanmıştır;
 • Dilde kızarmalar meydana gelir.
 • Dilde pullanma meydana gelir.
 • Dil üzerinde de zamanla beyazlanma olur.
 • Dilin hareket etmede zorluk çekilir.
 • Dil çevresinde ülserleşmenin görülmesini sağlar
 • Dilin üzerinde kabarcıklarının oluşması belirtiler görülür.
Bu belirtiler sizde de görülüyor ise diliniz iltihaplanmıştır. Bu belirtilerin hepsinin gözükmesine gerek yoktur. Sadece birkaçı gözükmesi hastalık için yeterlidir.

Dil iltihabı nedenleri nelerdir:
Aslında dil iltihaplanması için birçok sebep vardır. Bunlardan en önemlisi alkol ve sigara kullanılmasıdır. Bu ikisinden mutlaka uzak durulması gerekir. Gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler tüketilmesi durumunda vitamin eksikliği de dil iltihaplanmasına sebep olur

Dil İltihabıDil iltihabının tedavisi nasıl olur:
öncelikle hastalığının nedenini öğrenmek ve sağlık kuruluşlarına gidip hekimlerin görünüşü almakta fayda vardır. Teşhisi konulduktan sonra tedaviye hemen başlanmalıdır. Özellikle ağız ve diş sağlığımıza önem vermek ve dişlerimizi düzenli olarak fırçalamakla gerekir  ki iltihaplanma olmasın. Tuzlu su ile  ağzımızda gargara yaparak ağız çevresinde oluşan bakterilerin yok olmasına ve ağzımızın da temiz olmasını sağlar. Mutlaka sigara ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerekir.
]]>
Bağırsak İltihabına Ne İyi Gelir https://www.iltihaplar.com/bagirsak-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Fri, 09 Nov 2018 23:56:48 +0000 Bağırsak iltihabına ne iyi gelir, bağırsak vücudun işleyişinde önemli bir organdır. Düzenli çalışmasıyla enfeksiyonları yok ederek; enfeksiyonlara karşı savaş açar. Bağırsak enfeksiyonu ve iltihabı yediğimiz gıdalarla Bağırsak iltihabına ne iyi gelir, bağırsak vücudun işleyişinde önemli bir organdır. Düzenli çalışmasıyla enfeksiyonları yok ederek; enfeksiyonlara karşı savaş açar. Bağırsak enfeksiyonu ve iltihabı yediğimiz gıdalarla alakalı olup, sularda bulunan zararlı bakteriler sebebiyle çoğalır. Bu zehirlenmelerden bağışıklığı güçlü kişiler etkilenmezken; hassas yapıda kişiler bağışıklık sistemine enfeksiyon alınmasıyla rahatsız olur. Bağırsak enfeksiyonu bulunan kişilerde öncelikli olarak kusma gibi problemlerin yanında, yüksek ateş, ishal, erken yorulma, baş dönmesi gibi problemler gözlenir. Bu rahatsızlığa karşı yapılacak tıbbi tedavinin yanında dikkat edeceğimiz noktalar sayesinde bağırsak enfeksiyonun giderilmesine katkı sağlamış oluruz. Günlük ortalama bir kez tuvalete çıkılması bağırsağın normal çalıştığını gösterir. Yenilen yiyecekler bağırsağın daha düzenli çalışmasına yardımcı olurken; bol miktarda sıvı tüketmek oldukça faydalıdır. Lifli gıdaların tüketilmesi sindirimin kolay yapılmasına katkı sağlar. Ayrıca bağırsağa oldukça iyi gelen yiyecekler vardır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Bağırsak İltihabına Ne İyi GelirHavuç, içerdiği yağ asitleri sebebiyle bağırsakların temizlenmesinde büyük katkı sağlar. Ayrıca bağırsakta bulunan enfeksiyon ve iltihaplanma gibi kötü oluşumlarının geçmesinde oldukça faydalıdır. 

Ayva, bu meyvenin içerisinde bulunan madenler sayesinde mide güçlendirerek zehirlenme gibi problemlerin önüne geçer. Ayrıca mide spazmı sırasında mideyi güçlendirilmesinden dolayı bağırsak enfeksiyonun geçmesine de katkı sağlar. Ayva tüketimi ile bağırsağın çalışması hızlanırken; dışkılamanın daha kolay olması sağlanır. Ancak ayva tüketirken yanında bol su içmek gerekir.

Fasulye, içerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde bağırsakların hızlanmasına katkısı bulunur. Fasulye lifli bir yiyecek olmasından dolayı haftada en az bir kez tüketilmesi gerekir. Bağırsakta bulunan enfeksiyonların ölmesine neden olur.

Nar, bu meyvenin içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde midede bulunan mukoza tabakasının güçlenmesine katkı sağlarken; bağırsakların içerisinde bulunan iltihaplanma ve enfeksiyonların giderilmesine katkı sağlar.

Armut, içerdiği besinler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça etkilidir. İltihaplanma gibi rahatsızlıkların giderilmesinde son derece faydalıdır.

Bamya, bu sebzenin içerisinde bulunan reçinenin bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken, vücuda giren mikropların ölmesini destekler. Bağırsakların üzerinde inanılmaz etkileri bulunan bamyanın tüketilmesi halinde bağırsağın hızlı çalışmasına katkı sağladığı bilinmektedir.

Bağırsakta bulunan iyi bakterilerin artırılmasını sağlayan besinler
Bağırsakta parazitlerle savaşan bakteriler bulunur. Bu bakteriler gıdaların ve minerallerin alınmasına yardımcı olurken idrar yolu ile patojenlere karşı bağırsakların korunmasına yardımcı olur. İyi bakterilerin sayılarındaki de azalmalar sindirim sisteminde yavaşlama meydana getirir. Bu gibi durumlarda probiyotik yönünden zengin gıdaların vücuda girmesi bağırsakta bulunan iyi bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı Probiyotik bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekir. Ayrıca Probiyotik maddeleri sadece sütten değil; sarımsak, enginar, çilek, keten, bal gibi besinlerden bu maddeyi alabiliriz. Böylelikle bağırsakta bulunan iyi bakterilerin güçlenmesini ve artmasını sağlarız. Bu sebepten dolayı bağırsak sisteminin iyi çalışmasına katkı sağlamak için bu saydığımız ürünleri bolca tüketirsek bağırsağın düzenli çalışmasına katkı sağlarız. Ayrıca günde en az 2,5 litre su tüketilmesi bağırsak iltihaplanmasının giderilmesine yardımcı olur.
]]>
Tükürük Bezi İltihabı https://www.iltihaplar.com/tukuruk-bezi-iltihabi.html Sat, 10 Nov 2018 09:47:19 +0000 Tükürük bezi iltihabı, yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan, ağızdaki bakteri dengesini sağlayan tükürük bezini iltihaplanmasıdır. Tükürük bezi genellikle çene ve kulan altında bulunmaktadır. Tükürük bezi iltih Tükürük bezi iltihabı, yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olan, ağızdaki bakteri dengesini sağlayan tükürük bezini iltihaplanmasıdır. Tükürük bezi genellikle çene ve kulan altında bulunmaktadır. Tükürük bezi iltihabı hayat kalitesini düşse de kolaylıkla tedavi edilmektedir.

Tükürük bezinin iltihabı nedenleri

Tükürük bezinin iltihabı nedenleri arasında çocuklukta geçirilen kabakulak, hastalıklar nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflaması, tükürük bezinin salgısını azaltması ve uzun süre kaybedilen sıvı kaybı irinli tükürük bezi iltihabına neden olmaktadır. Tükürük bezi yemek yenildiği zaman tükürüğün oluşması hızlanmaktadır. Tıkanıklık olduğu için akıntı almadığından iltihaplanması daha çabuk olmaktadır, şiddetli ağrı ve iltihabın olduğu bölgede şişliğe yol açmaktadır. En çok etkileyen kabakulaktır. Çocuklarda sık görünmesine rağmen yetişkinlerde de görülmektedir. Tükürük bezi kanalının darlığı da tükürük bezinin iltihaplanmasına yol açmaktadır.

Tükürük Bezi İltihabıTükürük bezi iltihabının belirtileri
 • Çiğnemede ve yutkunmada zorluk 
 • Ateş
 • Kırgınlık
 • İltihap bölgesinde kızarıklık 
 • Şiddetli ağrı
 • Ağızda oluşan tat bozukluğu ve ağızdan gelen irin 
 • Çene de ve kulağın altında oluşan şişlik
Tükürük Bezi İltihabının Tedavisi

Tükürük bezi iltihabını tedavisi iltihabın oluşumuna göre farklılık göstermektedir. Hasta tükürük bezi iltihabını Kabakulak nedeniyle oluştuğunda hastaya kulak altında şişen bölgeye sıcak uygulama yaparak bol bol istirahat edilmelidir. İlaç olarak da bakteri kaynaklı antibiyotik kullanılmalıdır. Alınan ilaç bol su ile tüketilmelidir. Tükürük bezi iltihabında tükürük bezi kanalları tıkanabilmektedir. Bunu için iltihabı giderici mukolitik içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Yanı sıra sıvı desteği verilmelidir. Kanal açmak içinde başka yöntem olarak masaj ve ılık su ile ağızdan gargara önerilmektedir. Kanalı açmak Tükürük salgısını artırmaktadır.
]]>
Guatr İltihabı https://www.iltihaplar.com/guatr-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 01:18:24 +0000 Guatr iltihabı, Bir diğer adıyla tiroit, tiroit bezi iltihaplanmasıdır. Troit bezi iltihaplanması bizi hem psikolojik hemde fiziksel olarak etkiler. Vücudumuzdaki en önemli salgı bezlerinden birisidir. Troit bezi bedenimizin sağl Guatr iltihabı, Bir diğer adıyla tiroit, tiroit bezi iltihaplanmasıdır. Troit bezi iltihaplanması bizi hem psikolojik hemde fiziksel olarak etkiler. Vücudumuzdaki en önemli salgı bezlerinden birisidir. Troit bezi bedenimizin sağlıklı çalışabilmesi için gereken bazı hormonları salgılar. Tiroit bezleri boynumuzda yer alır ve hangi hızda ne kadar kalori yaktığımızı, kalp ritmimizi ve bedenimizdeki diğer ritimleri ayarlar. En önemlisi de hücrelerimizin oluşan enerjiyi nasıl kullanacağını ayarlar. 

Guatr iltihaplanmasının çeşitleri

Haşimoto tiroidi: nedeni tam olarak bilinmese de genetik olduğu varsayılmaktadır. Bedenimizin kendi tiroit bezlerine saldıran hücreler üretmesi sonucu oluşan iltihaptır. Tiroit bezleri zamanla iltihaplanır ve yavaş yavaş hücreleri öldürmeye başlar. Buda tiroit hormonlarının azalmasına sebep olur. Bunun adına da hipotiroidizm denir. Başta aynı hipotiroidizm  belirtileri gösterir. Bunlar;
 • Kabızlık,
 • Soğuğa karşı hassasiyet,
 • Yorgunluk,
 • Bitkinlik,
 • Soluk ve kuru bir cilt,
 • Kolay kırılan saç ve tırnaklar,
 • Açıklanamayan kilo alımı,
 • Sancılı ve ağrılı hatta ağır kanamalı adet dönemleri belirtileri arasındadır.  
Tedavisi

Bağışıklık sisteminin %70 bağırsaklardadır. Bağırsak yapısı ne kadar güçlü olursa Guatr İltihabına karşı vücudumuzu korumamızda o denli kolay olur. Bağırsaklardaki bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için probiyotikler tüketmeye dikkat etmeliyiz. Bazı Guatr iltihaplı vakalarda arpa, buğday, çavdar gibi besinleri uzun süre tüketmediklerinde gluten beslenmede eksiklik görülmüş ve bununda otoantikor seviyesini yükselttiği görülmüştür. Bu otoantikor seviyesi yükseldiğinde iyot alımını yani tüketimine dikkat edilmeli ve günde bin mg. fazla alınmamasına dikkat edilmelidir. D vitamini alımı mutlaka dengelenmeli ve kontrol edilmelidir. en güzel D vitamini az ama öz güneş ışığı banyolarıdır. Stresten uzak durulmalıdır. Hafif egzersizler yaparak düzenli bir uyku ile Guatr iltihaplanmasının tedavi sürecinde hastaya iyi gelir.

De Quervain Tiroidi: Bu Guatr çeşidi de viral yolla bulaştığı tahmin edilen bir iltihap çeşididir. boyunda ağrı şeklinde kendini gösterir. hipertirodizm belirtileri ile ortaya çıkan bu rahatsızlık, her zaman kalıcı değildir. Belirtileri arasında, iştah artması, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk ve bitkinlik, aşırı terleme, guatr bezinin belirgin şekilde şişmesi, bağırsakların sürekli çalışarak ishal durumda dışkı atması belirtileri arasındadır. Tedavisinde Melisa çayı ve yeşil çay ile hazırlayacağınız doğal bitki çayları bu hastalığın belirtileri ile baş etmenizde yardımcı olur. günde en az iki defa tüketerek antioksidan özellikleri sayesinde tiroidin hızlı çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Postpartum Tiroidi: Kadınlarda bazen doğum sonrasında oluşan bir guatr iltihabıdır. Doğumdan sonra 4 ile 6 ay arasında devam eder ve bir ileri safha olan hipertiroide zemin hazırlayabilir.

Guatr İltihabıGuatr İltihabı, tedavilerinde günümüzde bir çok alternatif tıp yöntemleri kullanılmaktadır. Bunların başında akupunktur gelir. Birçok Avrupa ülkesinde yaygınlaşan bu yöntem sayesinde hastalar ilaçlara kalmadan doğal yollar ile guatr iltihaplanmasında kontrol altına alarak normal yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler. Bedenimizin metobolizmasının ihtiyaç duyduğu rahatlamayı ve tiroit bezlerinin düzenli çalışmasını sağlamada büyük önemi vardır. Asla tamamen geçecek bir hastalık değildir. Ama yavaşlatılabilir ve etkileri azaltılabilir. Bazı hastalıkların hem iyi yanları hemde kötü yanları vardır. Guatr iltihaplanması da bunlardan birisidir. Bazı kişilerde fazla çalışı sayesinde kilo problemi yaşamasına izin vermez ve istedikleri k]]> Dudak İltihabı https://www.iltihaplar.com/dudak-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 05:12:52 +0000 Dudak İltihabı, genel olarak dudak iltihabı ani dudak şişmesi ve dudak dokusunda sıvı toplanması şeklinde görülebilir. Dudakta şişme rahatsızlık oluştursa da önemli bir etken yada hastalık teşkil etmemektedir. Ani dudak şi Dudak İltihabı, genel olarak dudak iltihabı ani dudak şişmesi ve dudak dokusunda sıvı toplanması şeklinde görülebilir. Dudakta şişme rahatsızlık oluştursa da önemli bir etken yada hastalık teşkil etmemektedir. Ani dudak şişmesine ek olarak, nefes almakta da zorluk çekiliyorsa kişi hemen tıbbı yardım almalı doktoruna başvurmalıdır. Dudak iltihabı genel olarak dudağın bir yere çarpması, darbe alması yada travma sonucu oluşabilir. Dudak iltihaplarında çoğu durumda dudaklar afta dönüşebilir. Dudak ülseri olarak da bilinen hastalığın tıbben ismi aftöz stomatit olarak da adlandırılır. Pamukçuk olarak da bilinen dudak enfeksiyonunun bitkisel çözümleri de olabilir.

Dudak İltihabı Nedenleri, bu nedenler arasında dudağın yaralanmasından dolayı oluşan şişlikler, alerjilerin oluşumu, lateks alerjisi, penisilin alerjisi, kozmetik ürünlerinden kaynaklanan enfeksiyon, polen alerjisi, güneş yanığından, dudak çatlamasından, uçuk ve enfeksiyondan kaynaklanabilir. Anjiyoödem ve vitamin eksikliği de dudak iltihabının nedenlerindendir. Bunların yanı sıra herpes virüsünün yol açtığı enfeksiyonlar, (demir, folik asit ile B12 vitamini) gibi bazı maddelerin eksikliği, aşırı soğuk ve mantar enfeksiyonları da iltihabın nedenlerindendir.

Dudak İltihabı
Dudak İltihabı Belirtileri Nelerdir,
aniden oluşan dudak da şişlikler, lokalize yada bütün dudakta görülebilir, üst yada alt dudak tamamen şişebilir, bazen yaralar sıvı ile dolabilir, dudakta acı ve çatlama olabilir. Belirtileri arasında bunların dışında çok fazla bir belirti örnek veremeyiz.

Dudak İltihabı Tedavisi, iltihabın tedavisi için öncelikle altında yatan neden önemlidir ve araştırılmalıdır. Vitamin eksikliğine bağlı olarak ise vitamin verilir. Bakteriyel ise antibiyotikler işe yarayacaktır. Bunun dışında yapabileceğimiz etkili yöntemler şişliği fark ettiğimiz anda şiş olan bölgeye soğuk kompres (soğuk buz), sıcak kompres dudaktaki kan akışını hızlandıracak ve şişen bölgedeki kan toplanmasını azaltacaktır yada aloe vera jelinin iltihap önleyici fonksiyonlara sahiptir bu yüzden yanma, şişlik ve dudak iltihaplarına iyi gelir.

Dudak İltihabının Bitkisel Tedavileri, cerrahi tedavilerin yanı sıra bitkisel yöntemlerden tuz, bal, zerdeçal, hindistan cevizi yağı, hint yağı, soğan, sarımsak, yoğurt ve çay ağacı yağıdır. Balın antibakteriyel ve iyileştirici özelliği sayesinde iltihabın tedavisinde de yardımcı olur. Çay ağacı yağının saf haliyle kullanılmadığından emin olunmalıdır çünkü cildi yakabilir. Şişlik bir kesi sebebiyle oluştuysa tuz kullanılmalıdır. Son olarak zerdeçal tozu ise mikroplar ve iltihaplarla savaşma özelliğine sahip olduğu için kullanılır. Şeker alımını azaltmak, uçuğa süt, beslenme düzenini ve demiri artırmak da iltihabın önlenmesine yardımcı olabilir.]]>
Yutak İltihabı https://www.iltihaplar.com/yutak-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 09:03:54 +0000 Yutak iltihabı, genellikle üst solunum yolu solunum enfeksiyonu sırasında veya bazı etkenlere bağlı olarak oluşabilen boğaz ağrısı, ateş, boğazda yanma, gerilme, halsizlik, öksürük, boğazda kuruluk hissi, yorgunluk gibi beli Yutak iltihabı, genellikle üst solunum yolu solunum enfeksiyonu sırasında veya bazı etkenlere bağlı olarak oluşabilen boğaz ağrısı, ateş, boğazda yanma, gerilme, halsizlik, öksürük, boğazda kuruluk hissi, yorgunluk gibi belirtileri veren bir hastalıktır.

Yutak iltihabı tipleri ve nedenleri:

Akut yutak iltihabı: Virüslerin neden olduğu çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonlar ile birlikte seyreden boğaz ağrısı ateş yutma güçlüğü gibi şikayetlere neden olan bir boğaz sorunudur.

Kronik yutak iltihabi: Farklı değerlendirilmesi gerekir. Kronik yutak iltihabı bazı irritan nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin ağız açık uyumak ve alerjik gıdaların açık kaldığı alanlar burun problemleri burun eti ve burun eğriliği çok acı ve ekşi soğuk gıdaların tüketimi gibi sürekli yanma, gerilme,  batma gibi belirtiler durumunda kronik yutak iltihabı denir.

Yutak İltihabıYutak iltihabı belirtileri:

Boğazda yanma, hissi, yutma güçlüğüdür. Özellikle kronik yutak iltihabı  sabah saatlerinde bu şikayetler daha sık hissedilir. Sabahları ılık bir su içildiğinde boğazda hissedilen bu şikayetler biraz daha azalır. İletken boğaz kuruduğu zaman şikayetler artış gösterir. Yutak iltihabı enfeksiyonda kaynaklandığı için ateş yükselmesine neden olur. Boğazın arka duvarında hissedilen yanma, batma hissi ve yutma zorluğu gibi belirtiler de görülür. Yutak iltihabı birinci ve ikinci gününde ses kısıklığı ortaya çıkar.

Yutak iltihabın tedavisi:

Bir haftayı geçen yutak iltihabı varlığında mutlaka iyi bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gereklidir. Yutak iltihaplanması genellikle bu şikayetlere yönelik ilaç tedavileri ve antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Ancak iltihap oluşmuş ise alınan kültür sonucuna bakteri saptanmış ise antibiyotik tedavisine gerek duyulur.
]]>
Sinüzit İltihabı https://www.iltihaplar.com/sinuzit-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 15:44:37 +0000 Sinüzit iltihabı: Sinüslerin enfeksiyon kapması sonucu oluşan iltihaptır. Üst çene kemiklerinin içinde bulunan sinüsler, alın kemiğinin ön ve arka kısmında yer alan sinüslerdir. Bir veya iki yanlı sinüslerin iltihaplanması s Sinüzit iltihabı: Sinüslerin enfeksiyon kapması sonucu oluşan iltihaptır. Üst çene kemiklerinin içinde bulunan sinüsler, alın kemiğinin ön ve arka kısmında yer alan sinüslerdir. Bir veya iki yanlı sinüslerin iltihaplanması sonucu sinüzit iltihabı oluşur. Sinüzit iltihabı baş ağrısına ve burun ağrısına sebep olur. 

Dişlerin çok ağrıması sonucunda meydana gelebilir. Ama en çok sinüs kanalların iltihaplanması sonucu oluşur. Koku almama, baş ağrısı, aniden kalkındığı zaman oluşan baş ağrısı gibi belirtiler sinüzit iltihabının oluşmaya başladığını ifade eder. Genellikle sonrada üşütme, grip gibi rahatsızlıklardan sonra görülür. Sinüzit kalıcı bir hastalıktır. Oluşmaya başladığı zaman tedavi edilse bile yine hasta olunduğu zaman ağrı yapmaya başlar.Sinüzit İltihabı 

Burun temizliği sinüzit iltihabı için çok önemlidir. Burun temizliği sık bir şekilde oksijen su ile temizlenmelidir. Kirli burun da enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir. Sinüs bölgeleri bateri ve virüs kapmaya çok meyilli bir bölgedir. Bu bölgeler sürekli bakteri ve virüs üretir. O yüzden temizliği çok dikkatli şekilde yapılmalıdır. Sinüzit iltihabı diğer iltihap için kullanılan antibiyotik kullanılarak kurutulur. Antibiyotiği çok fazla almak da böbreklerin yapısını kötü etkiler. Tabi sadece antibiyotik kullanılmaz. Sprey ilaçlar veya diğer bitkisel ilaçlarla da iltihap kurutulur. 
]]>
Küçük Dil İltihabı https://www.iltihaplar.com/kucuk-dil-iltihabi.html Mon, 12 Nov 2018 01:22:36 +0000 Küçük dil iltihabı, Küçük dil, dilimizin arka tarafında bulunan bir organdır. Üzüm tanesi kadar bir büyüklüğe sahip olan küçük dilin görevleri bakterileri ayırıp sindirim veya solunum sistemine girmesine engel olmaktır. K Küçük dil iltihabı, Küçük dil, dilimizin arka tarafında bulunan bir organdır. Üzüm tanesi kadar bir büyüklüğe sahip olan küçük dilin görevleri bakterileri ayırıp sindirim veya solunum sistemine girmesine engel olmaktır. Küçük dil iltihaplandığı zaman dilin arka tarafına sürtünür ve bu çoğu insanda tıkanıklık oluşturur. Bu durumlarda kişi bir şeyler yiyip içemez.

Küçük dil iltihabı nedenleri:
Genelde küçük dilin iltihaplanmasına virüsler veya bakteriler sebep olmaktadır. Bu enfeksiyonlarda en yaygın olanı ise bademcik iltihabıdır. Boğazda, kulakta veya burunda oluşan herhangi bir iltihaplanması küçük dilin şişmesi için yeterli olacaktır.  Ara sıra küçük dilin iltihaplanmasına alerjik reaksiyonlarda neden olabilir. Böyle bir durumlarda boğazda ve ağızda şişlikler meydana gelir. Bu durum karşısında kişiye acil tıbbi yardım yapılmalıdır. Çünkü oluşan iltihaplanma kişinin nefes almasını engellendiğinden ölümüne neden olabilir.

Küçük Dil İltihabıYaralanma ve tahriş olma: Böyle küçük dil iltihabı çok nadir rastlanılan bir durumdur. Aşırı sıcak yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesi küçük dilin yanarak iltihaplanmasına neden olacaktır.
Genetik bozukluk: Bu kalıtsal küçük dil iltihabı oluşması genellikle çocukluk çağlarında belli eder.

Küçük dil iltihabı tedavisi:
İlk olarak küçük dilin iltihaplanma neden olan alttaki nedeni belirlemek gereklidir. Daha sonra sebebe göre tıbbi tedavi ve doğal tedavi uygulanmalıdır. Enfeksiyondan dolayı şişen küçük dilin iltihabı tedavisinde antibiyotikler kullanılması şişliği ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında  önleyici ilaçlar ve alerjik olaylardan kaynaklanıyorsa steroid ilaçlar kullanılabilir.
]]>
Boğaz İltihabı Nasıl Geçer https://www.iltihaplar.com/bogaz-iltihabi-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 00:53:33 +0000 Boğaz İltihabı Nasıl Geçer, Boğaz iltihabı, boğazın her iki tarafında bulunan bademcik olarak adlandırılan ve dokunun iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bademcik dokusu anjin ya da tosilit olarak da bilinmektedir.  Boğaz ilt Boğaz İltihabı Nasıl Geçer, Boğaz iltihabı, boğazın her iki tarafında bulunan bademcik olarak adlandırılan ve dokunun iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bademcik dokusu anjin ya da tosilit olarak da bilinmektedir.  Boğaz iltihaplanması subakut, akut ve kronik olabilir.  bakterilerin boğaz çevresinde birikmesi sonucu akut türü iltihaplanma gerçekleşir. Subakut türüne ise actinomyces bakterisi neden olmaktadır. Bu tür iltihaplanmaların genel olarak dört haftada geçmektedir. Kronik kökenli olan iltihaplanmalar ise tedavi edilmez ve gerekli önlemler alınmazsa uzun sürebilir. Ayrıca kronik kökenli iltihaplanmalarda gerekli önlemeler alınmazsa beklenmedik sonuçlar doğurabilir.  

Boğaz iltihabı başladığı günden itibaren ağrı, acı ve yanma şeklinde belirti göstermektedir. ilk günlerde hafif yanma ve acı hissedilirken ilerleyen günlerde hissedilen acı ve yanma hissi artmaktadır. Bazı durumlarda yaşanan acı kulaklarda da hissedilebilir. İltihaplanmanın şiddetine göre ağrı ilerleyen günlerde boğaz bölgesine kadar inebilmektedir. Boğaz iltihaplanmasında kişiler yutkunmada zorluk yaşar. Aynı zamanda baş ağrısı, ateş, ses kısılması ve boğazda kaşıntı gibi belirtiler görülür. bu tür belirtilerin yanı sıra boğazda fiziksel değişmelerde görülür. Boğaz bölgesinde şişme, kızarma ve kaygan,şiş olan dokuların üzerinde sarımsı kabuklanmalar oluşur. 

Boğaz iltihaplanması bütün yaş gruplarında görülmektedir. Diğer yaş gruplarına göre boğaz iltihabı küçük çocuklarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. 3-4 yaş arası grupta yer alan alan çocuklarda görülen boğaz iltihabı genellikle viral enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. 5-10 yaş arasında yer alan çocuklarda görülen boğaz iltihabına streptokok mikrobunun yaptığı iltihap neden olmaktadır.

Boğaz İltihabı Nasıl GeçerBoğaz İltihabı Nasıl Geçer

Boğaz iltihabı çabuk bulaşan bir rahatsızlık olduğu için hasta olan kişilerden uzak durulması gerekmektedir. Boğaz iltihabına neden olan bakteri hapşırma, öksürük yada yakın temasla hasta olan kişilerde sağlıklı kişilere geçebilir. Boğaz iltihabı için öncelikle doktora gidilmelidir. Doktorlar genellikle antibiyotik önermektedir. Doktor kontrolünde önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca boğaz iltihabına neden olan streptokok bakteri enfeksiyonunu önlemek için kişiler öncelikle kişisel temizliklerine dikkat etmelidir. Bakteri taşıyan kişilerden uzak durulmalı doktora gidilmelidir.  Uzun süre tedavi edilmeyen boğaz iltihabı başka hastalıklara da neden olabilir. Bu nedenle erken önlem alınması gerekmektedir. 

İlaç tedavisinin yanı sıra boğaz iltihabı için evde uygulanacak bazı ek tedavilerde bulunmaktadır. İlk olarak boğaz iltihabı yaşayan kişiler aşırı soğuk ve aşırı sıcak içeceklerden uza durması gerekmektedir.  Sıcaklık derecesi iyi ayarlanmayan içecekler tedavi sürecini yavaşlatabilir. Boğaz iltihabı rahatsızlığı yaşayan kişiler aşırı katı yiyeceklerden uzak durmalı yutkunurken boğazı zorlamayacak yiyecekler tüketilmelidir. Çorba, yoğurt ve patates gibi yiyecekler tüketilebilir.  Bunların yanı sıra tedavisi sürecinde hasta bir süre dinlenmeli ve bol bol sıvı tüketmeli ve doğal tedavilere başvurabilir.  

Bitkisel çaylar arasında papatya çayı ve adaçayı  ağrı kesici özelliği ile boğaz iltihabına iyi gelmektedir. Bitkisel çaylar günde bir iki fincan içilebilir. Ayrıca günde belli aralıklarla yapılan tuzlu gargara bakterilerle mücadele etmede yardımcı olur. 
]]>
Genital Bölgede İltihap https://www.iltihaplar.com/genital-bolgede-iltihap.html Tue, 13 Nov 2018 23:39:30 +0000 Genital Bölgede İltihap, İltihap mikrop alma sonucunda vücutta oluşan ve iltihaplanan bölgede kaşıntı, kızarıklık ve yaraya kadar gidebilen rahatsızlıklardandır. Özellikle genital bölge iltihap oluşumunun sık yaşandığı Genital Bölgede İltihap, İltihap mikrop alma sonucunda vücutta oluşan ve iltihaplanan bölgede kaşıntı, kızarıklık ve yaraya kadar gidebilen rahatsızlıklardandır. Özellikle genital bölge iltihap oluşumunun sık yaşandığı ve kadınlarda daha fazla rastlanan durumlardandır. Kadınların yapısal olarak daha fazla mikroba açık olmaları dolayısıyla iltihaplanmalarda fazla görülmektedir. Bunun için kişilerin son derece hassas olmaları ve özellikle temizlik hususuna çok dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Genital Bölge İltihap Oluşumunun Sebepleri:
 • Soğuk havaların etkisiyle karın ve kasık bölgelerinin üşütülmesi, 
 • Adet dönemlerinde hassasiyetin artması ve enfeksiyon kapma riskinin fazla olması,
 • Cinsel ilişki sonucunda karşı cinsten ya da bulunulan ortamdan kaynaklanan mikrobik sorunlar,
 • Yaz aylarında deniz, havuz gibi toplu alanlara girildikten sonra oluşan mantar. 
Genital Bölgede İltihapGenital Bölge İltihap Tedavisi 

Genital bölgede oluşan iltihaplanmalar için mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir. Çünkü tedav edilmeyen bu enfeksiyonlar idrar yollarına ve böbreklere de zarar verirler. Hekimin vereceği antibiyotikler ve sakinleştirici kremler bu konuda sizin iltihabınızın kurumasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu bölgeyi sık sık kurulamaya çalışmalısınız. Çünkü nemli bölgede oluşan mantarlar daha hızlı yayılır. Temizlik hususunda ise bolca suyla dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Sabun, şampuan, ıslak mendiller ise bu bölgenin daha fazla kaşıntı yapmasına neden olacağından bu malzemeleri kullanmayın. Zaten genital bölge kendi salgısıyla bu bölgeyi koruyacaktır. Sizin yapmanız gereken bu süreç boyunca sürekli olarak su içmek olmalıdır. Su tüketimi genital bölgede oluşan yanma hissini hafifletecektir. Mikropların atılmasını da kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda yoğurt, maydanoz, bitki çayları tüketmenizde sizin daha dirençli olmanızı ve bu rahatsızlığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır. 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar 

Tüm bunların yanı sıra sürekli pamuklu iç çamaşırları kullanmalısınız. İç çamaşırlarınızı ayrı olarak yıkamalı ve kaynatmalısınız. Dar giysiler sürtünmeyi artırarak, kaşıntıyı da fazlalaştırır. Bu nedenle daha bol ve rahat edeceğiniz giysileri tercih edin. Ne kadar rahatsız edici olsa da bu bölgeyi kaşımak kanamasına ve mikropların yayılmasına sebep olacağından ellemeyin. Ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışın.
]]>
Göz Kapağı İltihabı https://www.iltihaplar.com/goz-kapagi-iltihabi.html Wed, 14 Nov 2018 06:52:54 +0000 Göz Kapağı İltihabı, göz kapaklarının iltihaplanması tıbben blefarit olarak adlandırılır. Bu iltihap kirpik köklerinin olduğu bölgede yoğunlaşır. Kirpik diplerinin çevresinde görülen küçük yağ bezleri fonksiyonların Göz Kapağı İltihabı, göz kapaklarının iltihaplanması tıbben blefarit olarak adlandırılır. Bu iltihap kirpik köklerinin olduğu bölgede yoğunlaşır. Kirpik diplerinin çevresinde görülen küçük yağ bezleri fonksiyonlarını kaybettiğinde görülür. Bu hastalık iltihaplı, tahriş olmuş ve kaşıntılı göz kapaklarına yada kirpik diplerine yol açar. Göz kapağı iltihabı dokularda enflamasyon veya aşırı sıvı yada ödem olduğunda ortaya çıkar. Göz iltihapları iki başlık altında incelenebilir. Yağlı ciltte görülen seboroik blefarit ve mikrobik etkenlerle görülen iltihaplar olarak sınıflandırabiliriz. Mikrobik blefaritte durum daha ciddidir. Çocuk yaşlarda başlayan hastalık yaşla beraber ilerleme göstermektedir. 

Göz Kapağı İltihabı Nedenleri, saç derisinde kaşınma ve kepeklenme (seboreik dermatit), bakteriyel enfeksiyon, yüz bölgesinde kızarıklık ile oluşan bir cilt hastalığı (rosacea), kirpik bitleri veya kirpik kenesi, şiddetli akne vakaları için kullanılan ilaçlar ve göz kapağındaki yağ bezi fonksiyonlarında değişiklik görülmesi halinde göz kapağı iltihaplanması oluşabilir. Göz nezlesi olarak bilinen konjuktivit, alerjik reaksiyonlar, arpacık, kontakt lens kullanımı, obrital selülit, graves hastalığı, kronik pembe göz, korneada hasar oluşumu, oküler herpes hastalığı, uyumak, ağlamak ve çok fazla sodyum tüketimi de görülür. Sıklıkla yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görülen kötü hijyen koşulları nedeniyle oluşan impetigo, karaktorize olan cilt altı ve ciltte oluşan selülit ile yılancık (eripizel), senil, skastriyel ve paralitik tipleri olan kapak kenarının dışa dönmesi (ektropion), trikiyazis (kirpik diplerinin içe dönmesi), distikiyazis (yanlış yerden kirpik çıkması) ve kapak tümörleri de başlıca nedenleri arasındadır.

Göz Kapağı İltihabı
Göz Kapağı İltihabı Belirtileri,
yağlı görünen göz kapakları ve kirpik dipleri, kaşıntılı göz kapakları ve kirpik dipleri, kirpik kaybı ve daha sık göz açıp kapama görülmektedir. Bunların yanı sıra kirpik aralarında kabuklanma, anormal derecede görülebilecek yanlış tarafa yönelmiş kirpikler, göz içinde sulanma, göz kapağında şişlik, göz içinde ve kapağında kızarma, göz kapaklarında yapışma ve göz içinde yanma hissi hastalığın belirtileri arasındadır.

Göz Kapağı İltihabı Tedavisi, göz kapaklarında ve içinde görülen belirtilerden sonra muayene için tedavi amaçlı doktorumuza başvurmalıyız. Her iki tür blefaritte aynı şekilde tedavi edilebilir. Unutmamamız gereken ise bunun bir deri hastalığı olduğu ve ömür boyu bizimle kalacağıdır. Tedavi yöntemleri genellikle farklı şekillerde hastaya göre uygulanmaktadır. Test için bir örnek alınması da mümkündür. Sıcak bir bezle göz kapaklarının temizlenmesi belirtilerin kontrol edilmesinde yardımcı olacaktır. Göz kapaklarına damlatabileceğimiz antibiyotik içeren bakteriyel kaynaklı damlalar, bazı durumlarda krem ve merhem tarzı ilaçlarda kullanılır. Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğimiz suni gözyaşı da kullanılabilir. Kortizonlu damlalar kaşıntıyı almaya yardımcı olabilir, fakat uzun süre kullanımı ilacın yan etkilerini ortaya çıkarabilir. Başarılı bir tedavi ile hastalığın olumlu sonuç alınabilmesi mümkündür. Göz iltihabına evde uygulayabileceğimiz tedaviler arasında sıcak suyun içerisine batırılıp çıkarılmış poşet çay, şişlik için soğuk kompres uygulamak ve uzanmak kan akışını hızlandıracağından şişkinliği artırdığı için başımızı dik tutmamız da bu tedaviler arasında yer alabilir. 

]]>
Bademcik İltihabı Nasıl Geçer https://www.iltihaplar.com/bademcik-iltihabi-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 16:02:59 +0000 Bademcik iltihabı nasıl geçer, Bademcik iltihabı, belli sebeplerden dolayı boğaz yollarının enfeksiyon kapması yada başka sebeplerden dolayı bademcik yollarının iltihaplanmasına verilen addır. Bademcik yollarının enfek Bademcik iltihabı nasıl geçer, Bademcik iltihabı, belli sebeplerden dolayı boğaz yollarının enfeksiyon kapması yada başka sebeplerden dolayı bademcik yollarının iltihaplanmasına verilen addır. Bademcik yollarının enfeksiyon kaparak iltihaplanması sonucunda kişide birçok sorun ve rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bademcik dilin arka kısmında ve boğazın her iki yanında bulunan en önemli organların ve en işlevli organların başında bulunur. Vücuda girmek isteyen mikrop ve zararlı maddeleri yakalayan bademcik bu sebepten hastalılara karşı koruma oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak vücuda giren bazı mikropları yok edemez ve onların çoğalmasına engel olamaz ise boğaz yollarında enfeksiyon kapmasına sebebiyet verir. Ve bu durum karşısında da bademcik iltihabı rahatsızlığı ortaya çıkar. Bademcik iltihabı en fazla dirençsiz ve zayıf bir bünyeye sahip olan çocuklarda görülmektedir. Bu rahatsızlık ortaya çıktığı zaman bazı belirtiler kendini göstermeye başlar. Boğaz da şiddetli bir ağrı olması, yutkunurken zorluk yaşama, baş ağrısı ve baş dönmesi, kulak ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık, ses kısılması ve ağızda oluşan kötü kokular gibi belirtiler ortaya çıktığı zaman bademcik iltihabının oluştuğunu gösterir. Bu tür belirtilerin yanı sıra bazende mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler de nadir olarak kendini gösterebilir. Bu belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olmalıdır. Bunun yanı sıra bademcik iltihabının geçmesi için bazı şeyler yapmak gerekir. 

Bademcik İltihabı Nasıl GeçerBademcik iltihabının geçmesi için yapılması gerekenler;
 • Bademcik iltihabı olan kişi boğaz yollarını zedeleyecek ve zarar verecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır,
 • Hasta olan kişi soğuk su ve içeceklerden uzak durmalı ve içeceği içecekleri ılık bir şekilde içmelidirler,
 • Bol miktarda su tüketilmelidir ve ağı içi düzenli bir şekilde su ile gargara edilmelidir,
 • Ağız bakımına önem verilmelidir ve mikrop oluşmasını engellemek için dişler sürekli ve düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır,
 • Hasta olan kişi kendini yoracak işlerden uzak durmalı ve yatak da dinlenerek bu hastalığın geçmesi beklenmelidir,
 • Terleme yapan işlerden uzak durmalı ve soğuk ve esintili yerlerden uzak durulmalıdır,
 • Doktorun vermiş olduğu ağrı kesici, ateş düşürücü ve antibiyotik gibi ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalıdır,
 • Hasta olan kişi bol miktarda meyve ve protein yada vitamin deposu olan yiyecekler tüketmelidir,
 • Toz ve mikrop olan yerlerden uzak durulup sağlığına dikkat etmelidir
Yukarıda saymış olduğumuz tüm yolları deneyerek bademcik iltihaplanması rahatsızlığının ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu tür önlemler alınmadığı sürece hasta olan kişi başka tehlikeli hastalıklar ortaya çıkabilir ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten hasta olan kişi yedikleri, içtikleri ve temizliğine dikkat etmeli ve kendini korumalıdır. Bademcik iltihabının geçmesinde en önemli durum kişinin dinlenmesidir. Ayrıca bunun yanı sıra bademcik iltihabının kendini gösterdiği belirtiler ortaya çıktığı zaman kişi vakit kaybetmeden doktor müdahalesi altında tedavi olmalıdır. Doktorun vermiş olduğu antibiyotikler bademcik iltihabını yok etmeden en önemli olan ilaçlardır ve hasta olan kişi düzenli bir şekilde kullanmalıdır.
]]>
Kulak Deliği İltihabı https://www.iltihaplar.com/kulak-deligi-iltihabi.html Wed, 14 Nov 2018 23:08:54 +0000 Kulak deliği iltihabı, Çoğunlukla kulak memesinin deldirilmesi ile oluşan bir iltihaptır. Deldirme sonucunda oluşan bu iltihap açık yara gibidir ve her türlü mikrop bakteri ve virüse zemin hazırlar. Burada dikkat edilmesi gereken Kulak deliği iltihabı, Çoğunlukla kulak memesinin deldirilmesi ile oluşan bir iltihaptır. Deldirme sonucunda oluşan bu iltihap açık yara gibidir ve her türlü mikrop bakteri ve virüse zemin hazırlar. Burada dikkat edilmesi gereken görsel algılarımızın doygunluğu için yapılan bu deldirme işleminin hekim tarafından steril ortamlarda gerçekleşmesi ve sonrasında enfeksiyon kapmaması için verilen krem türü ilaçların düzenli olarak kullanılmasıdır. Eskiden beri hem bayanların hemde erkeklerin kullandığı kulak deldirme işlemi her yerde yapıldığından iltihap oluşma riski çok yüksek bir durumdur. Sağlığınız için kulak memesi deldirme işlemini asla herhangi bir yerde yaptırmayınız.

Kulak deliği iltihaplanmasının nedenleri; Profesyonel olmayan kişilerin yapması ile, kötü kulak memesi delinmesiyle, kişinin kulak memesini deldirdikten sonra bakımı için gerekenleri yapmaması yada steril ortamlarda yapılmamasından ötürü oluşan bir iltihaptır. Cilt yüzeyinde zaten aktif halde var olan bakteriler açık yara gördükleri yerde hemen yerleşme yaparak oldukları yerde enfeksiyona yol açarlar. Bu iltihaplanma çeşidi kulağa açılan delik yüzünden olduğundan başka türlü olma olasılı çok minimizedir. 

Bu arada cildinizin her türlü materyale karşı alerjik reaksiyonlarını bilmeden deldirdiğinizde cihazdan yada takılan küpelerden kaynaklı da kulak deliği iltihaplanması görülebilir. Bu alerjik tepki diğer takı taktığımız el bileği, ayak bileği, boyun ve diğer bölgelerde de görülebilir yada hassasiyet sadece kulak memesinde de çıkabilir. 

Kulak deliği iltihabı tedavisi; İltihabın çok fazla yayılmasını engellemek için hemen tentürdiyot sürülür ve temizlenir. İltihap temizlenmediği takdirde cildin diğer bölgelerine doğru hatta iç kulağa doğru yayılmalar olabilir. İltihabın iyileşme süresince elinizle enfeksiyonlu bölgeye dokunmamanız gerekir. Çünkü ellerimizi her yere değdirdiğimiz için iltihabın yayılmasına yada iyileşmesine engel olur. Kesinlikle iltihap kaptıktan sonra küpe takılmamalıdır. Gün içerisinde temizliğini aksatmadan steril bir şekilde uygulamanız önemlidir. Ayrıca alkol bulamadığınız durumlarda kulak deliği iltihabını tuzlu su ile kompres yapabilirsiniz. Artık çok hassaslaşan kulağınız şişlik belirtileri de gösteriyor ise soğuk ( buzlu) kompres uygulanır.

Özellikle diabetik hastalarda, kanama ve kanın pıhtılaşma sorunu olan kişilerde, dermotolojik hastalığı olanlarda veya çok küçük yeni doğanlarda kulak deldirme işlemi çok tehlikeli olabilir. O yüzden basit gibi görünen ama önemli bir durum olan kulak deldirme işlemi için öncelikle hiçbir olumsuz durumun olmadığını hekiminiz aracığı ile kontrol edebilirsiniz. Bu sayede kulak deliği iltihabı olma riskiniz sıfıra iner. Hijyen kurallarına uyulmayan ortamlarda viral yolla yani kan yolu ile bulaşacak hastalıklara da maruz kalabilirsiniz. Kulak deliği iltihabı apse görünümü alıp hatta kıkırdak yapıyı bozup kişilerin kulak yapılarında bozulmalara bile sebep olabilir. Delme işlemini yaparken kıkırdak dokunun olmadığı ve en çok kanlanan meme kısmı tercih edilmelidir. Diğer kısımlara uygulanması iltihap riskini yükseltir. 

Kulak Deliği İltihabıKulak deliği iltihaplanmasını engellemek için dikkat edilmesi gerekenler; Öncelikle temiz eller ile kulağınızı ve küpenizi kulak dokusunun, delinen her iki tarafından da baticon ile temizleyin, temizleyici solüsyon yada jelleri kullanmayı tercih edin, en önemlisi bu işlemleri yaparken mutlaka steril eldiven kullanın, bu temizleme işlemi esnasında kulak deliğinizin açık kalmasını sağlayacak küpenin temizliğini unutmayın ve her temizlikle beraber küpeleri kulağınızdaki delikte iken hareket ettirin ki açılan delik tekrar kapanmasın. Ayrıca işlem her tekrarlandığında da kulak temizliğinizi genel olarak yapmayı unutmayın. 

Kulak deliği iltihabının iyileşme süreci altı hafta civa]]> Kanda İltihap Neden Olur https://www.iltihaplar.com/kanda-iltihap-neden-olur.html Thu, 15 Nov 2018 00:14:38 +0000 Kanda İltihap Neden Olur, kanda iltihap, çeşitli enfeksiyonlar yüzünden meydana gelir. İltihap kendi başına bir enfeksiyon değildir. İltihap vücudumuzun kendi kendini iyileştirme çabasıdır da diyebiliriz. İltihap, vücudumuzdak Kanda İltihap Neden Olur, kanda iltihap, çeşitli enfeksiyonlar yüzünden meydana gelir. İltihap kendi başına bir enfeksiyon değildir. İltihap vücudumuzun kendi kendini iyileştirme çabasıdır da diyebiliriz. İltihap, vücudumuzdaki enfeksiyonlara, çeşitli mantarlara, bakterilere ve virüslere karşı verdiği savaştır. Vücudumuz, karşıdan gelen yada gelebilecek olan, bize zarar verecek olan ve bizde hasar bırakabilecek olan enfeksiyonu yenmek için iltihaplanma ile bir biyolojik tepki gösterir. Kandaki iltihabın ölçümü, CRB testi ile ölçülür. CRB vücudumuzun kendini savunması için, akciğerlerimizin ürettiği bir proteindir. Kanda CRB değerleri normalin üzerinde çıkıyorsa eğer, kandaki iltihap oranı yükselmiş demektir. Kandaki iltihap olayının ortadan kalkması için, öncelikle kandaki iltihap oranının hangi rahatsızlıktan dolayı yükseldiğinin bulunması gerekmektedir, bununda tespit edilebilmesi için çok daha farklı testler yapılmalıdır, buda çok kapsamlı bir doktor muayenesiyle gerçekleşir. Kandaki iltihap tedavisi ile ilgili, öncelikle neden kaynaklandığı araştırılıp, nedeni hangi hastalık olursa olsun, sonucunda mutlaka bulunan hastalığa uygun olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Kandaki iltihap oranının yükselmesinin, değişik hastalıklarla ilgili, çeşitli nedenleri vardır.

Kanda İltihap Neden OlurKanda İltihap Nedenleri
 • Enfeksiyon, vücudumuzda enfeksiyonun yüksek olması demek, başka bir bakterinin vücudumuzdan beslenmeye kalktığı anlamına gelir. Mantarlar, parazitler, bakteriler ve virüsler vücudumuzda enfeksiyona neden olur.
 • İltihabi bağırsak hastalıkları, bu hastalık bağırsakta iltihaplanmaya yol açar, genetik yada çevresel faktörlerden dolayı, bağışıklık sistemimizin dayanıksız olmasından kaynaklanır.
 • Bağ dokusu hastalıkları, bu hastalıkta da yağ, kemik ve kıkırdak dokuları bağ doku örneklerindendir. Bu gibi rahatsızlıklarda cildimizin yanı sıra gözlerimiz, böbrekler, ciğerler, kalp, kan damarları, mide ve bağırsaklar da etkilenmektedir. Bağ dokusu rahatsızlığıyla ilgili 200'den fazla hastalık söylenebilir.
 • Tüberküloz, halk arasında verem diye adlandırılan bu hastalık, boylu boyunca bulaşıcı, tehlikeli bir enfeksiyondur. Hastanın öksürmesiyle yada hapşurması ile havaya yayılan mikroplar, başkalarına bulaşır, elbette her kişiye bulaşacak diye bir kesinlik yoktur. Hastalığın bulaşması, karşıdaki kişinin vücut direncine ve bağışıklık sisteminin gücüne bağlıdır.
 • Romatizmal ateş, bu hastalığa bazı çeşit bakterilerden kaynaklanan, boğaz enfeksiyonu yol açar. Kalp romatizması da denilen bu rahatsızlık genellikle çocuklarda gözlenir. Boğaz enfeksiyonu düzgün ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse eğer romatizmal ateş oluşur, bu ateşte kalp kapakçıklarında sorunlara neden olur.
 • Zatürre, enfeksiyonlara bağlı olarak, akciğerlerde oluşan bir solunum hastalığıdır. Bu hastalığa genelde mikroplar, virüsler ve bazı bakteriler neden olur. Yetişkinlerde bu rahatsızlık daha çok gözlenir.
 • Lupus, bu hastalık vücudumuzda eklemleri, böbrekleri, cildi ve daha birçok organlarımızı etkileyebilir. Bu hastalıkta bağışıklık sistemimiz sadece sağlıklı olan yerlere saldırır, ve enfeksiyona yol açar.
 • Romatoid artrit, kas ve iskelet sistemi hastalıklarından biridir. Vücudumuzdaki bağışıklık sistemi kaslara karşı saldırıya geçer, bu saldırı karşısında kaslarda iltihaplanmalar oluşur.
]]>
Tendon İltihabı https://www.iltihaplar.com/tendon-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 07:04:17 +0000 Tendon İltihabı: Tıp dilindeki ismi tendinit olan tendon iltihabı kemiğin ekleme bağlanması görevini üstlenen tendonda iltihaplanma meydana gelmesi, enflamasyonu, yangı ismi de verilen bir tür mikrobik olmayan iltihaplanma ç Tendon İltihabı: Tıp dilindeki ismi tendinit olan tendon iltihabı kemiğin ekleme bağlanması görevini üstlenen tendonda iltihaplanma meydana gelmesi, enflamasyonu, yangı ismi de verilen bir tür mikrobik olmayan iltihaplanma çeşididir. Tendon iltihabının en fazla karşılaşılan sebebi, kendini tekrar eden ufak hareketlerin bir çerçevede oluşturduğu etki ya da ani olarak kendini gösteren yaralanmalar olmaktadır.

Tendon İltihabının Sebepleri

Bahçede yapılan bir takım işler, tarama, marangozluk, kürek ile çalışılması, boya işiyle uğraşılması, sürtme ve ovalama ile ilgili yapılan uğraşlar, tenis, kayak ya da atlama gibi bazı spor aktiviteleri gibi sebeplerden dolatyı tendon iltihabı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra, ev veya iş yerinde duruş bozuklukları, spora başlarken gerinme hareketinin yanlış yapılması ya da yanlış bir harekette bulunulması ile bazı spor hareketleri de tendon iltihabına sebep olabilmektedir.

Tüm bunlardan başka tendon iltihabının sebepleri bir kemik ya da eklemin hassas olan dokusuna baskı uygulayacak pozisyonda durulması, romatizma iltihaplanması, prostatta iltihap olması, gut rahatsızlığı olabilmektedir. Ayrıca, spor yapan kişilerin yanlış ayakkabı kullanması ve antrenmanın çok uzun süre devam etmesi, spora başlamadan önce ısınma hareketlerini yapmaması, tiroit hastası olmak ve ilaçlara karşı anormal tepki gibi durumlardan dolayı kaynaklanan stres bazı zamanlarda tendon iltihabının oluşumuna sebep olabilmektedir. Tendon iltihabı kadın ya da gençlerde de görülebilmekle birlikte daha çok 40 yaşını aşan erkeklerde meydana gelmektedir. Tendonlar yaşın ilerlemesi ile birlikte strese karşı daha zor göğüs germektedir ve tendon yırtılmaları da daha kolay olmaktadır.

Tendon İltihabının Vücutta Meydana Geldiği Bölgeler

Tendon iltihabı vücutta tüm bölgelerde, kemikleri kaslar ile bağlanmasını sağlayan tendonların mevcut olduğu kısımlarda meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, tendon iltihabının en fazla görüldüğü yerler, başparmağın dip kısımları, dirsekler, asil tendonlar, omuzlar ve kalçalar gibi yerlerde tendon iltihabı görülebilmektedir.

Tendon İltihabının Belirtileri ve Teşhisi

Tendon iltihabının belirtileri arasında tendonun mevcut olduğu yerlerde ve çevresindeki bölgelerde ağrı oluşması ilk sırada yer almaktadır. Bu ağrı yavaş yavaş da armaya başlayabilmekte, kalsiyum birikmesinden doları ani ve şiddetli olarak da başlayabilmektedir. Ayrıca, tendon bölgesinde harekette kısıtlılık, hassasiyet, tendonun kalınlaşması, şişlik ve sporun arkasından uzun süreli ağrı oluşabilmektedir. Tendon iltihabı rahatsızlığı çoğunlukla eklem romatizması ile karıştırılmaktadır.

Tendon iltihabının tanısının koyulması için muayeneyi yapacak olan ortapedi uzmanı doktor tarafından hastanın günlük işleri esnasında zorlanıp zorlanmadığının ya da daha öncesine ait bir sarsıntı öyküsünün olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Tanı genellikle doktorun hastayı dikkatlice dinlemesinden sonra konulmaktadır. Ancak, bu şekilde hastanın tanısı konulamadığı zaman hastada görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Ve hastadan bunun için ultrasonografi ile manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemlerini yaptırması istenmektedir.

Tendon İltihabı

Tendon İltihabı Tedavi Yöntemleri

Tendon iltihabı hastalarında hastalığın tedavisi için erken tanının konulması çok önemlidir. Tendon iltihabı hastalığının erken konulmuş olması halinde ise kesinlikle hasarlı olan tendonun dinlendirilmesi ya da fizik tedavinin yapılması gerekmektedir. Erken tanı sonucunda hemen dinlendirilmeye alınan tendonların iyileşme süresi de kısa olmaktadır. Ancak tendon iltihabının tanısının konulması geciktirildiği takdirde tedavi daha zor bir süreç olmaktadır. Tendon iltihabının tedavisinin başarılı sonuçlanabilmesi için erken teşhis ile etken tedavi gerekmektedir. Tendon iltihabının kronik bir]]> Kedilerde Göz İltihabı https://www.iltihaplar.com/kedilerde-goz-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 02:14:41 +0000 Kedilerde göz iltihabı. Özellikle minik kedilerimizin gözlerinde oluşan bu sorun yavrunuzun gözlerini kaybetmesiyle son bulabilir ki bu da hepimizi üzecek bir durumdur. Gözdeki sulu akıntılar birçok kedi de ortaya çıkan ortak sık Kedilerde göz iltihabı. Özellikle minik kedilerimizin gözlerinde oluşan bu sorun yavrunuzun gözlerini kaybetmesiyle son bulabilir ki bu da hepimizi üzecek bir durumdur. Gözdeki sulu akıntılar birçok kedi de ortaya çıkan ortak sıkıntılardan birisidir. Normal orandan fazla gözyaşı salgılanır ve sürekli akma olur. Bu akma sürekli bölgeyi nemli tutarak derinin tahrişine, kötü kokuya ve göz enfeksiyonuna sebep olur. Bu hastalığın ilk belirtileri genellikle yavru kedilerin gözlerinin hafiften kanlanması, çapakların oluşması, dolayısıyla da göz kapaklarının birbirlerine yapışarak kapanması şeklinde kendini gösterir. Eğer engellenmezse ciddi bir sorun olan körlüğe, dolayısı ile ölüme kadar götürüyor olsa da tedavisi bi hayli basittir. Siz de basit bir tedavi ile kedinizin veya sokaktaki bir kedinin hayatını kurtarabilirsiniz. Ama tedaviden önce yapmanız gereken ilk şey hastalığa neyin neden olduğunun tespitidir. Bunu tespit ettikten sonra bir daha yaşanmaması için önlem almalısınız.

Şimdi bu basit tedavinin aşamalarına bakalım:

 •  Tavsiye edilen ilk tedavi şekli baytara götürmek olacaktır. Bu şekilde alanında uzman kişilerden yardım almış olursunuz ve işiniz çok daha garanti olur. Eğer bir sokak kedisi ise, artık çoğu belediyenin ücretsiz hizmetleri bulunduğundan bunlardan faydalanabilirsiniz.
 • Eğer bir uzmana danışma şansınız yok ise herhangi bir eczaneden anti mikrobiyel bir göz damlası alabilirsiniz. Eğer mümkünse bu damla borik asit içermelidir. Promesin, Gentagut, Tobrex vb. damlalardan alabilirsiniz, ayrıca bu ilaçların fiyatları da cüzidir. Göz damlasından farklı olarak Terramycin isimli göz kremi de kullabilir. Tercih size kalmıştır lakin haliyle göz damlasının kullanımı kreme göre daha kolaydır.
 • Göz damlasını veya kremi uygulamadan önce temiz bir pamuk kullanarak kedinin gözlerini çay demine batırılmış bu temiz pamuk ile hassas hareketlerle silin. Çay aynı zamanda antiseptik olduğundan bölgeyi dezenfekte edecektir.
 • Ilık çayın verdiği rahatlık ile kedinizin gözleri biraz daha açılacak ve rahatlayacaktır. Siz de açılmış olan göze göz damlasını damlatın. Bu işlem sırasında yavru kediniz kendini savunmaya geçip saldırganlaşabilir, bunu engellemek için ensesinden tutup hareketsiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu işlemleri günde en az 2 kez yaparak sabır gösterirseniz, bir süre sonra iyileştiğine şahit olabilirsiniz. Tabi bu tedaviyi iyileşene kadar devam ettirmeniz gerekmekte.

Kedilerde Göz İltihabıBirkaç ufak not:

Tüm bu iltihap süresi boyunca yavru kediniz görme kaybı yaşadığından, yemeğini ve suyunu bulmakta biraz sorun yaşayabilir. Ama neyse ki o size sahip. Kokulu kuru yemler, balık, sütlü ekmek gibi besinler temin ederek daha kolay bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Çünkü bu şekilde  enfeksiyona maruz kalmış kedilerde genel sorunlardan biri de açlık ve susuzluktur. Bunun yanında bazı enfeksiyonlar zaman zaman bulaşıcı hale gelebilmektedir. Bu yüzden kedinizi mümkün olduğunca kardeşlerinden veya arkadaşlarından ayrı tutmanızda fayda vardır.

]]>
İltihap Söktürücü https://www.iltihaplar.com/iltihap-sokturucu.html Fri, 16 Nov 2018 04:43:02 +0000 İltihap söktürücü, vücutta oluşan iltihap birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bilimsel olarak iltihap, hücrelerin zarar görmesi ya da vücutta zarara neden olabilecek virüs, bakteri, darbe ve kimyasal medde İltihap söktürücü, vücutta oluşan iltihap birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bilimsel olarak iltihap, hücrelerin zarar görmesi ya da vücutta zarara neden olabilecek virüs, bakteri, darbe ve kimyasal medde gibi tehlikelerin varlığında ortaya çıkan bir vücut tepkisidir. İltihap söktürmek amacıyla kullanılan bazı bitkiler iltihapla mücadele etmeyi kolaylaştırabilir. İltihap vücudun yapmış olduğu kısa dönemli savunma mekanizmasıdır. Bu savunma vücut için gereklidir. Şişme, kızarıklık ve ağrı vücut tarafından hasar görmüş bölgeye gönderilerek istenmeyen maddelerin yok olmasını denediği anlamına gelir.

Vücut için gerekli olan iltihap, eğer kısa sürede iyileşmemişse ve devamlılığını koruyorsa bir problemin varlığı söz konusudur. Eğer iltihap alınan önlemlere rağmen bir türlü geçmiyorsa dejeneratif hastalıklar ya da bağışıklık sistemi hastalıklarından şüphelenmek gerekir. İltihap hafife alınacak bir durum değildir. Müdahale edilmediğinde uzun dönemde ortaya çok daha ciddi problemler çıkabilir. Kronik olarak devam eden iltihap siroz veya eklem iltihabında olduğu gibi vücut bölümlerini önemli ölçüde etkileyebilir. Çölyak hastalığında da olduğu gibi iltihap müdahale edilmediğinde vücudun tamamını etkisi altına alabilir.

İltihap Söktürücüİltihap söktürücü bitkiler

Zerdeçal: İçeriğinde kukumin adlı etkili bir madde barındıran zencefil, antioksidan bakımından değerli bir bitkidir. Bu özelliği karaciğer sağlığını korur ve vücutta histamin düzeyini düşürerek iltihabın sökülmesini sağlar.

Zencefil: Ağrı kesici ve iltihap söktürücü etkisiyle toplumda yaygın bir şekilde kullanılan bitkilerden biridir. İçeriğinde iltihap söktürücü etki yaratan gingerol, paradol, shogaol ve zingeron adlı dört madde barındırmaktadır. Bu maddeler bir araya gelerek vücutta ağrıya yol açan prostaglandin adlı yağ asitlerinin azalmasını sağlar.

Cayenne biberi: İçeriğinde bulunan kapsaisin adlı bileşen daha çok artrit ve farklı gelişen iltihap hastalıklarında iltihap söktürücü özellik sağlar.

Fesleğen: İltihap için kullanılan ve öne çıkan bitkilerden biri olan fesleğen, içeriğinde öjenol adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde bitkiye has bir koku hem de tat verirken iltihap söktürücü etki sağlar.

Ak söğüt kabuğu: Bitkinin bileşeninde bulunan salisin adlı madde aspirinle benzer özellikler taşır. Bitkinin ağrı kesici ve iltihap söktürücü etkisi aspirine nazaran daha fazladır.

Sarımsak: Bilinen en doğal antibiyotiklerden biri olan sarımsak, iltiha söktürücü özelliğiyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan maddeler aynı zamanda kalp hastalıkları, tansiyon ve mikroplarla savaşıcı etki sağlar.

Oregano: Polifenol ve bioflavanoid adlı maddeler barındıran bitki vücutta bulunan ve zarar veren serbest radikallerle mücadele etmeyi sağlar. Hücrelerde serbest radikal ne kadar az olursa iltihap gelişme olasılığı da o kadar az olur.

Isırgan otu: Isırgan otu vücuttaki toksinlerin böbrekler tarafından atılmasına yardımcı olan bir bitkidir. Vücutta iltihabi kimyasalları azalttığı ve ağrı kesici etkisi olduğu da bilinmektedir.

Adaçayı: Mide ve bağırsaklarda oluşan gazlar için etkili olan adaçayı ayrıca iyi bir iltihap söktürücüdür. Özellikle poşet şeklinde demlenerek diş iltihabına karşı kullanıldığında faydalarından büyük ölçüde yararlanılır.

Taze kiraz: Taze kiraz yapılan çalışmaların sonuçlarına göre vücutta inflamasyonu azaltıcı etki yaratmaktadır. Taze kiraz suyu 7 gün boyunca düzenli içildiğinde kas ağrısını gidermekte, iltihap söktürücü etki yaratmaktadır. 

Ispanak: Koyu yeşil yapraklı bir sebze olan ıspanak iltihap söktürücü olarak kullanılabilir. İçeriğinde bulunan E vitamini, sitokinler, karotenoid ve proenflamatuar moleküller iltihap söktürüc]]> Beyin İltihabı https://www.iltihaplar.com/beyin-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 07:07:06 +0000 Beyin iltihabı, beyne kan ve lenf yollarıyla yerleşen bakteri, virüs gibi etkenlerin enflamasyona neden olmasıyla ortaya çıkar. Bu tıpta ensefalit olarak tanımlanır. Beyin iltihabı oldukça tehlikeli ve yaşamsal risk oluşturan bir Beyin iltihabı, beyne kan ve lenf yollarıyla yerleşen bakteri, virüs gibi etkenlerin enflamasyona neden olmasıyla ortaya çıkar. Bu tıpta ensefalit olarak tanımlanır. Beyin iltihabı oldukça tehlikeli ve yaşamsal risk oluşturan bir rahatsızlıktır. Beyindeki iltihabın yayılımı, iltihabın yerleştiği bölge, dokuların ölümü gibi etkenler sorunun ciddiyetini belirler. Beyin iltihabı birincil ve ikincil ensefalit olarak ortaya çıkar. Bunlardan birincil ensefalit diğerine göre daha yaygındır. İkincil ensefalit ise, beyin iltihabının hafif olanıdır.


Beyin iltihabı neden olur

Beyindeki iltihabın oluşumunda bakteriler, mantarlar, asalaklar, virüsler, beyin ve beyin zarı etkili olur. Ensefalit tanımlaması ise, sadece virüslerin yol açtığı iltihaplar için kullanılır. Merkezi sinir sistemindeki akut virüs iltihapları arasındaki akut viral beyin iltihabı beyin dokusuyla alakalıdır. Bu enfeksiyonun ardından beyin omurilik iltihabı enfeksiyonun komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarından mevsimsel ve coğrafi özelliklerle ilişkilendirilen yaklaşık kırktan fazla virüs sorumludur.

Beyin iltihabı belirtileri

Beyin iltihabına neden olan çok sayıda faktör vardır. İltihap beynin çeşitli yerlerini etkileyebildiğinden, belirtilerde farklılık gösterebilir. Genellikle belirtilerin en yaygını hastalardaki uyku eğilimidir. Ancak her hastada bu belirti olmayabilir. Baş ağrısına eşlik eden yüksek ateş, uykuya meyilim, gözlerde felç etkisi, halsizlik ve yorgunluk, iştahsızlık, ensede sertlik, farenjit gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ateş yüksek değilken, aniden yükselme göstererek birden düşebilir. Bu şekilde beyin iltihabında düzensiz bulgular olabilir. Bazı hallerde düzensiz şekilde gerilemeler olabilir. Bunlar ise;

Beyin İltihabıGöz bozuklukları: Gözlerde şaşılık, göz kapaklarında düşme, çift görme etkileri olabilir. Göz kapağı düşmesi bazı hastalarda uyku eğilimiyle gelişebilir. Hastaların çoğunluğu uyandırıldığında göz kapaklarını kaldıramaz. Bu şekilde oluşan göz kapağı felci tam olmadığından, sonradan şaşılık ve çift görme gelişebilir. Felcin geçici olarak gelişmesi nedeniyle uykuya eğilim ortadan kalktığında, kısa sürede düzelme gösterir.

Uyku düzeninde bozukluk: Bu beyin iltihabının karakteristik belirtileri arasında bulunur. Hastalarda aşırı uyku isteği, uykuya eğilim, uyuşukluk gibi haller ortaya çıkabilir. Bu etkiler belirsiz bir sürede devam eder. Hafif olgularda hasta uykudan kolay uyandırılırken, bazıları uykudan uyanmada zorlanır. Dış uyaranlar olmadığında, hastalar hemen uykuya dalar. Bazı hastalarda uykuda bile zihinsel faaliyetler sürer.

Ruhsal bozukluklar: Bu belirtiler beyin iltihabının akut evresinde etkili olur. Ağır olmayan ruhsal sorunlar, kararsızlık, düşüncelerde yavaşlık etkili olur. Huzursuzluk kaygıyla birlikte etkili olur.

Kas gerginliği bozukluğu: Beyin iltihabında kas gerginliğinin artması ya da azalması şeklinde etkiler oluşabilir. Bu sorun parkinson sendromu olarak tanımlanır. Bu durum beyin iltihabında bazen yıllarca olan gelişimle ortaya çıkabilir. Bzen hastalardaki hareketler belirgin derecede yavaşlar, bazen de refleksler değişmez şekilde etkili olur.
]]>
İltihap Patlatma https://www.iltihaplar.com/iltihap-patlatma.html Fri, 16 Nov 2018 20:55:22 +0000 İltihap Patlatma, İltihap, deri altında oluşan mikroplu sıvıdır. Pek çok sebepten dolayı ortaya çıkan bu sıvı zaman zaman deri yüzeyine doğru sümüksü bir renk alarak belirebilmektedir. Aynı zamanda sivilce iltihabı, kıl k İltihap Patlatma, İltihap, deri altında oluşan mikroplu sıvıdır. Pek çok sebepten dolayı ortaya çıkan bu sıvı zaman zaman deri yüzeyine doğru sümüksü bir renk alarak belirebilmektedir. Aynı zamanda sivilce iltihabı, kıl köklerinde oluşan iltihaplar, genital bölge iltihabı, çıban gibi pek çok iltihaplı sorunlar meydana çıkmaktadır. Her ne sebeple oluşsa olsun bu iltihapların sıkılması, patlatılması ve tırnaklanması son derece sakıncalıdır. 

İltihap patlatma sırasında bilinmelidir ki o sıvı sadece göründüğü kadar değildir. deri altında birikinti halinde olan bu sıvı sıkılırken bir kısmı yüzeye giderken bir kısmı ise deri altına tekrar geri gönderilmektedir. Bu ise iltihabın tekrar belirmesine neden olur. Bir başka dikkat edilmesi gereken durum ise, iltihabın deri üzerinde farklı alanlara ve yara oluşan kısmın etrafına yayılarak daha fazla alanda belirebilme ihtimalidir. Kaş yaparken göz çıkarmak istemiyorsanız iltihaplı sivilce ya da iltihaplı bölgelerle çok fazla oynamamalısınız. Aynı zamanda iltihabı boşalttığınız alan açılacağından tekrar buranın sıvıyla dolması ya da dışarıdan mikrop kapma olasılığınız artacaktır. 

İltihap Patlatmaİltihap İçin Ne Yapılmalıdır

Madem iltihap patlatılmayacak ise  o görüntü nasıl giderilecek sorusunun farklı yanıtlarına bakalım. Öncelikle bu tür sorunlarınız sürekli tekrar ediyorsa kilonuzu, vücudunuzun yağ ve kolestrolünü kontrol ettirmekle işe başlamalısınız. Aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeli, sağlıklı besinler tüketmeye çabalamalısınız. Aynı zamanda vücudunuzun yağlı ya da çok kuru olması da bu sorunları tetikleyeceğinden cilt tipinize uygun bakım ürünleri, temizleyiciler ve cildinizi rahatlatacak tonikler almanız gerekmektedir. Yağlı cilde ahipseniz belli aralıklarla yüz, boyun ve kollarınıza kil maskesi uygulayabilirsiniz. Ya da çok kuru cildiniz varsa yüzünüzü sabunlarla değil de nemlendirici içerikli yüz temizleme köpükleriyle temizlemeniz gerekmektedir. Su içmeyi ihmal etmemeli kıyafetlerinizi sık sık temizlemelisiniz. Çünkü siz fark etmeseniz de bazen iltihaplar kıyafetlerimize akabilmekte sürtünme yoluyla başka giysilere bulaşabilmektedir. Bu yüzden bu konuda dikkat etmeni gerekmektedir. Çok ağrılı ve dayanılmaz durumda iseniz bir cildiyeye gitmeniz ve bu durumu açıklamanız gerekir. İltihap bazı bölgelerde yer eder ve alınması gerekir. Bu durumlarda ise küçük bir operasyonla iltihap steril araç ve gereçlerle aldırılmalıdır. Ama mutlaka bu konuda uzman bir kişiden yardım almanız gerekmektedir. Son zamanlarda çok yaygınlaşan cilt bakım merkezlerinde bu tür iltihaplı bölgelere de girildiği görülmektedir. Bu nedenle gittiğiniz yerin temiz ve steril olduğuna, kişinin eldiven kullanıp kullanmadığına ve kullandığı teçhizatın dezenfekte edilmesin son derece dikkatli olmanızı da tavsiye ederim.
]]>
Karın Zarı İltihabı https://www.iltihaplar.com/karin-zari-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 21:17:59 +0000 Karın zarı iltihabı, Bakterilerden ve mantarlardan oluşan bir rahatsızlıktır. Karın zarı kaburga kemiklerimizin hemen aşağısından başlayan ve bel kemiği hizasına kadar olan bölgemizi çevreleyen bir zardır. Bu zar sayesinde Karın zarı iltihabı, Bakterilerden ve mantarlardan oluşan bir rahatsızlıktır. Karın zarı kaburga kemiklerimizin hemen aşağısından başlayan ve bel kemiği hizasına kadar olan bölgemizi çevreleyen bir zardır. Bu zar sayesinde o bölgede bulunan organlar sabitlenir ve dış etkenlere karşı korunmasında yardımcı olur. Karın zarı iltihabı ise bu bahsettiğimiz alan içerisinde herhangi bir yerin bakterilerden dolayı enfeksiyon kapmasıdır.

Karın zarı iltihabının belirtileri
 • İltihabın oluştuğu bölgede şiddetli ağrı,
 • Ateş,
 • Kusma,
 • Halsizlik ve titreme,
 • Karın kaslarında sertleşme,
 • Karında şişlik ve susuzluk hissi,
 • İdrar miktarında azalma, ishal veya kabızlık gibi belirtiler gözlemlenir. 
Karın zarı iltihabının nedenleri

İki farklı şekilde görülebilir. Bunlardan birincisi karın zarının üzerinde oluşan iltihaptır. Bu rahatsızlık tıp dilinde siroz olarak tanımlanır. Karın zarında sıvı toplanmasına sebep olur ve bu sıvı iltihap kapmaya müsait bir sıvıdır. Sıvı iltihap kaptığında karın zarı da iltihap kapar.Peridot diyalizi, özellikle böbrek yetmezliği çeken hastalarda görülen bu iltihaplanma şekli Periton diyaliz denilen teknik ile kullanılır. bu yöntem ile karın içerisine açılan delik yardımı ile içeriye tüp yardımı ile yani katater ile sıvı aktarımı ve değişimi yapılır. temizliği steril bir şekilde yapılmadığı takdirde tüpün girdiği delikten başlayarak Karın zarı iltihaplanması oluşur. Midemizin beslenmesi için kullanılan periton diyaliz kullanılır yine aynı şekilde sterilliği yapılmaz ise karın zarı iltihaplanması görülür. 

Diğer organlarda oluşan enfeksiyonlarda yine karın zarı etkilenerek iltihaplanabilir bu hastalıkların başında Bağırsak iltihabı, safra kesesi iltihabı, kan dolaşımı içerisindeki iltihaplar ve kadın üreme organlarındaki iltihaplardır. 

İkincil karın zarı iltihaplanmasında; bedenimizde iç organlar çeşitli nedenlerden ötürü karın boşluğuna sıvı bırakırlar. Bu bırakılan sıvı zaman içerisinde kimyasal iltihaba neden olur. Kimyasallardan ötürü yaşanan aşırı tahriş nedeni ile karın zarı iltihaplanması yaşanır. 
Bu tür vakalara yol açan nedenler; mide, kalın bağırsak, apandisit, ince bağırsak ve on iki parmak bağırsağı delinmelerin de, cerrahi ameliyatlar sırasında yeteri kadar steril bir ortam oluşturulmamasında, karın bölgesine olan bıçak ve silahlı yaralanmalarda, karın zarı iltihabı oluşur. 

Karın Zarı İltihabıKarın zarı iltihabının tedavisi

Cerrahi operasyonlar: Karın zarının iltihaplanmasına neden olan safra kesesi yada apandisit alınır. sonrasında bölge temizlenerek kapatılır.Aynı şekilde mide ve bağırsaklar içinde yırtılan yada delinen yer dikilerek yada yamanarak iltihap dışarı atılır.

Antibiyotikler: Karın zarı iltihabı teşhisi konduğunda dışarıdan damar yolu ile içerideki mantarları önleyici ilaçlar verilir. Vakanın ciddiyetine göre ilaç serum içerisine karıştırılarak verilebilir.bunlar çoğunlukla iltihap kurutucu antibiyotiklerdir. 

Diğer tedavi çeşitleri de, damardan verilen serumlar, ağrı kesiciler, oksijen tedavileri, yine damardan verilen sıvılar ve kan nakli gibi alternatif seçeneklerde karın zarındaki iltihabın tedavisinde kullanılabilir. Vücudunuzda hissedeceğiniz hiç bir rahatsızlık önemsiz değildir. Sağlığınız için mutlaka dönemsel olarak aile hekiminize gitmenizde fayda vardır.
]]>
İris İltihabı https://www.iltihaplar.com/iris-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 13:31:41 +0000 İris İltihabı, iris görmemizde ki netlik için içeri giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdan oluşur. Bu görevi loş ışıkta gözü büyüterek ve parlak ışıkta gözü küçülterek yapmaktadır. Bazı kişilerde iri İris İltihabı, iris görmemizde ki netlik için içeri giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdan oluşur. Bu görevi loş ışıkta gözü büyüterek ve parlak ışıkta gözü küçülterek yapmaktadır. Bazı kişilerde irisin iltihap kapması yada iltihaplı olması mümkündür. iris iltihabı göz bebeği iltihabı olarak da bilinir. Genellikle genç ve erişkinlerde görülür. Bu iltihaplanma iritis olarak da adlandırılır. 

İris İltihabı Nedenleri, genellikle gençlerde görülür dediğimiz bu hastalık da neden çoğunlukla frengidir. Kornea yaraları, şeker hastaları, romatizma da görülmektedir. Ancak diş apseleri ve burun iltihapları bu nedenler arasındadır. Bazı hastalarda ise sarkoidoz ve ankilozan spondilit gibi sistemik hastalıklarla ilişkili olanlar kronik yada tekrarlayıcı olabilir. 

İris İltihabının Belirtileri, göz aşırı derecede sulanır, göz içi özellikle de çevresi iris kızarır, hasta parlak ışığa bakamaz ve kendini rahatsız hisseder, göz içerisinde şiddetli ağrı duyulur, korneanın rengi olağan rengin dışında bulanıklaşır, göz bebeğinin ışığa karşı olan refleksleri düzensizleşir ve göz bebeğinde küçülme yada biçimsizleşme yani şekil değişiklikleri görülür. 

İris İltihabının Seyri, göz bebeğinin yani irisin refleksleri ilerledikçe zamanla kaybolur ve görme iyice bulanıklaşır. Bu tür krizler bir kaç hafta sürebilir. Buna bağlı olarak gözde şiddetli ağrı da görülmektedir. Travmaya bağlı olmayan irisin düzelmesi haftalar ve bazen aylar alabilir. Enfeksiyon sebepleri irisin tedavisi için uygulanması gerekenleri belirleyecektir. Bazı hastalarda ise sarkoidoz ve ankilozan spondilit gibi sistemik hastalıklarla alakalı olanlar kronik yada tekrarlayıcı olabilir.

İris İltihabı
İris İltihabının Tedavisi,
belirtilerle beraber bu tedavide nedene yöneliktir. Hastalığın tedavisinde en önemli etkenlerden biri göz dinlenmesidir. Dışarı çıkıldığında tercih edilmesi gereken dinlendirici özelliklere sahip koyu renkli gözlük kullanılmasıdır. Belirtilerin görüldüğü takdirde hemen bir hekime başvurulmalıdır. Yapılan gerekli muayeneler sonucunda göze ilk olarak pansuman yapılır ve hastanın iyileşmesinde yardımcı olacak ağrı kesici ilaçlar, göz damlaları ve merhemler verilir. Bu tedavide antropinli damlalar, ağrı kesiciler ve merhemler kullanılır. Bazı tedavilerde de tedavi süresince hastanın sıkıntısını giderecek asetaminofen ve iltihap giderici ağrı kesicilerde verilir. Bu tedavi yolları ile düzelmezse doktorlarımız göz çevresine steroid iğne yapılmasını da önerir.]]>
Kirpik Dibi İltihabı https://www.iltihaplar.com/kirpik-dibi-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 13:30:50 +0000 Kirpik dibi iltihabı, Göz kapakları gözlerimizi dış ortamdan koruyan en önemli unsurlardır. Kirpik dikleri ve göz kapaklar çeşitli etkenlerle iltihap kapabilirler. Bizim önemli toplumsal bir sorunumuz bulunmaktadır buda yağlı c Kirpik dibi iltihabı, Göz kapakları gözlerimizi dış ortamdan koruyan en önemli unsurlardır. Kirpik dikleri ve göz kapaklar çeşitli etkenlerle iltihap kapabilirler. Bizim önemli toplumsal bir sorunumuz bulunmaktadır buda yağlı ciltlere sahip olmamızdır. Cildi yağlı olan kişiler kirpik diplerindeki bezelerin tıkanması iltihaplanmaya neden olmaktadır. Göz kapağındaki iltihaplanma kirpik dibine yerleşerek arpacık olmasına neden olmaktadır. Bu arpacık yeterince ve zamanında tedavi edilmezse şelazyon denilen kistlere dönüşürler. Kirpik dibi yeterince temizlemeyen kişilerde gözeneklerin tıkanmasıyla kirpik dibi iltihabı ortaya çıkabilir. 

Kirpik dibi iltihabının nedenleri nelerdir

Daha öncede belirttiğimiz gibi kirpik dibi iltihabının en önemli nedeni yağlı ciltler ve yetersiz temizliktir. Kirpik diplerinde göz kapağının kenarından gözün kenarında çıkmakta olan 40 tane bez vardır. Bu bezlerin ağzının tıkanması sonucunda ilk olarak göz yaşı yapısı bozulmaktadır. Bu bezelerin en büyük özelliği yağı olan göz yaşı maddesinin oradan yapılmasıdır. Buda yağlı olan göz kapağımızın hareket esnasında rahatça kaymasını sağlıyor. Bu bezelerin tıkanması yağlı göz yaşının azalmasına veya kurumasına neden olmaktadır. Azalan göz yaşı kirpiklerin savunmasız kalmasına neden olacaktır buda kirpiklerde iltihaplanma ve enfeksiyona neden olmaktadır. Bununla birlikte Birde dış etkenler bulunmaktadır bunların başında kozmetik ürünlerdir. Özellikle sıvı tipteki kozmetik ürünler çok kullanıldığında, göz kalemi dediğimiz kozmetik ürünler kirpik dibine kalın bir şekilde yerleştirildiğinde ve kalıcı makyajlar kirpik dibi iltihabına neden olmaktadır. Ayrıca bayanların asla vazgeçemediği makyaj malzemelerinin kullanımı da bu tür rahatsızlıklara yol açabilir. Kullanmaktan vazgeçemeyen bayanlar mutlaka makyajlarını temizlemeliler ve sonrasında bebe şampuanı ile yüzlerini yıkamalarında fayda vardır. 

Kirpik dibi iltihabı belirtileri nelerdir

Kirpik dibi iltihaplarının en büyük belirtileri kızarıklık ve kaşıntı dır. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların özlerinde oluşan kaşıntıyı hijyenik olmayan ellerle gerçekleştirildiğinde kirpik diplerinde ki bezelerin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Yalı cilt gibi ve alerjik zeminde olanlarda göz kapaklarında şişlikler ve kızarıklıklar görülebilir. Bunun dışında göz kapaklarında yapışıklık ve sarı renkte çapaklar kirpik dibi iltihabının belirtileridir. Bu şikayetler genel olarak sabah yataktan kalkıldığında hissedilmektedir. Bunlarla birlikte gözlerde yanma hissi de kirpik dibi iltihabı belirtileridir. 

Kirpik Dibi İltihabıKirpik dibi iltihabı nasıl tedavi edilir

Kirpik dibi iltihabının tedavisi oldukça zordur. Kirpik dibi iltihabı nedenleri arasında yağlı cilt var ise mutlaka gece yatmadan önce kirpik diplerine bebe şampuanı ile 30 saniye masaj yapmak gerekir. Parmak arasına bir damla bebe şampuanı alıp kirpik diplerini hafifçe gezdirmek yeterli olacaktır. Bunun dışında kirpik dibi iltihabı ile karşılaşıldığında mutlak uzman bir doktora baş vurulmalıdır. Doktor genelde damla  merhem ve göz yaşı damlaları tavsiye edecektir. Ayrıca iltihap kurutucu antibiyotikler de tavsiye edebilirler. Sizin için en önemli faktör kesinlikle kirpiklerinizin hijyenini sağlamanız ve doktorunuzun sizin için uygun gördüğü tedaviye uymanızdır. Bunların dışında kulaktan dolma tavsiyeler hiç beklenmedik daha kötü sonuçlar doğurabilir, bu nedenle bu tür yöntemlerden uzak durmanız da yarar vardır. 
]]>
İltihap https://www.iltihaplar.com/iltihap.html Sun, 18 Nov 2018 16:04:01 +0000 İltihap, insan ve hayvan vücudunda görülen, yanık, enfeksiyon, donma ve korumasız radyasyonda kalmadan sonra oluşan bir tepkidir. Yani bu zarar veren etkenlere, vücut dokusunun tepki verme şekli olarak bilinir. Fakat dokularda oluşan İltihap, insan ve hayvan vücudunda görülen, yanık, enfeksiyon, donma ve korumasız radyasyonda kalmadan sonra oluşan bir tepkidir. Yani bu zarar veren etkenlere, vücut dokusunun tepki verme şekli olarak bilinir. Fakat dokularda oluşan tahribatlar iltihapla karıştırılmamalıdır. İltihap oluşumu, kan damarlarının genişlemesi ve bölgeye kan akış hızının artması ile başlamaktadır. Sonrasında damarlar aşırı şekilde gerginleşir ve plazma kandan hücre dışı sıvısına sızar. Böylece o belgede şişlik meydana gelir. Beyaz kan hücreleri de bu bölgedeki kan damarlarından çıkarak canlı vücudunda acı hissetmeye sebep olan kimyasalları bırakırlar. Böylece iltihap oluşur ve bununla birlikte ağrı, ateş, şişlik, kızarıklık ve acı duyulabilir. 

İltihap Etkenleri:
 • Mantar, bakteri ve virüs gibi canlı etkenler, 
 • Sıcak hava, soğuk hava, ışınlar, elektrik akımı ve travma gibi fiziksel etkenler, 
 • Zehir, kullanılan bazı ilaçlar, alkali ve asit gibi kimyasal madde etkenleri iltihap oluşumu için zemin hazırlayabilir. 
İltihap Çeşitleri

Kronik iltihap: Vücutta ağrı yada acıya sebep olmadan oluşan ve herhangi bir kızarma belirtisi göstermeyen bir iltihap türüdür. Bu sebeple iltihap oluşmaya başladığında anlamak genellikle mümkün olmaz ve böylece kişi anlamadan tüm bölgeyi iltihap kaplamış olur. Fark ettirmeden yavaş yavaş sinsice büyür ve bu yüzden büyük sorunlara yol açmaktadır. 

Alternatif iltihap: Oldukça tehlikeli olan iltihap türleri arasında yer almaktadır. Fark edilmez yada tedavi edilmezse çok büyür ve kişiye çok fazla zarar verebilir. Çok dikkate alınması gereken bir durumdur ve tedavi yapılması şarttır. 

Akut iltihap: Birçok iltihap çeşidi vardır ve içlerinde en çok tehlikeli olan akut iltihap olarak bilinir. Çok ani bir şekilde ortaya çıkar ve oldukça hızlı bir şekilde büyür. Daha sonra da çabucak şekillenir ve tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir. 

İltihapEksudatif iltihap: Halk arasında "su toplaması" olarak bilinen ve oldukça değişik bir yapı ve görünüm içeren bir iltihap türüdür. Tedavisi diğer iltihap çeşitlerine göre daha kolay olmaktadır. Ağrı hissedilmez ve şişkinlik oluşur. 

Proliferatif iltihap: Bu iltihap türünde, vücut iltihabı kabul etmez. Tüberküloz adlı bir hastalığın oluşumundan sonra bu iltihap ortaya çıkmaktadır. Tedavisi çok kolay değildir, ilaç kullanımı gerekir. 

İltihap Tedavisi
Genellikle birçok iltihap türünde tedavi olarak ilaç tedavisi seçilmektedir. İltihap fark edildikten sonra vakit kaybetmeden bir uzman doktora muayene olmak gerekir. Daha sonra doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır. Temizlik ve hijyene de dikkat etmek gereklidir. Çünkü birçok hastalığın temiz olmamakla orantılı ortaya çıktığı unutulmamalıdır. 
]]>
Lenf İltihabı https://www.iltihaplar.com/lenf-iltihabi.html Mon, 19 Nov 2018 04:52:47 +0000 Lenf iltihabı, bakteri, virüs yada mantar gibi nedenlerle vücutta baş gösterir. Lenf bezleri vücudun çoğu bölgesinde mevcuttur. Özellikle göğüs karın bölgesi, kulak arkası, boyun bölgesi ve kasıklar başta olmak üzere birç Lenf iltihabı, bakteri, virüs yada mantar gibi nedenlerle vücutta baş gösterir. Lenf bezleri vücudun çoğu bölgesinde mevcuttur. Özellikle göğüs karın bölgesi, kulak arkası, boyun bölgesi ve kasıklar başta olmak üzere birçok bölgede mevcuttur. Lenf bezlerinin ortalama çapı yarım santimetreyi geçmez.  Lenf bezlerini meydana getiren hücreler virüslere, bakterilere yada zehirli maddelere karşı filtre görevi yaparlar. Bir bakıma koruma kalkanı gibidirler. Lenf bezlerine gelen etkenler filtrede parçalanarak etkisiz hale getirilirler. Fakat bu kalkandan daha güçlü bir zararlı etken ortaya çıktığında filtre savunma yapamaz ve lenf bezleri tahrip olur. Bunun sonucunda lenf iltihabı meydana gelir. Lenf iltihabı oluştuğu lenf bezinin şişmesine neden olur. Lenf bezinde iltihap eğer patlarsa deride kırmızı çizgiler oluşur. 

Lenf bezlerinin şişme nedenleri

Zararlı mikroorganizmalar: İlk başta da belirtiğimiz gibi daha çok bakteri, virüs yada mantar yoluyla oluşan enfeksiyonlarda lenf bezi iltihabı olabilmektedir. Zararlı etkenin yoğunluğuna göre iltihap miktarı da o kadar fazla olacaktır. Bu durumda lenf bezinin olduğu bölgede şişme meydana gelecektir. Grip, diş eti iltihapları, ağız yaraları, boğaz iltihabı vb. durumlarda rahatsızlığa yakın olan lenf bezlerinde iltihaplanma görülebilmektedir. Bunlar tedaviden sonra eski haline dönebilmektedir.

Tümörler: Bazı kanser türleri ve vücudun kontrolsüz savunma yaparak oluşturduğu tümörler lenf iltihabı yapabilmektedir.
Bunların dışında bazı yabancı maddelere de vücudun verdiği tepki yüzünden lenf bezinde iltihap olmaktadır. Örneğin arı sokması vb. durumlar.

Yabancı maddeler: Vücuda giren yabancı maddeler birçok şekilde vücuda girebilir. Örneğin akrep yada arı sokması, deniz kestanesi iğnesi, kullanılan ilaçlardaki bazı maddeler vb.

Lenf İltihabıTedavi yöntemleri
Lenf iltihabı virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral, mantar yada bakteriden kaynaklanıyorsa antibiyotik kullanılır. Tümörlerde doktor takibi olmak zorundadır. Kemoterapi yada radyoterapi uygulanması gerekebilir. Tabi tümör kötü huylu ise. Her zaman dediğimiz gibi "tedavide erken müdahale hayat kurtarır"
]]>
Yüzde Kıl Kökü İltihabı https://www.iltihaplar.com/yuzde-kil-koku-iltihabi.html Mon, 19 Nov 2018 10:44:03 +0000 Yüzde Kıl Kökü İltihabı, tıp dilinde folikülit adı verilir. Deride bulunan birbirinden farklı bakteriler değişik nedenlerden dolayı kıl kökünü etkiler. Etkilenen kıl kökü de bakterilerden enfeksiyon kaparak kıl kökü ilti Yüzde Kıl Kökü İltihabı, tıp dilinde folikülit adı verilir. Deride bulunan birbirinden farklı bakteriler değişik nedenlerden dolayı kıl kökünü etkiler. Etkilenen kıl kökü de bakterilerden enfeksiyon kaparak kıl kökü iltihabının oluşmasına neden olur. Oluşan iltihaplar yara izi kalmadan kendiliğinden iyileşir. Ağır durumlarda ise dermatoloji uzmanından destek alınabilir. Bu durum çoğu zaman basit nedenlerden kaynaklanır. Kıl kökü iltihabına karşı ayrıca boyun, kasık veya genital bölge de oldukça hassastır. 

Kıl Kökü İltihabı Nedenleri

Yüzde kıl kökü iltihabına sebep olan en belirgin ve en bilindik durum mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu dışında kalan durumlar şöyledir: 
 • Kıl köklerinin çıkış yönünün tersine tıraş olmak
 • Kıl köklerine zarar verecek şekilde uygunsuz yada kötü bir şekilde tıraş olmak
 • Bir kıl parçasının deri yüzeyine çıkamadan geri büyümesi
 • Ciltte yüzeyinde yaşanan yoğun terleme
 • Uzun süre sıcak suya maruz kalma
 • Cilt hastalıkları
 • Ciltte aşırı yağlanma
 • Cildin uzun süre havasız kalması
 • Ciltte görülen akne, egzama ve sivilce gibi cilt iltihapları
 • Bazı ilaç veya ilaç niteliğinde krem ve antibiyotik tedavileri görmek

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri

Belirtiler kıl kökü iltihabının türüne ve yüzün hangi bölgesinde oluştuğuna göre değişkenlik gösterir. Farklı türdeki bakteri veya mantarlar kıl diplerine nüfuz ederek üst derinin hemen altının sıvı ile dolmasını ve şişmesini sağlar. O bölgeler sıvı ile dolmadan önce nokta şeklinde kızarıklıklarla kendilerini belli eder. Nihayetinde cilde yayılmış bir şekilde küçük ama belirgin şişkinlikler görülür. Oluşan bu kızarıklık cilt bölgesinin tamamında da görülebilir. Sıvı ile dolan kıl köklerinde kaşıntılar meydana gelir. Kaşıntılar sonucu sıvı ile dolu olan şişlikler patlarsa cilt yüzeyinde kabuklanmaya sebep olabilir. Kıl kökü iltihapları uzun süre tedavi edilemezse deri katmanlarından aşağıya doğru inerek kan dolaşımına da olumsuz etki eder. Bu durumda kıl kökü bir cilt iltihabı olmaktan çıkarak vücut iltihabına dönüşür. bu da vücutta ateşe ve bitkinliğe neden olur. Örneğin saç diplerinde görülen kıl kökü iltihabı eğer tedavi edilemezse kalıcı kelliğe yol açabilir.


Yüzde Kıl Kökü İltihabıKıl Kökü İltihabı Tedavisi

Kıl kökü iltihabı hafif vakalarda ise genellikle iki ya da üç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Devam eden yada çok kısa periyotlarda kendini yenileyen durumlarda ise oluşan enfeksiyon türüne özel ilaçların kullanılması gerekir. Enfeksiyon varlığını sürdürürken iltihabın diğer bölgelere  yayılması daha kötü bir sonuç sağlayacağı için tedavi tercih edilmez. bu aşamada enfeksiyonalrı kurutacak yöntemler tercih edilir. Enfeksiyon varlığını yitirince krem tedavisi uygulanabilir. İyi tedavi edilmeyen yada yetersiz kontrolle yapılan kıl kökü iltihabı nadir de olsa kendini yenileyebilir. Bu nedenle enfeksiyonların yeniden tekrar etmemesi için günlük yaşamda da bazı önlemlerin alınması gerekebilir. Örneğin parfüm içermeyen, cilt tipine uygun sabun ve kremler kullanılmalıdır. Tıraş olurken jilet yada tıraş bıçağının temizliğinden emin olunmalıdır. Her tıraş sonrası tıraş bıçağı ve jilet değiştirilmelidir. Tedavi süreci devam ederken Kılların alınmasına en az 3 ay kadar ara verilmelidir. Bu dönem için en nazik yöntem elektrikli tıraş aletleridir. Henüz başlangıç aşamasında olan ve yayılmamış iltihaplanmalar  evde bir kaç tedavi yöntemi kullanılabilir. Bunun için anti bakteriyel sabunla iltihabın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Temizlenen bölgenin kurulanması için kağıt havlu kullanılması tercih edilmelidir. Böylece iltihabın büyümesi bir nebze olsun engellenecektir. Ayrıca cilt yüzeyinin özellikle egzersiz ve terleme sonrası nemli kalmaması için cil]]> İdrar Yolu İltihabı https://www.iltihaplar.com/idrar-yolu-iltihabi.html Tue, 20 Nov 2018 10:15:15 +0000 İdrar yolu iltihabı, daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık türüdür. İdrar yolu iltihaplanmaları bazen kendiliğinden geçerken bazen doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı gerektirir. İdrar yolu iltihaplanmaları çocu İdrar yolu iltihabı, daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık türüdür. İdrar yolu iltihaplanmaları bazen kendiliğinden geçerken bazen doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı gerektirir. İdrar yolu iltihaplanmaları çocuklarda ve bebeklerde de görülebilir. İdrar yolu iltihaplanması basit idrar tahlilleri ile anlaşılabilir. İdrar yolu iltihaplanması söz konusu olduğunda böbrekler, mesane, idrar kanalları gibi geniş bir kapsamdan bahsedilir. İdrar yolları iltihaplanmaları da alt ve üst idrar yolu iltihaplanması olarak bilinir. Alt idrar yolu iltihaplanmasında idrar yaparken yanma ve acı hissedilir ve bu genellikle cinsel ilişki esnasında, kayganlaştırıcılar, sonda gibi ürünlerden bulaşabilen bakteriler sonucu oluşan iltihaplanmalardır. Üst idrar yolu iltihaplanmaları ise iltihaplanmanın ilerlediği iltihabın böbreklere kadar çıktığı iltihaplanma türüdür. Kişiye rahatsızlık veren boyutta belirtileri vardır. 

İdrar Yolu İltihabıİdrar yolu iltihabı belirtileri 
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • İdrar yaparken yanma acı hissi
 • Bel ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Ani kusmalar
 • İdrar da renk değişimi ve kanlı idrar
 • Göbeğin alt kısmında ağrı
İdrar yolu iltihabı nedenleri, 
 • Bakteriler idrar yolu iltihaplanmalarına sebep olur. Sindirim sisteminde bulunan bakteriler idrar ilke atılırken burada enfeksiyona ve iltihaplanmalara sebep olur.
 • Böbrek de bulunan böbrek taşları idrar kanalında tıkanmalara sebep olarak burada iltihapların oluşmasına sebep olabilir.
 • Mesaneyi tam boşaltmamak ve idrar tutmak idrar yolu iltihaplanması sebeplerindendir.
 • Genital bölgenin iyi temizlenememesi adet dönemlerinde sıklıkla ped değişimi yapılmaması iltihaplanmalara sebep olur. Yine iç çamaşırı temizliği ve pamuklu olması da iltihaplanmaların önlenmesi için gereklidir. 
İdrar yolu iltihaplanması tanı ve tedavisi, idrar yolu iltihaplanmaları basit idrar tahlilleri ile kısa sürede tanımlanabilir. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda ilaçlı böbrek filmleri de çekilebilir. İdrar yolu iltihaplanması tanısı konulduktan sonra tedavi için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır ve bu tedaviler olumlu sonuçlanır. Gerekli görülürse ağrılar için ağrı kesici alınabilir. Yine kasıklarda oluşan ağrılar için sıcak su torbaları kullanılabilir.
]]>
Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer https://www.iltihaplar.com/dis-eti-iltihabi-nasil-gecer.html Wed, 21 Nov 2018 02:56:13 +0000 Diş eti iltihabı nasıl geçer, diş eti iltihabı oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Öncelikle diş eti iltihabının neden oluştuğu değerlendirilmelidir. Dişlerin etrafındaki kemik ve dokularda ortay çıkan iltihaplanma, dişl Diş eti iltihabı nasıl geçer, diş eti iltihabı oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Öncelikle diş eti iltihabının neden oluştuğu değerlendirilmelidir. Dişlerin etrafındaki kemik ve dokularda ortay çıkan iltihaplanma, dişlerin kaybedilmesine kadar gidebilir. Dişler damakta görünen kısımlarının dışında kökleriyle çene kemiğine bağlı haldedir. Diş eti iltihabında direkt olarak dişin kemik kısımları etkilenir. İltihaba önlem alınmazsa, tedaviye başlanmazsa dişlerde çürük olmasa bile, diş kayıpları yaşanabilir.

Diş Eti İltihabı Nasıl GeçerDiş eti iltihabında alınması gereken önlemler

Diş eti iltihabı önemli bir sorun olduğundan, iltihaba neden olabilecek diş taşı ve plak oluşumları düzenli olarak temizlenmelidir. Rutin diş doktoru ziyaretleri ihmal edilmediği takdirde, diş eti iltihabı erken aşamada tespit edilebilir. Rahatsızlık ilerlemeden tedaviye başlanabilir. Diş taşı ve plaklar temizlenerek dişler ve diş etinin uyumlu bir beraberliği sağlanır. Diş eti iltihabından korunmak içinde diş taşı ve plak oluşumunun önlenmesi gerekir. Özellikle bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde diş eti sorunlarına daha fazla rastlanmaktadır.

Diş eti iltihabının önlenmesi ve kısa sürede iltihabın geçmesi için, en önemli unsur ağız ve diş temizliğinin yapılmasıdır. Her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekir. Diş fırçalama yanında diş ipi kullanımı, ağız gargaraları da ağız sağlığı için önemlidir. Özellikle diş fırçasıyla ulaşılamayan alanlardaki temizlik diş ipi sayesinde kolayca yapılabilir. Bu temizlikte diş etinde sızlama, kanama gibi etkiler oluşursa, temizlik kesinlikle bırakılmamalıdır. İnsanların yaptıkları en önemli hata diş etinde kanama olduğunda, dişlerini fırçalamaktan vazgeçmeleridir. Aksine dişler fırçalandığında, daha sağlıklı olurlar.

Diş doktorunuz tarafından önerilen antibiyotikli ilaçlarda uygun dozlarda kullanıldığında, diş eti iltihabının kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Ağız içinde ortaya çıkan bu tür iltihaplanmalar genel sağlığınız üzerinde de olumsuz etkiye neden olacaktır. Bu yüzden tedavi sırasında beslenmenize ve sıvı alımınıza da dikkat etmelisiniz.

Diş eti iltihabı kendini kızarık, şiş diş etleri, ağız konusu, ağızdaki kötü tat gibi belirtilerle kendini gösterir. Diş eti iltihabını geçirmek için ağız hijyeni çok önemlidir. Ağız içi solüsyonlarıyla rutin şekilde gargara yapılması hijyen ortamın sağlanması açısından çok önemlidir. Ağız içinin özellikle şekerli besinler tüketildikten sonra temizlenmesi, suyla çalkalanması gerekir.
]]>
Diş Çekiminden Sonra İltihap https://www.iltihaplar.com/dis-cekiminden-sonra-iltihap.html Wed, 21 Nov 2018 08:22:54 +0000 Diş Çekiminden Sonra İltihap, sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Genellikle diş çekildikten bir veya birkaç gün içinde ortaya çıkabileceği gibi bazen 1-2 hafta sonra da iltihaplanma görülebilir. Diş çekiminden sonra Diş Çekiminden Sonra İltihap, sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Genellikle diş çekildikten bir veya birkaç gün içinde ortaya çıkabileceği gibi bazen 1-2 hafta sonra da iltihaplanma görülebilir. Diş çekiminden sonra oluşan iltihabın tedavisinden önce iltihap oluşumuna neden olan faktör tespit edilmelidir. Diş çekiminden sonra iltihap oluşma olasılığı daha çok yirmilik dişlerin çekilmesi ile ortaya çıkar. Yirmilik dişlerin çekilmesinden sonra bazı yakınmalar gün geçtikçe diş eti iltihabına kadar gidebilir. Genelde  kişi iyileştiğini zanneder, fakat damakta bazı anormalliklerle şikayetler hala devam eder. Diş çekildikten sonra gözden kaçan ve dişin çekildiği bölgede kalan diş parçası iltihaba yol açabilen bir diğer faktördür. Bunlarla birlikte diş çekildikten sonra ağız hijyenine dikkat edilmemesi bölgede abse ve iltihaba yol açabilir.

Diş çekimi sonrasında devam eden ağrı ve rahatsızlık hissi normal olarak kabul edilmez ve ikinci günden itibaren ağrının şiddetinin azalması beklenir. Diş çekim bölgesi iltihabı(Alveolit) alt çenede kulağa ve şakak bölgesine, üst çenede ise alın ve göz çevresine yayılan ağrılara neden olur. Bitkinlik ve huzursuzluğa neden olan, diş çekildikten 1-3 gün sonra ortaya çıkan, kısmen ya da tamamen bozulmuş pıhtı, kötü ağız kokusu ve ağrı kesiciler ile geçmeyen şiddetli ağrıların olduğu bir durumdur. Bu durumda hastalar kötü tattan şikayetçi olabilirler. Bu süreç şiddetine bağlı olarak 7-10 gün sürebilir. Diş çekim bölgesi iltihabı oluşumunda etkili birçok neden vardır. Diş çekilecek bölgede aşırı lokal anestezi kullanımı veya  travmatik diş çekimi, işlemin yapıldığı bölgede kan dolaşımının az olması (özellikle alt bölgedeki 20 yaş dişlerinin kanlanmanın en az olduğu bölgeler olduğu için iltihaplanma görülme sıklığı fazladır), sigara kullanmak ve diş çekimi sonrasında tükürerek çekim boşluğunda oluşan pıhtının uzaklaştırılması gibi bir çok etken iltihaplanmaya neden olmaktadır. İltihaplanmanın önlenmesi için öncelikle ağız bakımı iyi bir şekilde yapılmalıdır; iyi bir cerrahi planlama ile takip edilmeli ve bunun için titiz çalışma gereklidir. Çekim sonrasında pıhtı oluştuğundan emin olmak gerekir. Hastanın sigara içmemesi ya da ilk birkaç gün sigara içmeye ara vermesi istenerek, ilk 24 saatte kuvvetli gargara yapılmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca sistemik antibiyotikler (eğer gerekli ise), tuzlu suyla gargara yapılması gibi birçok yöntem kullanılabilir.

Diş Çekiminden Sonra İltihapDiş Çekiminden Sonra İltihap Belirtileri Nelerdir

 • Diş çekildikten sonra oluşan iltihap kendini diş eti ve yüzde ağrı ve şişme ile gösterebilir.
 • Dişlerin ve damakların sıcak ve soğuk şeylere karşı hassasiyeti başlar.
 • Diş etinden iltihap akabilir.

Diş eti çekildikten sonra oluşan iltihap çok ciddi sorunlara yol açabilir. Oluşan iltihaplanmanın derecesine göre kalp, karaciğer ve böbrekler etkilenebilir. Vücut aslında enfeksiyon tehdidi altına girer ve enfeksiyon kan yolu ile diğer organlara kadar ulaşabilir. Bu nedenle dişlerde oluşan iltihaplanma kesinlikle hafife alınmamalıdır. Fark edildiği ve rahatsızlık verdiği anda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Diş Çekimi Sonrası İltihap Tedavisi

Diş çekildikten sonra oluşan iltihap genellikle antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Fakat diş çekildikten sonra diş etinde diş parçası ya da farklı bir cisim iltihaba neden olmuş ise iltihap, tedaviden sonra tekrarlayabilir. Bu nedenle de tedaviden önce iltihaba yol açacak faktörler tespit edilerek ve bunlar bloke edilerek tedavinin kesinliği sağlanmalıdır.

]]>
İltihap Kurutucu Bitkiler https://www.iltihaplar.com/iltihap-kurutucu-bitkiler.html Thu, 22 Nov 2018 06:14:42 +0000 İltihap Kurutucu Bitkiler; Vücut  düzenli olarak fonksiyonlarını yerine getirdiğinde lökositler (beyaz kan hücreleri) ve kanda var olan kimyasallar vücudun iltihaplara karşı direncini artırır ve oluşumunu engeller. Bazı duru İltihap Kurutucu Bitkiler; Vücut  düzenli olarak fonksiyonlarını yerine getirdiğinde lökositler (beyaz kan hücreleri) ve kanda var olan kimyasallar vücudun iltihaplara karşı direncini artırır ve oluşumunu engeller. Bazı durumlarda kan hücreleri işlevselliğini yitirerek görevlerini tam anlamı ile yerine getirememektedir. Dolayısı ile iltihap oluşumuna neden olan etkenler ile mücadele edemez. Bu durum karşısında iç ya da dış doku bölgelerinde hasar meydana gelebilmektedir.

Harici dokularda gelişen bu tür rahatsızlıklarda,  iltihabı kurutmak için eczanelerden reçete ile veya reçetesiz birçok merheme ulaşmak mümkün olmaktadır. Dahili dokularda gelişen iltihap söz konusu ise mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Dahili iltihaplar için genelde doktorlar antibiyotik tedavisini uygun görmektedirler. Bunun yanı sıra evde de doğal iltihap kurutucular ile iltihabı kontrol altına almak mümkün olmaktadır. Kullanılabilecek bazı bitkiler, oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olabilmekte ve iltihabın doğal yollardan giderilmesini sağlayabilmektedir. Bunlardan bilinen olanların birkaçını aşağıda bulabilirsiniz.

İltihap Kurutucu Bitkilerİltihap Kurutucu Bitkiler, 

Sarımsak; Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Sarımsak özellikle bademcik iltihaplarına karşı etkili olduğu söylenmektedir. Günde 1-2 diş sarımsak tüketmek vücutta oluşacak iltihaplanmaların önüne geçecektir.

Kuru soğan ve Suyu; Kuru soğan tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında, özellikle suyu vücudun her hangi bir bölgesinde oluşabilecek iltihaplı sivilcelere karşı kullanılması halinde, iltihabın kurumasına yardımcı olmaktadır. Hastalıklı bölgeye günde 2 kez uygulanması sivilceleri kurutmaktadır.

Çörek otu; Çörek otu hem ağrı kesici hem de iltihap kurutucu özelliğine sahip bir bitkidir. Bu bitkinin de etkin olarak iltihapları kurutmaya karşı tüketilmesi mümkündür.

Zerdeçal; Asya mutfağında yaygın bir şekilde baharat olarak kullanılan bir bitki türüdür. Zerdeçal pek çok iltihap türü için kullanılabilir. Zerdeçal iltihap için düzenli kullanıldığında 2 hafta gibi bir süre içerisinde şikayetlerin büyük oranda azaltacaktır.

Zencefil; Hindistan da iltihap önleyici ve ağrı kesici  özelliği ile çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olup mucizevi bir bitki türüdür. İltihap sorunu olan hastaların zencefili düzenli olarak tükettiğinde iltihap nedeni ile oluşan şikayetlerinden gözle görünür azalmalar olduğunu fark edecektir 

Kekik; Kekik zayıflatmanın yanında çay şeklinde hazırlanarak, özellikle bademcik iltihabına karşı gargara suyu olarak günde 3-4 defa kullanılmalıdır.

Maydanoz Tohumu; 100 gram maydanoz tohumu 1 su bardağı suya eklenerek 5 dakika kaynatılıp 10 dakika demlendirdikten sonra tüketilirse, doğal bir iltihap kurutucu olarak etki eder.

Fesleğen; İltihap ile mücadelede, tercih edilebilecek ideal bitki türlerinden biridir. 

Elma Sirkesi; Eklemlerde oluşan iltihaplara karşı etkili olan elma sirkesi aynı zamanda sivilcelere de iyi gelmektedir.
]]>
Mesane İltihabı https://www.iltihaplar.com/mesane-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 05:54:40 +0000 Mesane İltihabı, Mesane vücudumuzda idrar yollarında yer alan organlardan birisidir. Mesane çok esnek bir yapıya sahip bir organdır, bu yüzden mideye benzetilebilir. Özellikli kas yapısı sayesinde böbrekten gelen idrarı uzun sür Mesane İltihabı, Mesane vücudumuzda idrar yollarında yer alan organlardan birisidir. Mesane çok esnek bir yapıya sahip bir organdır, bu yüzden mideye benzetilebilir. Özellikli kas yapısı sayesinde böbrekten gelen idrarı uzun süre depolama yapmak görevidir. Mesane sadece esnek kaslardan oluşmuş bir yapıya sahiptir, mesane duvarı iç içe geçmiş üç katman kastan oluşur bu kas yapısı sayesinde idrar torbası yani mesane dolsa bile esneyerek kişiye rahatsızlık vermez. Mesanenin dörtte biri dolduğu zaman ilk uyarıyı verir ve dolmaya devam eder ve beyini uyarır boşaltıma geçmesi için boşaltıma uygun yer bulunamadığı zaman mesane beyinden gelen uyarıları bastırma özelliğine sahiptir.

Bazen dış etkenlere bağlı olarak mesanenin çalışması bozulabilir. Mesane fonksiyonun çalışmasının bozulmasıyla sistik denen durum ortaya çıkar, sistik bakteriyel bir enfeksiyondur ve daha çok bayanlarda görülür bunun nedeni bayanların idrar torbasının yani mesanenin erkeklere göre daha kısa olmasından dolayı, dış etkenlerden daha çabuk enfeksiyon almalarıdır.

Mesane iltihabı, erkeklerde daha nadir görülür yalnız ileri ki yaşlardaki erkeklerde prostat şikayetinden dolayı mesanede gelen tıkanmaya kaynaklı olarak enfeksiyon görülebilir. Mesane iltihabı kısaca idrar kesinin iltihabıdır, buna tıp dilinde sistik denir. Çoğu zaman vücuttaki enfeksiyonlardan kaynaklanır. En çok görülen mesane hastalıklarındandır.

Mesane İltihabıMesane iltihabının belirtileri 
 • Geceleri idrar yapma isteği.
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi duymak.
 • İdrarda koku ve renk değişikliği.
 • Sık idrara çıkma isteği
Mesane iltihabını nedenleri
 • Az sıvı tüketilmesi (az sıvı tüketimi idrara daha az çıkılmasından dolayı bakteriler daha çabuk ürer.)
 • Hijyene dikkat edilmemesi (hijyene dikkat edilmediği zaman böbreklerde iltihaplanmaları artabilir)
 • Hamilelikte (hamilelik esnasında idrar yolu genişler bunu sonun sonucunda bakteriler mesaneye daha çabuk ulaşır.)
Mesane iltihabı tedavisi

Mesane iltihabının tedavisinde ağır antibiyotikler kullanılır, yetersiz geldiğinde serum ve diğer ilaçlar kullanılır. Mesane iltihabından korunmak için hijyene dikkat edilmeli, bayanlar büyük abdest sonrası önden arkaya doğru temizliği yapmalıdır.
]]>
Kemik İltihabı https://www.iltihaplar.com/kemik-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 20:03:04 +0000 Kemik iltihabı, kemik enfeksiyonu demektir. Kronik ve akut olarak ikiye ayrılan bu iltihaplar kemikte oluşan kırıklar, cerrahi müdahaleler, kirli yaralara neden olur. Cerrahi girişim esnasında yerleşmiş olabilir. Kemik iltihabı teda Kemik iltihabı, kemik enfeksiyonu demektir. Kronik ve akut olarak ikiye ayrılan bu iltihaplar kemikte oluşan kırıklar, cerrahi müdahaleler, kirli yaralara neden olur. Cerrahi girişim esnasında yerleşmiş olabilir. Kemik iltihabı tedavi edilmediğinde birkaç gün içinde vücutta bazı rahatsızlıklara neden olur bu nedenle bazı organlara zarar verebilir.Bu rahatsızlık 12 yaşın alındaki çocuklarda daha sık görülebilir. Genelikle çözülen akut olanların tedavisi daha çabuk sonuç gösterir akut kemik iltihabı 1-6 hafta arası tedaviye sonuç verir. Kronikleşmiş kemik iltihabı 6 hafta veya daha da uzun sürebilir. Birtakım antibiyotik tedavileri uygulanır genelikle penisilin içerikli ilaçlar kullanılır. Bunlar hastanede seruma katılarak verilir. Daha sonra ağızdan alınır, bazı durumlarda kemiğe küçük delikler açılarak buradan ilaç tedavisi yapılır.Bu yöntem çok daha iyidir. Çünkü antibiyotik bu bakterilerin üzerinde etkili olup olmadığı doktorunuz daha iyi anlamasına neden olur. Hastaların tedavi sonrasında bir müddet yatak istirahat yapması gerekir. Kemik iltihabında mutlaka doktor tedavisinde ilaç kullanılmalıdır. Başkalarının ilaçları kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kemik İltihabıKemik iltihabının belirtileri: 
 • Yüksek ateş
 • Terleme
 • Kemik arısı yanma ve aksama
 • Tutulma kemikte sıcaklık
 • Halsizlik
Kronik Kemik İltihabı: Akut kemik iltihabının iyi tedavi edilmemesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi özel nedenlerden de ortaya çıkabilen kemik iltihabı çeşididir. Brodie apsesi, sklerozan osteomiyelit ve plazma hücreli osteomiyelit bunun gibi hastalıklardır. Bunların ortaya çıkışı yavaştır ve belirtisi olarak belli belirsiz kemik ağrıları örnek gösterilebilir. Genelde romatizma diye uzun süre tedavi edilirken fayda görülmeyince çekilen kemik filmlerinde iltihap odaklarının görülmesi hastalığı ortaya çıkarır ve teşhisi koydurur. Kronik kemik iltihaplarının iyileşmesi çok zordur ve yıllarca devam ettikleri gibi genellikle deriye açılıp iltihabi akıntıya yol açarlar. Kronik kemik iltihabında organlarda, amiloit denen madde birikebilir ve bunun sonucunda böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir. 

Kronik kemik iltihabının tedavisi, oldukça zordur. Tedavilerinde cerrahi olarak iltihabın boşaltılmasının yanı sıra çok kuvvetli ek antibiyotikler vermek de gerekir.
]]>
Kulak İltihabına Ne İyi Gelir https://www.iltihaplar.com/kulak-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 15:50:29 +0000 Kulak iltihabına ne gelir, bu şikayet en fazla görülen kulak problemleri arasında yer alır. Genellikle tedavisi için Antibiyotik kullanırken; damlalar ile tedavi edilmesi mümkündür. Kulak iltihabına neden olan etkenlerin araştır Kulak iltihabına ne gelir, bu şikayet en fazla görülen kulak problemleri arasında yer alır. Genellikle tedavisi için Antibiyotik kullanırken; damlalar ile tedavi edilmesi mümkündür. Kulak iltihabına neden olan etkenlerin araştırılması için muhakkak doktor kontrolü gerekir. Yapılan antibiyotik tedavilerinin yanı sıra evde yapılacak yapılan küçük uygulamalar ile kulakta bulunan iltihabın giderilmesi sağlanır. Öncelikle kulak iltihaplarının kronik bir soruna dönüşmemesi için oluşan iltihaplanmalarda mutlaka kulak doktoruna gitmek gerekir. Orta kulak iltihaplarında iltihaplanmanın yanı sıra baş dönmesi gibi problemlerde görüldüğünden dolayı kulağın diğer bölümlerine yayılmasını engellemek için doktor kontrolü gerekir. İhmal edilen durumlarda işitme kaybına sebep olur. Evde yapılacak uygulamalar iltihap başlangıcında iken yapılması gerekir. Ağır durumlarda doktor muayenesi şarttır. Kulak iltihabına iyi gelen yöntemlerden bahsedelim.

Kulak İltihabına Ne İyi GelirZeytinyağı: Kulakta bulunan iltihabın giderilmesi için zeytinyağı uygulaması oldukça etkilidir. Zeytinyağını ısıtıp birkaç damla iltihap bulunan kulağa damlatılması yeterlidir. Zeytinyağını kulağa damlatılma dan önce zeytinyağının ılık olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sıcak olması zarar verebilir. Bu yöntemi uygulamak için kulak zarının delik olmaması gerekir. Aksi takdirde zeytinyağı zarar verebilir. Zeytinyağının dışında çay ağacı yağı ve papatya yağından karışım hazırlayarak, kulağa damlatılması ile kulakta bulunan iltihabı giderilmesi sağlanır.

Sıcak kompres: Kulakta bulunan iltihabın giderilmesi için sıcak kompres uygulaması yapmak oldukça önemlidir. Sıcak kulakta bulunan ağrının azalmasını desteklerken; kompres için temiz havluyu ısıtarak kulak bölgesinde yerleştirerek uygulayabiliriz. Veya tuluk gibi plastik içerisine sıcak suyu koyup, havluya sararak kulak bölgesine yerleştirip, belirli bir süre bu bölgede durmasını sağlarız. Böylece kulakta bulunan iltihabının dağılması sağlanırken; sıcak sayesinde ağrıların hafiflemesi de sağlanır.

Sarımsak suyu: Kulakta bulunan iltihaplanmanın giderilmesi için sarımsak suyu etkin bir yöntemi olarak kullanılır. Bir damla sarımsak suyunun kulağa damlatılması ile burada bulunan iltihabın giderilmesi sağlanır. İltihap azaldıkça burada bulunan ağrıların hafiflemesi de sağlanır. Sarımsağın içerisinde bulunan antibakteriyel özellik sebebiyle kulak bölgesinde iltihaplanmanın kurutulması desteklenir.  Ayrıca orta kulak iltihabı içinde sarımsak kullanılır. Bunun için sarımsağın suyunu çıkarmak yeterli olacaktır. Böylelikle kulak iltihabının giderilmesi sağlanmış olur.

Kulak iltihabında alınması gereken önlemler

İltihap kulakta banyo yaparken kulak tıkacı gibi aparat kullanılması gerekir. Ayrıca kulağı temizlemek için herhangi bir madde kulağa sokulmamalıdır. Kulağın temiz olmasına özen gösterilmesi gerekir. Gerekli görülürse kulağın doktor tarafından temizletilmesi gerekir. Kulakta enfeksiyon veya iltihaplanma gibi durumlar bulunuyor ise vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir.
]]>